Kolorowo i świątecznie zrobiło się w sobotę 27 marca w dużym patio Galerii Piastów. Po raz pierwszy odbył się tu Wielkanocny Jarmark. Swoje świątecznie przystrojone stoły zaprezentowały gospodynie z całego regionu
Na pięknie przystrojonych stołach znalazły się wielkanocne wypieki, wśród nich królowały mazurki i baby. Smakowitym zapachem kusiły prawdziwe wiejskie wędliny i tradycyjne świąteczne potrawy z różnych miejsc naszego regionu. Na stołach pośród potraw królowały świąteczne baranki i piękne kolorowe, ręcznie malowane pisanki. Klienci galerii mogli nie tylko podziwiać ugniatające się pod ciężarem wyśmienitych tradycyjnych potraw stoły wielkanocne, ale również degustując poznać niepowtarzalny smak przygotowanych specjałów i kupić te, które okazały się najsmakowitsze. Wszyscy wystawcy wzięli udział w konkursie na najpiękniejszą aranżację stołu wielkanocnego.
Tradycyjne potrawy gospodyń z Dąbrowy Bolesławieckiej, Żeliszowa, Gromadki, piękne stroiki z Kunic, Krotoszyc i Sichowa oraz pisanki w wykonaniu pani Urszuli Sinkowskiej zachwycały pięknymi wzorami i mnogością barw. Przedstawicielka pasieki w Miłosnej oferowała miód, wosk i piękne, ręcznie wykonane świece. Bożena Michalik z Osieka zaprezentowała wykonane przez siebie przetwory. Największym powodzeniem cieszyły się konfitury z truskawek i musztarda gruszkowa.
Własnoręcznie wykonane ciasta i wyroby mięsne królowały na stole Koła Gospodyń Wiejskich z Dąbrowy Bolesławieckiej. Pani Rozalia nie chciała zdradzić nam żadnego z sekretnych przepisów, ale uchyliła rąbka tajemnicy.
– Żeby wielkanocny żurek miał wspaniały, niepowtarzalny smak wszystkie składniki smażymy na masełku zanim znajdą się w garnku z zupą – powiedziała szefowa K G W w Dąbrowie. – Wszystkie produkty wykonane są oczywiście we własnym zakresie, żeby było na święta świeże i po domowemu.
Ci wszyscy, którzy nie zdążyli skosztować oraz ci, którym posmakowały potrawy gospodyń z Dąbrowy powinni wybrać się na wielki Festyn Pierogowy, który odbędzie się 30 maja w Dąbrowie Bolesławieckiej. [FOTORELACJA]2101[/FOTORELACJA]
Przedstawicielki Krotoszyc oprócz tradycyjnych pisanek zaprezentowały piękne stroiki, kwiaty z bibuły, serwety i ręcznie haftowane obrazy.
- To próbka naszych talentów – powiedziała Dorota Szpila ze Stowarzyszenia „Nasze Krotoszyce”. – Największym powodzeniem cieszyły się palmy ręcznie wykonane przez nasze członkinie, ale i inne nasze wyroby też są chętnie kupowane.
Koło Gospodyń Wiejskich w Żeliszowie zachwyciło nie tylko kupujących, ale również komisję konkursową. Ich stół zwyciężył i tym samym otrzymał nagrodę wysokości 1 tys. zł.[FOTORELACJA]2099[/FOTORELACJA]
- Na naszym stole znalazły się tradycyjne świąteczne potrawy, to żurek, szynka parzona w kapuście, parzone baby, mazurki i oczywiście jajeczka – powiedziała Olga Burdyna szefowa koła w Żeliszowie. – Tradycyjnie organizujemy stoły wielkanocne w swoim powiecie. W tym roku odbyła już 9 edycja powiatowego konkursu na "Regionalną Potrawę Wielkanocną" i "Tradycyjny Stół Wielkanocny". Nasze koło zwyciężyło w tym roku i w nagrodę przyjechaliśmy do Legnicy.
Palmy, serwety, stroiki i sztuczne kwiaty wykonane przez członkinie Stowarzyszenia „Nasz Sichów” również spodobały się oceniającym i dzięki temu wzbogaciło się o 500 zł nagrody.
- Chcemy zebrane pieniądze przekazać na dofinansowanie projektu „Sichów miejscem dla rozwoju kultury i sztuki” – powiedziała Janina Kraśnicka, szefowa stowarzyszenia. – To program przeznaczony dla dzieci z Sichowa, które wykonają prace plastyczne o swojej wsi. Powstanie z nich piękny kalendarz na przyszły rok.
Panie Anna Kret, Stefania Wójcik, Stanisława Malinowska wykonały ozdoby a dzieci zrobiły kartki świąteczne. Wszystkie ozdoby można było kupić.
Trzecie miejsce w konkursie i nagrodę w wysokości 250zł otrzymała pani Helena Żabska, która zaprezentowała piękne, ręcznie wykonane koronkowe serwety.
Świąteczny Jarmark w Galerii Piastów okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Takiego zainteresowania nie spodziewali się ani organizatorzy, ani wystawcy. Marzena Białek już teraz myśli o organizacji podobnej imprezy w przyszłym roku.
- Bardzo byśmy chcieli żeby w przyszłym roku taki jarmark znów się odbył – mówi Marzena Białek, dyrektor galerii. – Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy wzięli udział w tegorocznym jarmarku podzielą nasze zdanie i z przyjemnością się spotkamy w przyszłym roku.
Stoły konkursowe oceniała komisja w składzie Małgorzata Mroczka, Elżbieta Chucholska, Adam Konieczny i Grzegorz Szczepaniak.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Wypadek w Prochowicach, kobieta w szpitalu
Zawodowiec odwala taki numer. Szkoda kobietki.
Peper
22:58, 2025-07-20
Skudlik i Alba del Mondo w Kościele Marii Panny
Ziuta mogłaś godzinę koncertu podać ale po ch.
qew
22:48, 2025-07-20
Kościół Świętej Trójcy w Legnicy
A jak ten kościół (i inne) znalazł się w rękach katolików polskich? Odkupili go od katolików niemieckich?
x
21:15, 2025-07-20
Kolejny powrót! Makar zagra w Siódemce Miedź
Banda kolesiów zabrała się za zarządzanie klubem. Te wszystkie zastępstwa za porządnych zawodników , którzy uciekli z Legnicy , to jakiś żart. W klubie jest potrzebny poważny sponsor i ktoś doświadczony , kto w przeszłości osiągał jakieś sukcesy w piłce ręcznej i zna realia , Tutaj nie ma miejśca dla chłopców bawiących się w piłke ręczną i zarządzanie klubem.
Edek
20:52, 2025-07-20
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz