Ponad sto osób protestowało w piątek w Nowej Wsi Legnickiej przeciwko budowie spalarni odpadów oraz postawieniu nowych wiatraków na terenie gminy Legnickie Pole.
Babuśka wyjaśnia, że musi to zrobić, bo nakazują mu to przepisy. Co prawda po wydaniu pozytywnej decyzji środowiskowej uzyskanie kolejnych pozwoleń przez inwestora - Korporację Plasma Power - stanie się zwykłą formalnością, to jednak do startu inwestycji wciąż będzie daleko.
- Starostwo powiatowe nie wyda pozwolenia na budowę, dopóki inwestor nie będzie właścicielem działki. A te 30 ha ma dziś kilku prywatnych właścicieli- mówi wójt Babuśka, który przyznaje, że w inwestycję wierzy coraz mniej.
Przypomnijmy. Korporacja Plasma Power chce wybudować w Nowej Wsi Legnickiej zakład utylizacji odpadów. Docelowo miałyby być utylizowane w nim szczególnie uciążliwe oraz niebezpieczne odpady. Koszt inwestycji to to 220 mln dolarów.
Część mieszkańców jednak tego nie "kupuje". Mimo zapewnień, że zakład będzie ultranowoczesny i nie będzie miał nawet jednego komina, to są jemu przeciwni. Jeszcze przed pikietą przeciwnicy spalarni dostarczyli do urzędu gminy pismo o wszczęciu procedury dążącej do rozpisania referendum ws. odwołania wójta.
Babuśka komentuje krótko: - Niestety, ale to właśnie nasza gminna polityka.
Na dłuższą rozmowę o polityce wójt namówić się nie daje. Wiadomo jednak, że w protest przeciwko spalarni mocno zaangażowany jest Sławomir Pienias, rywal Babuśki w ostatnich wyborach.[FOTORELACJA]11209[/FOTORELACJA]
Spalarnia to nie jedyny problem władz podlegnickiej gminy. Części mieszkańców Taczalina nie podoba się wizja postawienia w pobliżu ich wsi kolejnych wiatraków. Dziś należąca do niemieckiej firmy farma składa się z 22 wiatraków.
Na plany jej rozbudowy w Taczalinie patrzą jednak nieufnie. Grupa mieszkańców jest zdania, że wiatraki źle wpływają na ich zdrowie i samopoczucie. Inny argument jest taki, że kolejne konstrukcje uniemożliwią rozbudowę wsi.
W urzędzie gminy mają inny argument - finansowy. Dzięki farmie wiatrowej do budżetu gminy rocznie wpływa 2,2 mln zł. Dla Legnickiego Pola to kwota poważna. Budżet gminy wynosi bowiem 22 mln zł.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz