Zamknij

Obcinanie paznokci u dzieci- jak sprawić, by stało się przyjemnością?

WP(lca.pl) 12:01, 01.03.2022

Obcinanie paznokci u dzieci- jak sprawić, by stało się przyjemnością?

Obcinanie paznokci małego dziecka to ten element regularnych rutynowych zabiegów higienicznych, który budzi spore obawy rodziców. Jak, kiedy i czym przycinać? To standardowe pytania, które zadają sobie dorośli, zwłaszcza kiedy chodzi o noworodki i małe dzieci. Maluchy bowiem widząc kolejny nieznany przyrząd, bywają niespokojne i głośno protestują. Dlatego prezentujemy elektryczną alternatywę dla standardowych rozwiązań, której innowacyjność kryje się w przyjemności z piłowania. Oto Trimö- cichy, szybki i delikatny przyjaciel dzieci i rodziców.

Obawy dzieci i rodziców

Ostrożne nastawienie debiutujących rodziców do obcinania paznokci noworodka jest całkowicie uzasadnione. Położne w szkole rodzenia, literatura, a nawet opinie doświadczonych mam wskazują, że z praktyką bywa różnie. Warto też pamiętać, że często paznokcie u rąk są zrośnięte z opuszkami, co dodatkowo utrudnia manewrowanie akcesoriami i grozi przycięciem naskórka. Choć większość dzieci rodzi się z dłuższymi paznokciami i rośnie obawa podrapania się noworodka, to w istocie są to bardzo miękkie paznokietki i nic nie stanie się, jeśli od razu nie przystąpimy to tej czynności.

W trosce o bezpieczeństwa malucha przez pierwsze 2-3 tygodnie dziecka zaleca się możliwe wstrzymanie od skracania paznokci. Ten czas potrzebny jest na stwardnienie płytki paznokciowej i oddzielenie się od opuszki. Można wtedy zaopatrzyć się w rękawiczki zwane niedrapkami lub maleńkie skarpetki. A kiedy już przyjdzie ten właściwy moment, kreatywność rodziców bierze górę. Znane są różne „magiczne” rodzicielskie metody na odciągnięcie uwagi dziecka, zwłaszcza starszego. Mają one na celu skoncentrowanie malucha na przyjemności, a nie na groźnie wyglądającym cążkom czy nożyczkom. Wiele mam wspomina o obcinaniu podczas snu, śpiewaniu, oglądaniu bajki, robieniu min. Ale to wszystko jest trudne, kiedy mamy do czynienia z ruchliwym okazem, który ani myśli siedzieć nieruchomo i bezczynnie przyglądać się nerwowym poczynaniom rodzica. Dla samego dziecka to też ogromny stres. Trzeba wiedzieć, że maluch bacznie obserwuje otoczenie, uczy się świata i każda nowa, podejrzanie wyglądająca rzecz może budzić niepokój. Inaczej jest w przypadku elektrycznego pilniczka Trimö od Bblüv, który ma tak zaprojektowany system końcówek, że ich moc i wielkość są dopasowane do wieku maluszka:

Stage 1 – dysk różowy dla dzieci od 0 do 3. miesiąca życia;

Stage 2 – dysk turkusowy dla dzieci od 3 do 6. miesiąca życia;

Stage 3 – dysk zielony dla dzieci od 6 do 12. miesiąca życia;

Stage 4 – dysk pomarańczowy – dla dzieci w wieku powyżej 12. miesiąca życia.

Nie ma więc obawy zastosowania zbyt gwałtownych wibracji czy przyłożenia nadmiernej siły. Wszystko odbywa się delikatnie i z uważnością na potrzeby i percepcję bobasa.

Zacznijmy od stopy

W publikacji „Profilaktyka zdrowej stopy małego dziecka – higiena, ćwiczenia i masaż” przeczytamy, że „Istotną rolę w profilaktyce zdrowej stopy odgrywa właściwe i regularne obcinanie paznokci. Dotyczy to zwłaszcza paznokcia palucha, który często ulega zniekształceniu, jeśli uciskany jest przez zbyt ciasne śpioszki czy skarpetki, a w późniejszym okresie buciki nawet te, które jeszcze nie służą do chodzenia. By zapobiec wrastaniu paznokcia palucha w tkanki miękkie, należy przy obcinaniu nadać mu kształt prostokątny, a nie obcinać skrajnie boków, nadając kształt owalny”. Dlatego też dobrze jest wiedzieć, jak prawidłowo dokonywać tej i tak już trudnej procedury higienicznej. Obcinanie na prosto jest o tyle łatwiejsze z Trimö, że jego końcówka jest szeroka, a ciągły ruch tarczy sprawia, że czynność po prostu idzie szybciej. Dodatkowo możemy zapomnieć o nierównych brzegach, czy łuszczącej się płytce. Przy okazji higieny małych dzieci, należy wspomnieć o profilaktyce wrastających paznokci, która sprzyja użyciu nieinwazyjnego sprzętu, takiego jak elektryczny pilniczek. W publikacji „Higiena stóp w profilaktyce unguis incarnatus” Izabeli Załęskiej-Żyłki przeczytamy wyraźnie, by "Szczególnie unikać należy wprowadzania ostrego końca nożyczek lub pilnika pomiędzy paznokieć a otaczającą go skórę, gdyż powoduje to niewielkie zranienia skóry, które stanowią dla bakterii wrota zakażenia"

Stopy są wrażliwe na dotyk, więc taki jednostajny ruch głowicy pilniczka bywa całkiem przyjemny, a szum wydobywający się podczas piłowania można określić mianem kojącego. Dla młodszych dzieci cichutki, jednostajny dźwięk i towarzyszące mu wibracje są formą białego szumu. Podobnie, jak mówi się o kojącej zmysły niemowlęcia i uspokajającej jeździe autem, dźwięku suszarki czy odkurzacza, tak tutaj również można pokusić się o taką teorię. O zbawiennym wpływie białego szumu przeczytamy w artykule Medonetu: „Działanie białego szumu trudno wytłumaczyć. Prawdopodobnie szum ten przypomina dziecku środowisko panujące w brzuchu mamy, czyli np. przytłumione dźwięki oraz szum przepływającej krwi pępowinowej. Biały szum działa kojąco na maluszka. Pomaga mu się wyciszyć przed snem oraz przestać płakać”. Dlatego może lepiej obcinać tuż przed snem, a nie w jego trakcie.

 

Przejdźmy do rączek

Jeśli rodzic pomyślnie przejdzie próbę obcięcia paznokci u stóp, to znaczy, że z paznokciami u rąk pójdzie już zdecydowanie łatwiej. Tutaj sprzymierzeńcem będzie szybkość i precyzja elektrycznego pilniczka, który gwarantuje, że nie dojdzie do żadnego skaleczenia. Kiedy czyta się instruktaż użycia takich metalowych narzędzi do obcinania, jak cążki czy nożyczki, natrafić można na poradę, by przygotować jałowy gazik na wypadek uszkodzenia skóry. Tutaj nie mamy tego problemu, dodatkowo nie ma znaczenia, czy mamy do czynienia z dzieckiem ruchliwym, czy spokojnym. Bezpieczeństwo wpisane jest w sposób działania urządzenia Trimö.

Niemowlę wymaga od nas stałej pomocy, ale kiedy maluch stanie się już przedszkolakiem, może w ramach nauki samodzielności, własnoręcznie, choć stale pod okiem dorosłego, spróbować swoich sił w piłowaniu paznokci. To świetna zabawa, a jak wiadomo przez zabawę, dziecko łatwiej i chętniej się uczy, nabywając przy tym nowych umiejętności i rozwijając swoje kompetencje. Magdalena Nijakowska w pracy „Samodzielność dzieci w wieku przedszkolnym – jak ją rozwijać?” twierdzi, że już dwulatek jest zdolny do takich wyczynów.

 

Przypominamy, że paznokcie u dłoni należy obcinać inaczej niż u stóp, czyli na półokrągło. O tym, jaka przyjemność płynie z relaksującego zabiegu skracania paznokci za pomocą elektrycznego pilniczka, dowiecie się, testując go samodzielnie.

Źródła:

"Profilaktyka zdrowej stopy małego dziecka – higiena, ćwiczenia i masaż" Aneta Chajdas, Mariola Świderska, Barbara Daniszewska

„Higiena stóp w profilaktyce unguis incarnatus” Izabela Załęska-Żyłka

„Samodzielność dzieci w wieku przedszkolnym – jak ją rozwijać?” Magdalena Nijakowska

Medonet

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%