[FOTORELACJA]21989[/FOTORELACJA]
To był wieczór, który na długo zostanie w pamięci wszystkich obecnych. W gościnnych progach Legnickiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Gumińskiego odbył się niezwykły koncert „Gitara jedna – dusze dwie”, zorganizowany z okazji 20-lecia zespołu Wspólna Wędrówka. Zespół wystąpił w składzie: Marina Towarnicka, Nadzieja Brońska, Grażyna Komincz i Witali Oleszkiewicz, a gościnnie towarzyszyła im Natalia Kalada. Wszyscy artyści mają polskie korzenie i od lat niosą w świat piękno polskiej i białoruskiej piosenki, z sercem, autentycznością i ogromnym szacunkiem do tradycji.
W ich wykonaniu zabrzmiały utwory, które zna i kocha wiele pokoleń – od pieśni patriotycznych, przez przedwojenne ballady, po piosenki Anny German, Bułata Okudżawy, Agnieszki Osieckiej, Marka Grechuty czy Włodzimierza Wysockiego. Te melodie poruszyły niejedno serce i wywołały wzruszenie wśród publiczności.
[WIDEO]16909[/WIDEO]
To jednak nie tylko muzyka czyni Wspólną Wędrówkę wyjątkową. Ich historia sięga trudnych lat przemian, kiedy w Białorusi rodziła się nadzieja i potrzeba powrotu do korzeni. Zespół o pięknej nazwie Wspólna Wędrówka, to zespół szczególny, nie tylko ze względu na to, jaki prezentuje repertuar, ale przede wszystkim ze względu na funkcję i rolę, jaką odegrał w tamtych trudnych latach, kiedy się waliły totalitarne systemy i nastał czas pewnej odwilży politycznej i kiedy mogły się przejawić aspiracje narodowe naszych rodaków na Białorusi.
W atmosferze tej odnowy powstał właśnie ten zespół, który promował to, czego do tej pory nie można było promować, a więc polski język polską kulturę, pieśni patriotyczne, religijne, ludowe. Wtedy też pod wpływem działalności zespołu nastąpił swoisty renesans z polskości. Początkowo artystki grały w kościołach, małych pomieszczeniach. Koncertowały po polsku. Dokonały pewnego pobudzenia ducha polskiego i to ich wielka zasługa – mówi Tadeusz Samborski, poseł na Sejm RP.
W uznaniu za zasługi w krzewieniu polskiej kultury na Białorusi zespół został uhonorowany specjalnym dyplomem Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Medalem Poselskim Sejmu Rzeczypospolitej. Wyróżnienia wręczył Tadeusz Samborski. Organizatorami koncertu były Fundacja Kultura Bez Granic z Wrocławia, Stowarzyszenie Kulturalne Krajobrazy z Legnicy oraz Legnicka Biblioteka Publiczna, która gościła artystów i publiczność.
To był wieczór prawdziwej wspólnoty i piękna. Takiego, które łączy ludzi niezależnie od granic.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz