Zamknij

To był aktywny 2024 rok dla łemkowskiej „Kyczery”. Podsumowanie działań na rzecz kultury i tradycji

Lilla SadowskaLilla Sadowska 14:59, 02.01.2025
Skomentuj Kyczera (Wojciech Obremski) Kyczera (Wojciech Obremski)

2024 rok był dla Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera” czasem intensywnych działań na rzecz ochrony i popularyzacji łemkowskiej kultury. Zespół nie tylko zorganizował Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny, prowadził działalność wydawniczą, ale również brał udział w międzynarodowych wydarzeniach, a także angażował się w renowację łemkowskich kapliczek i nagrobków.

 

 

XXVII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Świat pod Kyczerą”

W tegorocznej edycji festiwalu wzięły udział zespoły z 9 krajów: Armenii/Ukrainy, Hiszpanii, Polski, Meksyku, Serbii, Słowacji, Senegalu, Indii i Bułgarii, które zachwyciły publiczność swoimi występami podczas 15 koncertów. Cztery z nich odbyły się w Domach Pomocy Społecznej w Legnicy, Chojnowie i Mierczycach, umożliwiając pokazanie kultury innych krajów osobom, które nie mogły dotrzeć na nasze wydarzenia. Festiwal obejmował 10 miejscowości: Legnicę, Legnickie Pole, Oleśnicę, Szprotawę, Polanicę-Zdrój, Rudną, Lisiec, Zamienice, Polkowice i Wołów, a blisko 15 000 osób obejrzało występy i wzięło udział w licznych aktywnościach. Ogromne wsparcie zapewniła grupa wolontariuszy, która z zaangażowaniem opiekowała się zespołami. Wydarzenie cieszyło się również ogromnym zainteresowaniem w internecie, co pokazało, że folklor jednoczy ludzi nie tylko na żywo, ale i online. Festiwal zyskał także wyróżnienie od FIDAF (Federation of International Dance Festivals), który po raz drugi z rzędu przyznał nam nagrodę dla jednego z najlepszych festiwali na świecie.

Warsztaty kamieniarskie i renowacja kapliczek oraz nagrobków w Koniecznej i Hańczowej

Kolejnym ważnym elementem działalności stowarzyszenia były warsztaty kamieniarskie połączone z renowacją kapliczek i nagrobków na cmentarzach łemkowskich. W 2024 roku „Kamieniarze Kyczery” zajmowali się odnowieniem zniszczonych nagrobków na cmentarzu w Koniecznej oraz renowacją ponad stuletniej kapliczki w Hańczowej. W działaniach aktywnie uczestniczyli mieszkańcy Koniecznej, Żdyni, Hańczowej, Wysowej, Odernego oraz innych miejscowości. Renowacja ta była apelem o docenienie bogatej kultury łemkowskiej, w tym szczególnie jej elementów związanych ze sztuką sepulkralną. Współfinansowano ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Udział w 45° Festival Internazionale del Folklore „VALLE DI COMINO” we Włoszech

Od 30 lipca do 10 sierpnia zespół „Kyczera” reprezentował Polskę na 45° FESTIVAL INTERNAZIONALE DEL FOLKLORE „VALLE DI COMINO” w włoskim Atina, gdzie występował obok zespołów z Włoch, Wenezueli, Macedonii i Indonezji. Podczas tej podróży, obok występów, zespół zwiedzał Monte Cassino, Rzym, Pompeje oraz wspiął się na Wezuwiusz.

„Preselyly nas musowo. Listy Łemków z lat 1947-1948” – tom I i II

„Preselyly nas musowo. Listy Łemków z lat 1947-1948” to wyjątkowa publikacja z listami Łemków pisanymi do krewnych w USA, Kanadzie i Urugwaju. Listy te stanowią bezcenny materiał do badań socjologicznych i językowych, ponieważ wszystkie zostały napisane w języku łemkowskim. Tom II został nominowany do tytułu Legnickiej Książki Roku 2023.

„Pracownia Badań Łemkoznawczych” – biblioteka i archiwum

Pracownia Badań Łemkoznawczych „Kyczery” gromadzi ponad 12 000 woluminów, w tym książki, czasopisma, mapy i dokumenty dotyczące kultury Łemków. Zbiory obejmują również materiały multimedialne, w tym programy telewizyjne, kasety VHS i płyty CD. Archiwum posiada również tysiące zdjęć i dokumentów, które są cennym źródłem wiedzy o historii Łemków i ich regionu.

Przygotowanie i druk drugiego rocznika naukowego „Caryna”

Rocznik naukowy „Caryna” poświęcony historii, kulturze i językowi Łemków ukazuje się już po raz drugi. Czasopismo składa się z sześciu działów, w tym artykułów, materiałów źródłowych, sylwetek, recenzji oraz sprawozdań z działalności stowarzyszenia. Czasopismo będzie szczególnie otwarte na młodych badaczy, którzy podejmą pionierskie tematy poświęcone Łemkom.

Rok 2024 okazał się dla Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera” czasem intensywnej pracy na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego. Dzięki swoim działaniom, zespół wzmocnił swoją rolę w ochronie kultury i tradycji regionu, kontynuując swoje wysiłki na rzecz integracji lokalnych społeczności oraz współpracy międzynarodowej.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%