Zamknij

Pomoc drogowa zimą - w jakich sytuacjach ci się przyda?

Artykuł PartneraArtykuł Partnera 10:24, 19.11.2024 Aktualizacja: 10:29, 19.11.2024
Skomentuj Materiał Partnera Materiał Partnera

Okres zimowy to nie tylko znacznie grosza widoczność dla kierowców oraz zwiększone ryzyko kolizji i wypadków, lecz również różnych problemów mechanicznych. Trudne warunki pogodowe mogą odbijać się na kondycji technicznej samochodu i bezpieczeństwie podróżowania nim. Wiedzieć jednak trzeba, że wielu kłopotów można uniknąć, jeśli tylko właściwie przygotuje się pojazd do zimowej aury.

Dlaczego przygotowanie auta na zimę jest tak ważne?

Okres zimowy to bardzo trudne warunki dla wszystkich kierowców. Zimowa aura sprawia, że znacznie spada widoczność, maleje poziom przyczepności, a także pogarszają się właściwości jezdne pojazdów. Wszystko to sprawia, że statystycznie to właśnie w czasie zimy najczęściej wzywana jest przez kierowców pomoc drogowa. Oczywiście jesteśmy przygotowani na każde wezwanie, dlatego też bez względu to, co spotka cię na drodze, zawsze możesz liczyć na Hol-Max i naszą profesjonalną pomoc w każdym zakresie.

Dodatkowe zimowe wyposażenie samochodu

Chcąc odpowiednio przygotować samochód do zimy, przede wszystkim należy pamiętać o dodatkowym wyposażeniu, które powinno się w nim znaleźć. Zdecydowanie najczęstszym problemem, z którym zmagają się kierowcy w czasie zimy, jest uruchomienie pojazdu. W takiej sytuacji, zanim pojawi się u nas pomoc drogowa, poradzić sobie możemy samodzielnie, o ile oczywiście będziemy wyposażeni w kable rozruchowe. Dzięki nim i pomocy życzliwego kierowcy będziemy mogli sami uruchomić nasz pojazd.
Czasem jednak problem może być na tyle duży, że niemożliwe stanie się zapalenie samochodu. Jeśli chcemy na własną rękę dowieźć pojazd do warsztatu, koniecznie musimy mieć w samochodzie linkę holowniczą. Dzięki niej można będzie auto zaholować w wybrane miejsce. Oczywiście do tego zadania warto również mieć trójkąt ostrzegawczy, który trzeba umieścić w szybie holowanego pojazdu.
Wspomnieć trzeba, że w aucie nie może w czasie zimy zabraknąć akcesoriów do odśnieżania pojazdu. Musi się zatem w nim znaleźć zmiotka do śniegu i skrobaczka do szyb, aby można było z nich sprawnie usunąć nagromadzony i utrudniający widoczność lód.

Główne zagrożenia dla samochodu

Z jakiego powodu zima generuje tak poważne problemy dla kierowców i ich samochodów? Wystarczy tylko raz poprowadzić samochód w czasie zimy, aby przekonać się, jak duże niebezpieczeństwo generuje:

  • niska temperatura,
  • pogorszona widoczność,
  • śliska nawierzchnia,
  • ogromne zanieczyszczenie na drodze.

Jak doskonale widać, zimowa aura radykalnie zmienia sposób prowadzenia samochodu. Jeśli pojazd i kierowca nie będą odpowiednio do takich warunków przygotowani, będzie to prostą drogą do bardzo niebezpiecznych sytuacji drogowych.

 

Zadbajmy o odpowiednią przyczepność — dlaczego należy wymieniać opony?

 

 

Zima to przede wszystkim opady śniegu i lód na drodze, czyli gorsze właściwości jezdne, które wynikają ze znacznego spadku przyczepności. Z tego też powodu każdy kierowca musi pamiętać, że absolutną podstawą jest zadbanie o właściwe ogumienie samochodu. Letnie opony zupełnie nie nadają się do jazdy w temperaturach nawet poniżej 5 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura powietrza spada poniżej tej wartości, a wręcz schodzi poniżej zera, guma znacznie twardnieje i nie trzyma się efektywnie podłoża. Opony zimowe mają tak dostosowaną mieszankę gumy, aby była niewrażliwa na działanie niskiej temperatur, a dodatkowo wyposażone są w specjalny bieżnik, który wgryza się w śnieg i zwiększa przyczepność.

Sprawdzamy układ hamulcowy

 

Oczywiście opony to nie jedynym istotny czynnik wpływający na bezpieczeństwo poruszania się samochodem w czasie zimowych warunków. Nie mniej ważne jest, jak efektywnie pracować będzie obecny w aucie układ hamulcowy. Które konkretnie jego elementy należy sprawdzić przed zimą?

Płyn hamulcowy

Układ hamulcowy to nie tylko klocki i tarcze, lecz również płyn, którego ciśnienie steruje wszystkimi elementami hamulców. Wielu kierowców zapomina o tym, że powinni raz na jakiś czas dokonać wymiany tego płynu. Jeśli się tego nie zrobiło, koniecznie powinno się wymienić płyn przed zimą. Niska temperatura może spowodować powstanie mikroskopijnej nieszczelności w układzie, co spowoduje obniżenie temperatury wrzenia starego płynu. W efekcie tego cały układ hamulcowy znacznie straci swoje właściwości i auto może przestać hamować nawet po kilku przejechanych kilometrach.

Klocki i tarcze

Oczywiście przed zimą warto także sprawdzić stan newralgicznych elementów układu hamulcowego, czyli tarcz i klocków. Nowoczesne auta posiadają specjalne czujniki, które sygnalizują kierowcy zużywanie się tych elementów, lecz nie każdy pojazd takie zabezpieczenie posiada, dlatego też warto od czasu do czasu, a w szczególności przed zimą sprawdzić, na jakim poziomie zużycia one są.

Linka hamulca ręcznego

Jaki jest zdecydowanie najczęściej występujący problem z hamulcami podczas zimy? Bez wątpienia kierowcy najczęściej zmagają się z zamarzniętą lub pękniętą linką hamulca ręcznego. Taka usterka może uniemożliwić zaciągnięcie tego hamulca lub często nawet ruszenie pojazdem, jeśli linka zablokuje się w pozycji zaciągniętej. Warto więc przed nadejściem pierwszych mrozów skontrolować jej jakość i w razie potrzeby dokonać wymiany na nową.

Oceniamy akumulator

Niska temperatura to ogromne zagrożenie dla akumulatora samochodowego. Niestety współczesna konstrukcja baterii jest bardzo wrażliwa na spadek temperatury powietrza, co doprowadza do utraty pojemności przez akumulator. W efekcie tego po mroźnej nocy wielu kierowców ma problem z uruchomieniem pojazdu — ich akumulator jest zwyczajnie rozładowany. Z racji tego, że jest to podstawowa zimowa usterka, każda pomoc drogowa będzie w stanie szybko naprawić tak uszkodzony pojazd. Można jednak oszczędzić sobie kłopotu i przed nadejściem zimy wymienić zużyty akumulator na nowy. Zaleca się, aby wymieniać baterie, które liczą sobie więcej niż 4-5 lat.

Widoczność to podstawa

 

.

Zimowa aura sprawia, że wielu kierowców ma poważne problemy z widocznością w trakcie jazdy. Oczywiście wiele w tym zasługi wcześniej zachodzącego słońca czy opadów śniegu, lecz nie da się ukryć, że niska temperatura także może utrudniać zobaczenie wszystkiego na drodze. Z tego też powodu zaleca się, aby przed zimą sprawdzić oświetlenie w aucie, upewnić się, czy na pewno wycieraczki cały czas są w dobrej kondycji i czy ma się w pełni sprawną klimatyzację. Szczególnie ten ostatni punkt jest niezwykle ważny, gdyż klimatyzacja nie tylko potrafi schłodzić powietrze, lecz może także skutecznie usunąć z niego wilgoć. Oznacza to, że nie ma lepszego rozwiązania na walkę z parującymi szybami.

 

Zima to często skrajnie trudne warunki w postaci kiepskiej widoczności, braku przyczepności, licznych problemów z uruchomieniem pojazdu, a często nawet wejściem do niego, jeśli dojdzie do zamarznięcia zamka lub całych drzwi. We wszystkich tych sytuacjach liczyć możecie na pomoc drogową Hol-Max — nasi specjaliści pomogą wam nie tylko wejść do pojazdu lub go uruchomić, lecz także w razie potrzeby wymienią wycieraczki, naprawią oświetlenie lub zaprowadzą wasze auto do warsztatu, gdyby zaistniała taka potrzeba.

P.H.U. HOL-MAX
ul. Przyjaźni 4e/7
53-030 Wrocław

Tel./fax. +48 889-333-111
https://hol-max.pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%