Zamknij

Cięcie laserem – nowoczesna technologia w przemyśle środków transportu

Artykuł PartneraArtykuł Partnera 14:10, 25.03.2025 Aktualizacja: 14:10, 25.03.2025
Skomentuj Materiał Partnera Materiał Partnera

Przemysłowa produkcja samochodów, okrętów, samolotów i innych środków transportu to branże, których sprawne funkcjonowanie trudno sobie wyobrazić bez wykorzystania technik laserowych. Współcześnie cięcie laserem blachy stanowi jedną z podstawowych technologii powszechnie stosowanych zarówno w przemyśle motoryzacyjnym, jak i okrętnictwie czy lotnictwie.

Cięcie laserowe – szybkość i precyzja

Laserowe cięcie materiału to technologia, która zdobyła uznanie wśród producentów środków transportu przede wszystkim dzięki swojej precyzji i efektywności. Wycinarki laserowe oraz plotery, czyli sterowane komputerowo urządzenia tnące, pozwalają na perfekcyjne wycinanie z blachy pożądanych kształtów z dokładnością rzędu dziesiątych części milimetra. Cięcie laserem materiału różnej grubości przebiega sprawnie i szybko. Co więcej, gwarantuje optymalne wykorzystanie surowca. Dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu współpracującemu z wycinarką ilość odpadów produkcyjnych zostaje zredukowana do absolutnego minimum, co pozwala znacznie zredukować koszty produkcji, a tym samym obniżyć finalną cenę gotowego wyrobu i zoptymalizować zysk producenta.

Technika cięcia laserowego w przemyśle środków transportu – przykłady wykorzystania

Lasery i oprogramowanie z nimi współpracujące znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu środków transportu. W branży motoryzacyjnej przy wykorzystaniu tej nowoczesnej technologii wycinane są elementy układu wydechowego samochodów, karoserii aut oraz wiele innych części pojazdów. Bez lasera trudno też wyobrazić sobie obróbkę stali na potrzeby produkcji jednostek pływających i branży lotniczej. Cięcie laserem blachy pozwala na wyrób komponentów spełniających najwyższe normy bezpieczeństwa, na przykład wsporników samolotów czy elementów konstrukcyjnych kadłubów statków.

Rodzaje blach i techniki ich cięcia na potrzeby przemysłu transportowego

Wycinarki laserowe wykorzystywane do produkcji komponentów na potrzeby przemysłu środków transportu doskonale radzą sobie z materiałem różnej grubości. Z równie doskonałą precyzją przecinają grube blachy ze stali czarnej, co stal nierdzewną i cienkie blachy aluminiowe. Cięcie laserem odbywa się trzema metodami – wiązka fotonów emitowana przez urządzenie, wytwarzając ciepło, może doprowadzić zarówno do przecięcia materiału na skutek jego spalenia, stopienia się, jak i odparowania surowca. Wybór jednej z technik zależy przede wszystkim od mocy sprzętu oraz gatunku i właściwości materiału poddawanego obróbce laserowej.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%