Zamknij

Baśniowy ogród – inspiracje z pergolą w tle

14:24, 09.03.2018
Skomentuj

Nie każdy posiadacz ogrodu może pochwalić się zdolnościami w uprawianiu i sadzeniu rośli. Ba! Dla wielu zajmowanie się zielenią jest kłopotliwe i czasochłonne.

Przy odrobinie kreatywności i z pomocą kilku użytecznych narzędzi wyniesiemy nasz ogród na zupełnie inny poziom.

Mówiąc o narzędziach nie miałem na myśli grabi czy sekatora. Chodzi raczej o asortyment, który stanie się bazą dla przyjemnych dla oka aranżacji, coś co wraz z nieuciążliwą w uprawie roślinnością stworzy atrakcyjną całość. Produkty ogrodowe, o których mowa, to altany, dekoracyjne płotki, a także pergole, na których postanowiliśmy się właśnie dzisiaj skupić.

 

Rośliny pnące w ogrodzie posiadają wiele zalet. Przede wszystkim są bardzo ozdobne. Zwłaszcza jesienią, kiedy gęste liście zmieniają barwę z zieleni na kolory pastelowe: brązy, pomarańcze czy czerwienie. Latem tworzą naturalną ochronę przed słońcem – w ich cieniu można położyć leżak ogrodowy lub rozwiesić hamak, na którym spędzimy leniwe popołudnie przy książce lub tablecie. Jak uprawiać te ciekawe rośliny? Polecamy pergole ogrodowe – aranżacje z nimi w tle są niesamowicie bajeczne i stosunkowo proste w wykonaniu.

 

Jeśli posiadasz odpowiednie narzędzia, trochę drewna, dryg i zapał do drobnych prac przed domem, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sam skonstruował pergolę. W Internecie istnieje kilka przydatnych poradników i filmów, z którymi na pewno sobie poradzisz. Idąc na skróty można sięgnąć po rozwiązania gotowe – fabryczne pergole to koszt rzędu 100 – 300 zł, w zależności od wielkości i kształtu. Robiąc pergolę samodzielnie należy pamiętać o impregnacji. Kupując w markecie budowlanym lub sklepie wysyłkowym większość pergoli jest impregnowana ciśnieniowo z dziesięcioletnią trwałością.

Fot. Inspirujące i ciekawe rozwiązanie z zakresu drewnianej architektury ogrodowej

 

Korzenie roślin pnących mogą być umieszczone bezpośrednio w ziemi, wówczas pergola ma formę zwykłej kratownicy z listew o niewielkiej grubości, ułożonych w ramie z belek drewnianych. Jeśli korzenie roślin chcemy posadzić w donicy, możemy pergolę zainstalować bezpośrednio za nią – zda to egzamin. Na rynku dostępne są także pergole w komplecie z drewnianą donicą, jednak nie zawsze pasuje to do aranżacji. Pergole mają kształt zarówno samodzielnych płotków, jak i łuków, które stawiane są zazwyczaj wzdłuż ścieżki lub przy furtce.

 

Spotkaliśmy się nawet z pergolami (Np. tutaj: www.produktyogrodowe.pl/19-szpalery-i-pergole-ogrodowe), które posiadają siedziska. Zmyślnie skonstruowane ścianki tworzą szkielet – swoistą podporę dla roślin pnących, które gdy się rozwiną będą stanowić naturalną ścianę z liści. Tak powstały "zielony domek" wygląda zjawiskowo. Zwłaszcza latem, obrośnięty różami. Nie sposób wyobrazić sobie lepszego miejsca do czytania ukochanej książki z kieliszkiem czerwonego wina.

 

Małe pergole można wkopywać bezpośrednio w grunt. W przypadku większych, zwłaszcza wysokich pergoli, lub gdy planujemy zasadzić roślinę, która z czasem będzie posiadać sporą wagę, będziemy musieli pomyśleć o kotwach ze stali nierdzewnej. Nasza pergola, a z nią ukochane kwiaty będą stabilne, zwłaszcza podczas silnego wiatru, których w naszej strefie klimatycznej jest z roku na rok więcej.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%