Prawna ochrona wynalazku przez firmę jest niezbędna, by wyprzedzać konkurencję i rozwijać przedsiębiorstwo. Patent jest narzędziem wykorzystywanym do ochrony tych praw, ma on charakter terytorialny, co oznacza że patent polski jest właściwy tylko dla granic naszego kraju. Jakich przedmiotów nie można opatentować? Jakie dokumenty złożyć?
Warunki przyznania patentu
Do Urzędu Patentowego zgłosić można tylko własności przemysłowe, takie jak oznaczenia geograficzne, znaki towarowe czy wzory użytkowe, które są jedyne w sowim rodzaju na całym świecie, są rozwiązaniem technicznym oraz mogą być w sposób przemysłowy i powtarzalny odtwarzane. Pozostałe przedmioty należące do innych kategorii mają przydzielane świadectwo ochronne. Prawo w Polsce zabrania patentowania wynalazków, z których korzysta się w sposób sprzeczny z dobrem publicznym i obyczajowym. Nie można patentować także metod matematycznych, odkryć naukowych, programów maszyn cyfrowych.
Jak opatentować wynalazek?
Zgłoszenia w celu uzyskania patentu dokonać może bezpośrednio osoba chcąca opatentować wynalazek lub rzecznik patentowy zarejestrowany w Polsce, wyjaśnia adwokat Marek Szymała. Rzecznikiem jest osobą, której działania polegają na reprezentowaniu twórcy. Należy on do zawodów prawniczych i można mu udzielić pełnomocnictwa w sprawach dotyczących patentowania wynalazku, a więc występowania przed Urzędem Patentowym, przed sądem, jeśli postępowanie dotyczy ochrony własności przemysłowej. Wniosek powinien zawierać dokumentację, która w obszerny sposób przedstawia wynalazek. Konieczne jest podanie danych osobowych zgłaszającego lub całej firmy; opis wynalazku czytelny, przejrzysty i zrozumiały nie tylko dla urzędników patentowych, ale również zainteresowanych wynalazkiem osób; do opisu dołączyć można rysunki, które będą przedstawiać jaśniej istotę wynalazku; zastrzeżenia patentowe oraz skrót opisu, który przeznaczony będzie do publikacji. Wniosek należy złączyć do Urzędu Patentowego i uiścić opłatę, która wynosi 550 zł.
Co dalej?
Publikacja zgłoszeniowa ma miejsce po 18 miesiącach od daty zgłoszenia wynalazku w urzędzie (postanowienie Konwencji Paryskiej z 1833 r.). W kolejnym czasie osoby, które sprzeciwiają się opatentowana konkretnego wynalazku mogą wnosić swoje zastrzeżenia poparte odpowiednimi i solidnymi argumentami. Urząd może przesyłać sprawozdania oraz wymagać korekty bądź uzupełnienia dokumentacji. Udzielenie patentu jest publikowane przez Urząd, a następnie ogłaszane w Wiadomościach Urzędu Patentowego.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Parkowanie po nowemu? Jakie jest Wasze zdanie?
Co to znaczy "moje miejsce" ? Czy na osiedlu są prywatne miejsca ?🤣🤣
Czytelnik
00:21, 2025-05-16
Amerykanie zainwestują w Jaworze 5 miliardów?
Co to za firma jak nie płaci
Anty gmbh
23:45, 2025-05-15
Nowy obowiązek dla właścicieli budynków
Uśmiechać się poliniaki, szeroko!
Jbć
23:27, 2025-05-15
Amerykanie zainwestują w Jaworze 5 miliardów?
Kolejny obóz pracy od zgniłego zachodu. Polską firmę się gnoi podatkami, przepisami, nakazami, zakazami a zagraniczne pajace mają wszystko jak na dłoni. Grunt że poliniak się cieszy jak okupant go łoi bez spluty w doope.
Żenada
23:19, 2025-05-15
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz