Zamknij

Złote Floreny, Mecenas i Książka Roku 2010

13:13, 29.01.2011
Skomentuj

Tradycyjnie już przedstawiciele legnickich środowisk, placówek kulturalnych, stowarzyszeń, firm wzięli udział w Koncercie Noworocznym Prezydenta Legnicy.

Na uroczystej gali medalami i odznaczeniami uhonorowano zasłużonych dla legnickiej kultury. Ministerialnymi odznakami Zasłużony dla Kultury Polskiej odznaczono Juliana Zawiszę z Legnickiego Centrum Kultury i Dariusza Kawczyńskiego z legnickiej Galerii Sztuki.

Dariusz Kawczyński już od 16 lat pracuje w Galerii Sztuki. W tym czasie był kuratorem licznych wystaw, pod jego pieczą odbywały się min. Legnicki Festiwal „Srebro”, Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych „Promocje” i Wystawa Plastyki Zagłębia Miedziowego. [FOTORELACJA]2923[/FOTORELACJA]

Julian Zawisza od 37 lat pracuje jako instruktor w instytucjach kultury. Od wielu lat jest pracownikiem Legnickiego Centrum Kultury. Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana na różnych festiwalach . Dzięki niemu powstało wiele klubów filmowych, które do dzisiaj prowadzi. Jest twórcą Letniej Akademii Filmowej, na której niczym w profesjonalnej szkole młodzież z całej Polski uczy się sztuki tworzenia filmów animowanych.

- To odznaczenie jest wielką przyjemnością i tak się zastanawiałem podczas jego przyjmowania, co jest większą przyjemnością i wydaje mi się, że to sama praca na rzecz miast, kultury polskiej, na rzecz tego, żeby uczyć tego co się samemu potrafi – powiedział Julian Zawisza i dodał, że takie uhonorowanie jego działalności jest wielką motywacją do dalszej pracy.

W imieniu Bogdana Zdrojewskiego obu panów odznaczyła Sylwia Świsłocka – Karwot, która również w imieniu Ministra odebrała statuetkę i tytuł Mecenasa Roku 2010. Honorowy tytuł Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymało za szczególne wsparcie legnickiej kultury w ub. roku. Ministerstwo dofinansowało min. Warsztaty Filmu Animowanego w Letniej Akademii Filmowej, Festiwal Chórów Legnica Cantat, obchody Roku Chopinowskiego, oraz Międzynarodowy Festiwal Mniejszości Narodowych i Etnicznych „Świat pod Kyczerą”. Oprócz laureata nominację do tytułu Mecenas Roku otrzymały Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Podczas uroczystości tradycyjnie już wręczono Złote Floreny Legnickie – tradycyjne, honorowe wyróżnienie Prezydenta Legnicy w dziedzinie kultury. W tym roku laureatkami tej nagrody zostały panie: Grażyna Humeńczuk z Legnickiego Muzeum Miedzi cza przygotowanie i realizację wystawy „Z dziejów Parku Miejskiego w Legnicy”. Drugą laureatką została Elżbieta Chucholska, prezes Stowarzyszenia Kobiety Europy”. Uhonorowano ją za kultywowanie tradycji miasta poprzez organizację takich imprez, jak „Śniadanie u Piastów”, „Święto ogórka”, czy „Chleb, śledź i grosz”.

Podczas uroczystości wręczono też po raz pierwszy honorowy tytuł „Legnicka Książka Roku 2010”. Kapituła Konkursowa nominowała to tego prestiżowego tytułu 5 spośród 15 proponowanych pozycji. Były to:

1.„Atlas historyczny miast polskich. T.4.: Śląsk. Z. 9: Legnica”
Red. nauk. Rafał Eysymontt i Mateusz Goliński, Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
2. „Nowy Jork – ostatnie słowo Hitlera” – Zbigniew Adam Bartczak:
Brzezia Łąka/k. Wrocławia: Wydawnictwo Poligraf
3. „Z dziejów Parku Miejskiego w Legnicy” – Grażyna Humeńczuk
Legnica: Muzeum Miedzi w Legnicy (Legnica na dawnych kartach pocztowych)
4. „Szkice legnickie. T. XXXI”/ pod red. Tadeusza Rollauera
Legnica: Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Legnicy
5. 7. „Podwójnie strzeżeni. Armia Radziecka w Legnicy (1945-1993)” – Joanna Lilla Świącik
Wrocław: Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Dolnego Śląska (Dolny Śląsk wczoraj i dziś)

Honorowy tytuł Legnickiej Książki Roku 2010 otrzymał .„Atlas historyczny miast polskich. T.4.: Śląsk. Z. 9: Legnica”. Nagrodę przyznaną za wartość merytoryczną, rzetelność dydaktyczną i zasięg oddziaływania, odebrali autorzy opracowania. Pozycja znajdzie się nie tylko w instytucjach i bibliotekach naszego kraju, trafi również na półki bibliotek w całej Europie.

Tytuł książki roku okazał się bardzo ważnym wyróżnieniem dla autorów „Atlasu”, jak powiedział jeden z autorów to było dość trudne wyzwanie.

- Wydawało by się, że na temat Legnicy wiadomo bardzo wiele, min. dzięki temu, że są „Szkice legnickie”, że powstała niejedna monografia tego miasta, ale te nasze dotychczasowe doświadczenia trzeba było przekształcić w inną formę, bardziej przestrzenną a poza tym było to też duże wyzwanie edytorskie, które chcieliśmy doprowadzić do standardu europejskiego i udało się – powiedział Rafał Eysymontt, jeden z autorów opracowania. – Dlatego jesteśmy zadowoleni, że to jest coś, co zostało zauważone i funkcjonuje na poziomie ponadlokalnym, co też jest ważne. To jest rzecz, dzięki której będzie można znaleźć Legnicę w bibliotekach w Rzymie, Madrycie, a może nawet w nowym Jorku.

Ukoronowaniem wieczoru był występ Krzysztofa Kiljańskiego, który zaprezentował jazzowe standardy Franka Sinatry.


 
(LS(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%