Zamknij

Recepta na tabletkę dzień po to wciąż wstydliwy temat — czy wiesz, że możesz rozwiązać go

WP(lca.pl) 09:38, 12.08.2021

Recepta na tabletkę dzień po to wciąż wstydliwy temat — czy wiesz, że możesz rozwiązać go

W Polsce są dostępne dwie tabletki postkoitalne, czyli stosowane po stosunku seksualnym. EllaOne i Escapelle — bo o nich mowa — można dostać wyłącznie na receptę. Niełatwo jednak umówić wizytę w trybie pilnym, przyznać się „twarzą w twarz” obcej osobie do tak intymnej kwestii, a także wydać pieniądze na wizytę prywatną — szczególnie jeśli mowa o młodych dziewczętach. To jednak nie jedyny sposób, by zdobyć pigułkę po.

Antykoncepcja awaryjna — zarys problemu

Polska wyróżnia się na tle innych krajów pod kątem dostępności antykoncepcji awaryjnej. W wielu krajach tabletki dzień po są dostępne bez recepty, nawet bezpłatnie u szkolnej pielęgniarki. Antykoncepcja jest dodatkowo tematem poufnym także w przypadku osób poniżej 16 roku życia. Oznacza to, że lekarz lub pielęgniarka nie powiedzą o tym rodzicom lub opiekunom, jeśli uważają, że młoda osoba jest wystarczająco dojrzała, aby zrozumieć konsekwencje własnych poczynań.

W Polsce przez krótki czas pomiędzy kwietniem 2015 r. a lipcem 2017 r. możliwe było wykupienie preparatu EllaOne bez recepty, jednak 25 maja 2017 r. ponownie przywrócono obowiązkową receptę. Powoływano się na fakt „niewłaściwego stosowania pigułki” przez nastoletnie dziewczęta i nadużywanie jej.

Ponieważ batalia o antykoncepcję awaryjną trwa od długiego czasu, lekarze włączyli się w inicjatywę, która daje możliwość przepisania darmowej recepty na tabletkę po (ewentualnie za symboliczną złotówkę). Chętne do udzielenia pomocy Polkom są także zagraniczne inicjatywy: po wypełnieniu kwestionariusza można otrzymać receptę elektroniczną. Podczas jej realizacji w aptece może jednak nastąpić problem, bowiem z uwagi na brak odręcznego podpisu lekarza (na takiej recepcie co prawda jest, ale zeskanowany) lub podpisu elektronicznego (charakterystycznego dla e-recepty), dokument nie spełnia wymogów prawnych.

Tabletka dzień po — kto przepisze e-receptę?

Dziś wyłącznie lekarze mogą przepisać e-receptę na pigułki po, jednak zgodnie z polskim prawem może być to lekarz dowolnej specjalizacji, nie tylko ginekolog. Ma prawo ją wypisać także np. lekarz pierwszego kontaktu w rodzinnej przychodni lub w dowolnym mieście w Polsce. Receptę online na tabletkę dzień po dostaniesz także na portalach specjalizujących się w e-konsultacjach i e-receptach jak np. platforma Nasza Recepta. Dzięki temu nie tylko nie musisz stać w kolejce do lekarza, ale przede wszystkim zdobędziesz Escapelle lub EllaOne przez internet w możliwie najkrótszym czasie.

Ile czasu na zażycie antykoncepcji awaryjnej?

EllaOne zmniejsza twoje szanse na zajście w ciążę o 85 procent, jeśli zażyjesz ją w ciągu 5 dni po stosunku bez zabezpieczenia. Escapelle z kolei ma potwierdzoną skuteczność do 72 godzin, ale im szybciej zażyjesz jedną z nich, tym bezpieczniej, dlatego najlepiej starać się o receptę online dzień po niezabezpieczonym akcie seksualnym.

Tabletka po przez internet to obecnie jedna z najpewniejszych opcji pozyskania recepty w najszybszym czasie, biorąc pod uwagę godziny funkcjonowania placówek medycznych - czy to państwowych czy prywatnych oraz dni ustawowo wolne od pracy i weekendy.

Czy pigułka po jest bezpieczna?

Doustna pigułka antykoncepcyjna jest bezpieczna w przypadku większości kobiet, a prawidłowo zażyta jest bardzo skuteczna. Jednak jak każdy lek, wiąże się z ryzykiem i przeciwwskazaniami. Kobiety mają najczęściej podobne opinie jeśli chodzi o tabletki na receptę online EllaOne i Escapelle: skutki uboczne nie są częste i poważne, ale należy się spodziewać, że kolejna miesiączka będzie inna niż ta, do której jesteś przyzwyczajona. Może pojawić się wcześniej lub później i być cięższa, lżejsza lub nieregularna. Choć nie jest to częste, mogą zdarzyć się wymioty. Jeśli nastąpią w ciągu trzech godzin od przyjęcia pigułki, należy ją zażyć ponownie. Trzeba także pamiętać, że antykoncepcja awaryjna — jak wskazuje nazwa — nie może być stosowana rutynowo. Nie chroni także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego zawsze warto mieć na uwadze stosowanie prezerwatywy.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS

komentarz(1)

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

czy wiesz, że możesz rozwiązać go

wiemy
są dobre i sprawdzone ludowe przepisy przekazywane przez prababki na babcie na matki i córki. Dziś to nie problem bo zawsze można dowiedzieć się w internetach

03:00, 15.08.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%