Zamknij
WP(lca.pl)

Czym różnią się ortodonta i dentysta?

Artykuł Partnera Artykuł Partnera 19:02, 06.10.2024 Aktualizacja: 19:03, 06.10.2024

Czym różnią się ortodonta i dentysta?

Choć często są ze sobą myleni, to ortodonta i dentysta są dwoma różnymi zawodami. Mimo że są ze sobą pokrewne i w wielu przypadkach konieczne jest korzystanie z leczenia u nich obojga, to jednak istnieją pewne znaczące różnice pomiędzy tymi specjalistami, o których dowiesz się z tego artykułu.

Różnice pomiędzy ortodontą a dentystą

Zarówno dentysta, jak i ortodonta pracują na zębach. Na wstępie należy podkreślić, że każdy ortodonta jest dentystą, natomiast nie każdy dentysta jest ortodontą. Ortodoncja jest specjalizacją dentystyczną. Jakie jeszcze są różnice pomiędzy tymi dwoma zawodami?

    1. Dentysta leczy i czyści zęby, choć w szczególnych przypadkach może to zrobić również ortodonta. To właśnie dentysta zajmuje się podstawowymi zabiegami dentystycznymi, jak wiercenie, nakładanie plomb itp.

    2. Zadaniem ortodonty jest przede wszystkim poprawa uzębienia polegająca na prostowaniu zębów czy zaleceniach chirurgicznych.

    3. Lekarz-dentysta leczy powstałą próchnicę, ubytki w zębach, a także uczy swoich pacjentów, jak zapobiegać chorobom zębów.

    4. Lekarz-ortodonta nie tylko dba o prosty i ładny zgryz, ale również udają się do niego pacjenci z problemami tj. bóle głowy, bruksizm czy zwyrodnienia stawów skroniowo-żuchwowych.

Wybierając specjalistę, do którego chcesz się udać, w pierwszym etapie przeanalizuj swój problem. Ortodoncja w Łodzi zajmuje się bardziej skomplikowanymi procesami, podczas gdy dentysta prostszymi i szybszymi zabiegami.

Kiedy wybrać się do dentysty, a kiedy do ortodonty?

Do dentysty należy chodzić regularnie na wizyty kontrolne. Zaleca się, aby na konsultację umawiać się przynajmniej 2 razy do roku.

Poza tym do dentysty powinno się chodzić od razu, gdy tylko odczuwany jest ból zęba lub widoczne są niepokojące zmiany w jamie ustnej. Wcześniejsze leczenie gwarantuje szybsze rozwiązanie problemu.

W poniższych przypadkach koniecznie należy natychmiastowo udać się do dentysty:

    1. odczuwalny jest silny ból zęba;

    2. dziąsła są obolałe, krwawiące lub czerwone;

    3. zęby są wrażliwe na ciepło i zimno;

    4. odczuwalny jest ból szczęki;

    5. na zębach pojawiają się przebarwienia (białe, brunatne, czarne);

    6. odczuwalny jest ból podczas jedzenia twardych posiłków;

    7. czuć suchość w ustach.

Do ortodonty należy udać się przede wszystkim z dziećmi, którym zaczynają wyrastać zęby stałe. Wiele przypadłości wynika właśnie z nieprawidłowej wady zgryzu lub ogólnego stanu uzębienia. Mogą to być między innymi zachowania tj. ssanie kciuka, chrapanie, spanie z otwartą buzią, brak przerw między zębami mlecznymi i inne.

Dorośli do ortodonty najczęściej udają się ze względów estetycznych, aby skorygować swój stan uzębienia. Konieczne jest udanie się do ortodonty w sytuacjach np.:

  1. zęby są nadmiernie starte;

  2. odczuwalne są bóle w obrębie skroniowo-żuchwowym;

  3. odczuwalne są częste bóle głowy;

  4. bruksizm;

  5. zdiagnozowano nieprawidłowy zgryz;

  6. występuje problem z zamykaniem ust;

  7. planowane jest leczenie protetyczne.

W wizytach u dentysty lub ortodonty najważniejsza jest regularność i wczesne diagnozowanie problemów. Pomaga to w unikaniu większych trudności związanych z leczeniem uzębienia.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%