Zamknij
Ważne

Malarstwo okresu oświecenia i romantyzmu

13:07, 11.06.2010
Skomentuj

Kolejna wystawa malarstwa przygotowana przez Muzeum Miedzi w Legnicy. Malarstwo okresu oświecenia i romantyzmu ze zbiorów Kulturhistorisches Museum Görlitz.

Po raz pierwszy w Legnicy prezentowane są obrazy z kolekcji malarstwa Kulturhistorisches Museum w Görlitz. Na wystawie eksponowane są prace ponad trzydziestu malarzy ze Śląska, Saksonii i Górnych Łużyc. Ekspozycja składa się z ośmiu bloków tematycznych:
I. Malarstwo pejzażowe w epoce oświecenia.
II. Malarstwo pejzażowe okresu romantyzmu
III. Pejzaż arkadyjski – Włochy i obszar Morza Śródziemnego
IV. Pejzaż heroiczny – widoki Alp
V. Karkonosze i okolice
VI. Widoki miasta Görlitz
VII. Malarstwo portretowe z przełomu XVIII / XIX w. ze Śląska, Saksonii i Górnych Łużyc
VIII.Przedstawienia ikonografii chrześcijańskiej, dzieła Nazareńczyków i malarstwo rodzajowe,z których każdy zawiera kilka lub kilkanaście obrazów / w sumie 56 prac /.[FOTORELACJA]2329[/FOTORELACJA]

Dzieła te stworzyli artyści, którzy „malarskiego rzemiosła” uczyli się na akademiach sztuk pięknych w Dreźnie, Monachium i Düsseldorfie. Najmocniej reprezentowane jest malarstwo pejzażowe, eksponowane są także portrety i niewielkim stopniu malarstwo rodzajowe.
Ekspozycję otwierają obrazy „ojca saksońskiego malarstwa krajobrazowego“ J. A. Thiele. Wystawiane są także prace pochodzącego z Wrocławia malarza Carla Friedricha Lessinga, pochodzących z Żytawy braci Augusta Alberta i Augusta Richarda Zimmermannów, A. Liera, K. G. A. Thomasa B. M. Girschera. Bernhard Moritz Girscher urodził się w 1822 i był synem sekretarza powiatu legnickiego Johanna Gottloba Girschera. Studiował najpierw medycynę, 1848 r. przerwał jednak studia krótko przed ich ukończeniem i zaczął studiować malarstwo u Ernsta Rescha we Wrocławiu. W roku 1849 przeniósł się na Akademię Monachijską, gdzie ukończył studia u Augusta Alberta Zimmermanna. Po studiach przez dwa lata mieszkał w Legnicy, następnie udał się w podróż do Włoch, od 1854 r. na stałe osiadł w Berlinie. B.M. Girscher namalował m.in. Wieczór na karkonoskiej grani, który znajdziemy na legnickiej wystawie.

Dziełem słynnego drezdeńskiego romantyka Carla Gustava Carusa jest studium olejne Wieczorne chmury nad Karkonoszami, powstałe ok. 1820 r., które także możemy podziwiać w Legnicy.
Reprezentantami popularnego w pocz. XIX w. ruchu Nazareńczykow są malarze: Julius Hübner, Carl Gottlieb Rolle, Ernst Moritz Fiebiger, Adolf Gottlob Zimmermann. Artysta ten w roku 1846 przeprowadził się do Wrocławia, namalował tu wiele obrazów na zlecenie biskupa Heinricha Förstera. Pod koniec życia stracił wzrok i zmarł we Wrocławiu w 1859r. Muzeum w Görlitz posiada oprócz obrazów, z których cztery eksponowane są na legnickiej wystawie, obszerny zbiór jego rysunków.
 

Wśród dzieł portretowych znajdujemy prace Franza Gareisa, poszukiwanego wówczas portrecisty, jak również pochodzącego z Görlitz Johanna Carla Rößlera, który również uczył tej dziedziny malarskiej na akademii drezdeńskiej.

Wystawa z Kulturhistorisches Museum Görlitz, pokazana w Muzeum Miedzi w Legnicy, daje zaledwie wgląd w zbiory malarstwa tej instytucji. Celem ekspozycji Malarstwo okresu oświecenia i romantyzmu ze zbiorów Kulturhistorisches Museum Görlitz jest zaproszenie do ponownego odkrycia dzieł zarówno znanych, jak też dotąd mniej popularnych malarzy z Saksonii, Śląska i Górnych Łużyc.


Malarstwo okresu oświecenia i romantyzmu ze zbiorów Kulturhistorisches Museum Görlitz

Wernisaż: nia 11 czerwca (piątek) o godz.17
Muzeum Miedzi, wejście od ul.Św.Jana 1
Wystawa czynna od 11 czerwca – 6 listopada

(red (lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%