Cięcie laserem polega na termicznym oddzieleniu określonych części materiału, które w praktyce obejmuje kombinację trzech istotnych procesów: sublimację, topnienie oraz wypalanie. Definicja naukowa mówi wprost o punktowym wprowadzeniu energii w postaci wysokoenergetycznego strumienia tnącego. Cięcie laserem blach jest obecnie najskuteczniejszą metodą gwarantująca wydajność, oszczędność, precyzję i powtarzalność. Jakie są zalety cięcia laserem? Jak wygląda obróbka cięcia za pomocą lasera?
SPIS TREŚCIJakie są zalety cięcia blach laserem?
Jak wygląda obróbka cięcia za pomocą lasera?
Cięcie laserem wykonywane jest obecnie zwykle przy wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń numerycznie sterowanych komputerowo – CNC. Aplikacja na podstawie projektu wprowadzonego do systemu kieruje ruchem narzędzi, pozwalając na uzyskanie skomplikowanych kształtów i precyzyjnych wymiarów.
Zalety cięcia blach laserem:Lasery są niezwykle precyzyjne. Proces cięcia blachy nie powoduje powstawania zadziorów, odprysków lub uszkodzeń materiału. Wiązka pozostawia bardzo wąskie linie cięcia, a uzyskanie skomplikowanych wzorów nie byłoby możliwe przy zastosowaniu konwencjonalnych metod obróbki.
Prędkość cięcia w przypadku lasera pozwala na efektywne przetwarzanie dużych ilości blachy w stosunkowo krótkim czasie. Nie trzeba dodawać, iż wysoka efektywność generuje ogromne oszczędności.
Lasery zintegrowane z systemami informatycznymi przeprowadzają cały proces cięcia blachy praktycznie bez udziału czynnika ludzkiego. Zaprogramowane wzory mogą być powtarzane wielokrotnie, co zwiększa efektywność i redukuje koszty produkcji.
Lasery obsługują różne rodzaje materiałów:
stal nierdzewną;
aluminium;
miedź;
mosiądz;
stal czarną;
blachy ryflowane.
I wiele innych. Podobnie szeroki zakres dotyczy cięcia blach różnych grubości.
Cięcie laserowe blachy wyklucza bezpośredni kontakt, co sprzyja minimalizacji ryzyka uszkodzenia materiału w trakcie obróbki. Nie ma też potrzeby stosowania siły fizycznej, co może być istotne przy cięciu delikatnych lub cienkich materiałów.
Laserowe cięcie blachy ogranicza do niezbędnego minimum odkształcenia termiczne i mechaniczne, co jest szczególnie ważne przy produkcji elementów wymagających wysokiej precyzji wykonania.
Cięcie laserowe w odróżnieniu od obróbki konwencjonalnej nie generuje znaczących ilości odpadów. Technologia zapobiega powstawaniu opiłków, które w skali całego cyklu produkcyjnego podnoszą znacząco ogólny koszt produkcji, zwłaszcza w kontekście obróbki materiałów drogich.
Arkusz blachy jest przygotowywany poprzez wyrównanie i oczyszczenie powierzchni. W zależności od urządzenia i materiału może być konieczne zamocowanie blachy na stole roboczym za pomocą specjalnych uchwytów lub klipsów.
Operator lasera wprowadza odpowiednie parametry cięcia, takie jak moc lasera, prędkość cięcia, gęstość energii i inne. Dostosowanie tych parametrów zależne jest od rodzaju materiału oraz grubości arkusza blachy. Wzorzec cięcia jest wczytywany do systemu kierującego laserem. Wprowadzony projekt zostanie odwzorowany na arkuszu, niezależnie od stopnia skomplikowania kształtu.
Laser generuje skoncentrowane wiązki promieni świetlnych, które następnie zostają skierowane na blachę. Energia wiązki skupiana na małym obszarze powoduje topnienie i odparowanie materiału wzdłuż ścieżki cięcia zgodnej z wcześniej ustalonym wzorem.
W trakcie procesu cięcia laserowego może dochodzić do nagrzewania się materiału. Takim przypadkom mają zapobiec systemy chłodzenia, stale kontrolujące i utrzymujące temperaturę na odpowiednim poziomie. Podobne zabezpieczenia są wykorzystywane w celu ochrony operatora i jego otoczenia przed promieniowaniem laserowym.
Po zakończeniu cięcia laserowego blacha jest usuwana z maszyny. Może wymagać dalszej obróbki, takiej jak usuwanie ostrych krawędzi lub wygładzanie powierzchni.
JT Stal Serwis zapewnia profesjonalne cięcie Laserem i gięcie blach.
Zakres obrabianych materiałów:Stal nierdzewna
Stal czarna
Aluminium
Mosiądz
Blachy ryflowane
Wycinanie laserem dotyczy materiałów o grubości od 0,2 mm do 40 mm. Grubość przekraczająca 30 mm wymaga zastosowania technologii gaz/plazma.
Ewentualne zapytania dotyczące oferty cięcia oraz gięcia blachy można kierować za pośrednictwem formularza kontaktowego.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz