Zamknij

Ku niepodległej… Wincenty Witos – Patron 2024 Roku

Paula LewandowskaPaula Lewandowska 22:25, 11.11.2024 Aktualizacja: 22:30, 11.11.2024
Skomentuj Muzeum Miedzi Legnica Muzeum Miedzi Legnica

11 listopada w Akademii Rycerskiej w Legnicy, będącej oddziałem Muzeum Miedzi, odbył się wykład pt. „Ku niepodległej… Wincenty Witos – Patron 2024 Roku”, który zgromadził liczną publiczność zainteresowaną historią polskiego ruchu ludowego i walki o niepodległość. Wykład wygłosiła dr Mirosława Bednarzak-Libera z warszawskiego Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.

 

 

Wincenty Witos – bohater i patron 2024 roku

W bieżącym roku przypada 150. rocznica urodzin Wincentego Witosa, wybitnego polityka, działacza ruchu ludowego i trzykrotnego premiera odrodzonej Polski. Z tej okazji Sejm RP ogłosił Witosa patronem 2024 roku, oddając hołd jego niezwykłemu wkładowi w budowanie polskiej państwowości i walkę o niepodległość.

Podczas wykładu dr Bednarzak-Libera przybliżyła zgromadzonym nie tylko biografię Witosa, ale także jego wpływ na kształtowanie polskiej sceny politycznej w czasach zaborów, walk o niepodległość i II Rzeczypospolitej. Przypomniano jego działalność w Polskiej Komisji Likwidacyjnej, jego rolę jako premiera w trudnych czasach wojny polsko-bolszewickiej, a także opozycję wobec rządów sanacyjnych, za którą trafił do więzienia w procesie brzeskim.

 

 

Symbol walki o wolność i demokrację

Wincenty Witos, uważany za jednego z ojców polskiej niepodległości, pozostaje symbolem walki o prawa chłopów, wolność i demokrację. Jego powrót z emigracji w 1939 roku oraz ukrywanie się w czasie II wojny światowej ukazują niezwykłą determinację i poświęcenie. Współtworząc Polskie Stronnictwo Ludowe ze Stanisławem Mikołajczykiem, kontynuował swoją misję walki o prawa najuboższych warstw społeczeństwa aż do swojej śmierci w 1945 roku.

Organizacja wydarzenia

Wydarzenie zostało zrealizowane we współpracy z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie oraz dr Tadeuszem Samborskim, Posłem na Sejm RP. Była to nie tylko okazja do poznania bliżej sylwetki Wincentego Witosa, ale także refleksji nad jego znaczeniem dla polskiej historii i wartości, które pozostają aktualne również dziś.

 

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

alibabaalibaba

1 1

Wincenty Witos, kilka lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej, związał się z nacjonalistycznym Chrześcijańskim Związkiem Jedności Narodowej (ironicznie zwanym Chjeną).
W maju 1923 powołana została koalicja parlamentarna ludowców z PSL "Piast" i endeków z ChZJN (Chjeno-Piast), i Witos został premierem.
Rząd koalicji był niepopularny w społeczeństwie. Zła sytuacja gospodarcza doprowadziła do strajku powszechnego w Krakowie w 1923 roku (i kilku innych miastach). Oddziały 8. Pułku Ułanów krwawo tłumiły strajk. Zginęło 18 cywili i 15 żołnierzy.

09:48, 12.11.2024
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

No i co z tegoNo i co z tego

1 1

???

10:06, 12.11.2024

Pociąg z mięsemPociąg z mięsem

0 1

Zdaje się, że zaczęli wycinać drzewa w miastach i to doprowadziło ich rząd do upadku. Próbowali ratować się dodatkowym kursem nocnym pociągu na trasie mazury-ciut natuły.

20:52, 12.11.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%