Śruta rzepakowa to produkt paszowy, który powstaje po wytłoczeniu oleju z nasion rzepaku. Poddana stałej ekstrakcji rozpuszczalnikami organicznymi zawiera od 2 do 4% tłuszczu. Śrutę można wykorzystywać do produkcji mieszanek paszowych, a nawet może ona służyć jako indywidualny pokarm dla zwierząt gospodarskich. Stosowanie śruty rzepakowej w żywieniu zwierząt może znacznie obniżyć koszty hodowli. Pasze rzepakowe są cennym źródłem białka i energii. Są bardzo dobrym pokarmem dla drobiu, świń, przeżuwaczy, owiec, kaczek, gęsi, zwierząt futerkowych, a nawet dla ryb.
Śrutę rzepakową warto stosować w żywieniu bydła mlecznego. W przypadku krów nią żywionych zaobserwowano wyższą wydajność oddawania mleka oraz wyższy poziom białka i tłuszczu w nim. Karmienie krów śrutą rzepakową powoduje wzrost poziomu metioniny i zarazem spadek poziomu lizyny w mleku. Dostrzeżono też, że mleko krów odżywiających się paszą rzepakową ma niższy poziom mocznika w porównaniu do krów, które są żywione paszą sojową. To dlatego, że krowy zdecydowanie lepiej wykorzystują białko z paszy rzepakowej.
Śruta rzepakowa bardzo dobrze sprawdza się również w żywieniu świń, owiec i drobiu. Można wykorzystać ją do karmienia warchlaków i tuczników. Nie należy jednak stosować jej w żywieniu prosiąt przebywających przy maciorze oraz świń reprodukcyjnych. W przypadku karmienia nią kur, pasza ta musi być najwyższej jakości. Stosowanie śruty w paszy dla brojlerów nie ma negatywnego wpływu ani na ich zdrowie, ani też na jakość samego mięsa. W szczególności poleca się stosowanie śruty rzepakowej w żywieniu kur mięsnych. Dotyczy to kur w trakcie produkcji jaj, a także reprodukcji.
Biorąc pod uwagę to, jak duże korzyści przynosi karmienie zwierząt śrutą rzepakową, warto rozważyć wprowadzenie jej do programu żywienia zwierząt gospodarskich. Ważne jest tylko, aby stosować ją w odpowiednich proporcjach. Obecnie śruta rzepakowa jest nie tylko popularna, ale również bardzo dobrze dostępna. Wynika to z ilości rzepaku uprawianego w Polsce. Jeżeli chcesz znać aktualne ceny śruty rzepakowej, koniecznie zajrzyj na stronę: https://agronomist.pl/srednie-ceny/oleiste/rzepak/sruta-rzepakowa.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz