Ziołowa terapia za pomocą inhalatora do suszu roślinnego. Sprawdź jak przeprowadzić skuteczną waporyzację ziołową.
Waporyzacja to nowatorska metoda przyjmowania naturalnych składników o terapeutycznych właściwościach. Do zalet ziołolecznictwa nie trzeba nikogo przekonywać. Inhalowanie oparów roślinnych wynosi aromaterapię na wyższy poziom i pozwala przyswajać najcenniejsze dary natury w bezpieczny dla zdrowia sposób.
Czym jest waporyzacja suszonych ziół?Waporyzacja ziół to termiczna obróbka suszu roślinnego, podczas której uwalniane zostają aktywne składniki. Podczas waporyzowania związki organiczne doprowadzane są do temperatury wrzenia i ulatniają się. Olejki eteryczne i terapeutyczne substancje zmieniają stan skupienia na gazowy i tworzą aromatyczne opary. Wapowanie ziół polega na wdychaniu oparów do płuc za pomocą specjalnego podgrzewacza mieszanek ziołowych.
Inhalowanie ziół jako nieszkodliwa forma aromaterapiiTerapia zapachowa powinna być przede wszystkim nieszkodliwa. O bezpieczeństwie waporyzacji ziół świadczy fakt, że susz nie jest spalany. Materiał roślinny wystawia się na działanie takiej ilości ciepła, aby zachodziło odparowywanie substancji aktywnych bez ryzyka zapłonu surowca. Dzięki temu opary ziołowe nie zawierają substancji smolistych ani rakotwórczych związków powstających na skutek palenia kadzideł.
Jak waporyzować ziółka lecznicze?Do przeprowadzenia ziołowej inhalacji potrzebny jest waporyzator do suszu oraz mieszanka suszonych roślin leczniczych. Sprawdzone waporyzatory dostępne są pod adresem https://vaporroom.pl/kategoria-produktu/waporyzatory/ w sklepie ze sprzętem do waporyzacji VaporRoom. Zmielone zioła umieszcza się w komorze grzewczej i ustawia odpowiedni poziom grzania na urządzeniu. Po nagrzaniu sprzętu zaciąga się powietrzem przez ustnik. Zasysane powietrze najpierw przelatuje przez grzałkę, a następnie przenika przez materiał roślinny, wydobywając prozdrowotne składniki. Do płuc trafia para wodna nasycona aromatycznymi terpenami i leczniczą substancją.
Które zioła do waporyzacji można inhalować?Inhalować można wszystkie gatunki ziół leczniczych dostępnych w sklepach zielarskich i aptekach. Aby proces był całkowicie bezpieczny należy zaopatrzyć się w susz uprawiany organicznie. Ważne, aby ziółka były wolne od pestycydów, herbicydów, chemicznych nawozów i metali ciężkich. Dlatego warto wybrać zioła z kategorii BIO. Należy jednak pamiętać, że inhalatory suszu to nie waporyzatory do tytoniu! nie można nimi odpawowywać nikotyny.
Efektywne odparowywanie składników zachodzi w konkretnym dla danej rośliny przedziale ciepła. Dlatego poziom grzania trzeba dostosować indywidualnie do konkretnego gatunku. Oto rekomendowane temperatury waporyzacji ziół najczęściej stosowanych podczas waporyzacji:
- Babka lancetowata Plantago lanceolata 100 - 150°C (kaszel, podrażnienie błon śluzowych)
- Chmiel zwyczajny Humulus lupulus 150 - 175°C (stres, stany lękowe)
- Krwawnik pospolity Achillea millefolium 50 - 140° (niestrawność, zaburzony metabolizm)
- Melisa lekarska Melissa officinalis 130 - 150°C (nerwowość)
- Konopie siewne Cannabis sativa L, czyli susz CBD 155 - 175°C i medyczna marihuana 157 - 220°C (stany zapalne, lęki, problemy z zasypianiem, ból przewlekły)
- Lawenda wąskolistna Lavandula angustifolia 100 - 125°C (nadciśnienie)
- Mięta pieprzowa Mentha piperita 150 - 175°C (ból głowy, nudności, skurcze)
- Tymianek właściwy Thymus vulgaris 100 - 150°C (infekcje bakteryjne)
- Jeżówka purpurowa Echinacea purpurea 100 - 130°C (stan zapalny, przeziębienie)
- Bazylia Ocimum basilicum 120°C (chroni układ nerwowy, łagodzi wzdęcia)
Wybrane przykłady pokazują, że każde z ziół mają unikalne właściwości. Bez względu na to, czy celem jest stymulacja układu nerwowego, efekt uspokajający, poprawa pracy układu trawiennego, czy przeciwzapalne cechy roślin, kluczem do powodzenia terapii jest dobranie odpowiedniej temperatury waporyzacji zioła. Dlatego rekomenduje się zakup przenośnego vaporizera z możliwością precyzyjnej regulacji temperatury i szerokim przedziałem ciepła. Korzystanie z takich waporyzatorów pozwoli dokładnie wydobyć terapeutyczne związki i skutecznie się zrelaksować bez narażania płuc, oskrzeli i przełyku.
0 0
O, nie słyszałam o czymś takim jak waporyzacja... Rozumiem, że to przypomina inhalację, coś takiego? Czym to się różni tak naprawdę od palenia papierosów? Bo ja nie widzę zbytnio różnicy.
0 0
Tym się różni jak napisane w artykule nie spalamy podgrzewamy z waporyzatora wydobywa się para jak łaś po deszczu po ciepłym dniu naturalny waporyzator:)