Prawie dwieście eksponatów pochodzących z kolekcji muzealnych i zbiorów prywatnych, mogą podziwiać legniczanie na wystawie „Bracia Łopieńscy. Polska sztuka dekoracyjna XIX – XX wieku".

Fabryka braci Łopieńskich powstała w drugiej połowie XIX w., w czasie, kiedy w Europie narodziła się moda na odlewy z brązu i srebra. Wykonywano w niej brązowe ozdoby salonu i stołu, rzeźbę dekoracyjną, epitafijną, medale i plakiety, elementy architektury, obiekty związane z oświetleniem, oraz wysokiej klasy przedmioty, wykonane ze srebra, zarówno liturgiczne jak i użytkowo – dekoracyjne. Łopińscy, jako firma zrekonstruowali dla Warszawy pomniki Kopernika, Chopina i Mickiewicza. Po uzyskaniu firma wyposażyła większość polskich placówek dyplomatycznych i urzędów według projektów Grunwalda w przedmioty użytkowe i dekoracyjne. [FOTORELACJA]3035[/FOTORELACJA]

- Wystawę podzieliliśmy na trzy części – mówi Łucja Wojtasik – Seredyszyn, komisarz wystawy. – Pierwszą część stanowi dokumentacja fotograficzne przedstawiająca założycieli i kontynuatorów pracy braci Łopińskich. Mamy tu też pomnik Mickiewicza, Słowackiego, brązowy odlew ręki Chopina i srebrny wieniec laurowy, wręczany, jako nagroda w Konkursie Chopinowskim. Są też medale poświęcone wielkim Polakom. W drugiej części znalazły się przybory na stół, na biurka, naczynia dekoracyjne. Trzecia część poświęcona została dyplomom, które ta rodzina przez wiele lat otrzymywała na różnego rodzaju międzynarodowych wystawach. Na koniec przygotowaliśmy pewien rodzaj albumu, którym znalazły się wyroby do dzisiaj produkowane i sprzedawane.
Eksponaty, które znalazły się na wystawie pochodzą z ponad 20 muzeów, przygotowało ją muzeum w Koninie i tam można było je po raz pierwszy zobaczyć. Wyroby pochodzące z pracowni braci Łopieńskich będzie można w Legnicy podziwiać do 3 czerwca br.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz