Zamknij

XXVIII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce – wspólna modlitwa o pokój i pamięć

Wojciech ObremskiWojciech Obremski 14:59, 17.01.2025
Skomentuj  Dzień Judaizmu w Kościele katolickim (Wojciech Obremski) Dzień Judaizmu w Kościele katolickim (Wojciech Obremski)

 

W Roku Jubileuszowym 2025 obchodzony jest XXVIII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce pod hasłem zaczerpniętym z Księgi Kapłańskiej: „Obwieścicie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców”.

Uroczystości w Legnicy odbyły się na cmentarzu żydowskim, gdzie spotkali się wyznawcy Kościoła katolickiego z biskupem pomocniczym Piotrem Wawrzynkiem oraz przedstawiciele Gminy Żydowskiej z udziałem Ytzhaka Naora. Wspólna modlitwa miała na celu pogłębienie dialogu międzyreligijnego, upamiętnienie ofiar Holokaustu oraz modlitwę o pokój na świecie.

Biskup Piotr Wawrzynek podkreślił duchowe więzy łączące chrześcijan z narodem wybranym:

 

– My, chrześcijanie, czujemy się dziećmi Abrahama, choć nie w sposób naturalny, jak naród wybrany, lecz jako jego adoptowane potomstwo. Pragniemy uczestniczyć w obietnicach, które Najwyższy przekazuje nie tylko dzieciom Abrahama, ale – jak czytamy w księgach prorockich – wszystkim ludziom.

Hierarcha zwrócił także uwagę na bolesne wydarzenia związane z Holokaustem, przypominając o konieczności modlitwy za ofiary:

– W tych dniach obchodzimy rocznice związane z Szoah i wyzwoleniem obozów zagłady. Chcemy modlić się za wszystkich, którzy zostali bestialsko zamordowani, prosząc Boga o światło dla ich dusz.

Na zakończenie, w kontekście aktualnych wydarzeń na Bliskim Wschodzie, biskup wezwał do modlitwy o pokój w Izraelu:

 

– Słyszymy wieści o osiągnięciu porozumienia w Izraelu. Modlimy się o pokój dla wszystkich mieszkańców tej ziemi, która jest ziemią Boga.

[FOTORELACJA]21384[/FOTORELACJA]


Po wystąpieniu biskupa głos zabrał Ytzhak Naor, który poprowadził modlitwę Kadisz, odmawianą w tradycji żydowskiej jako hołd dla zmarłych. Uczestnicy spotkania, niezależnie od wyznania, w duchu refleksji i szacunku przyłączyli się do modlitwy, podkreślając wspólnotę wartości i pamięć o ofiarach tragicznych wydarzeń historycznych.

Spotkanie na cmentarzu żydowskim było świadectwem wspólnego dążenia do dialogu, pamięci i pokoju, które leżą u podstaw obchodów Dnia Judaizmu w Kościele katolickim.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

PawulonPawulon

5 1

Wolna Palestyna! Boże Narodzenie nie chanuka!

15:35, 17.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CelsusCelsus

3 4

Zanim Kościół katolicki zacznie obchodzić Dzień Judaizmu, powinien przeprosić Żydów za 2000 lat ich prześladowania i mordowania. Dialog powinien być oparty na prawdzie historycznej, a nie na kłamstwach.

15:54, 17.01.2025
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

VARVAR

0 0

Kłamiesz. Bezczelnie kłamiesz.

22:54, 17.01.2025

zzzzzz

0 0

Kościół mordował przez wieki nie tylko Żydów, ale wszystkich inaczej myślących, a zwłaszcza kobiety, które nazywał czarownicami. Ostatnią "czarownicę" Barbarę Zdunek spalił na stosie we wsi Reszel na Mazurach w 1812 roku. Dlatego nie rozumiem, dlaczego kobiety dzisiaj stanowią tak liczną społeczność w kościołąch.

09:34, 18.01.2025

NnNn

5 3

To tylko pozory. Kościół katolicki to hipokryzja i obłuda. Dąży tylko do ekspansji, władzy i pieniędzy.

16:39, 17.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JjjjjjJjjjjj

5 1

Kiedy dzień pokrzywdzonych i molestowanych przez księży pe do fili?

16:40, 17.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%