Ponad 200 uczestników zgromadził półfinał Konkursu Bezpieczeństwa dla Dzieci i Młodzieży „Uczę się bezpiecznie żyć”. W konkursie brały udział dzieci w wieku od 6 do 14 lat.
- Konkurs jest organizowany przez Euroregion Nysa i zarząd województwa Dolnośląskiego, natomiast w Legnicy dzisiaj odbywa się półfinał tego konkursu, jego współorganizatorem jest Wojewódzki Ośrodek Ruchu drogowego w Legnicy – mówi Maciej Gałęski z Euroregionu Nysa. – W sumie w zmaganiach wzięło udział około 200 dzieci z prawie 70 szkół.
Drużyny zostały podzielone na kategorie od klas „0”, klasy I – III, IV – VI i gimnazja. Dzieci startowały w trzyosobowych drużynach. Oprócz kategorii drużynowej gimnazjaliści mogli startować w kategorii indywidualnej. Do zawodów zgłosiło się po około 20 drużyn z każdej kategorii. W każdej szkole odbyły się eliminacje, które wyłoniły uczestników legnickich zmagań.
- Legnicki półfinał jest jednym z czterech. Obejmują one mniej więcej tereny byłych województw wrocławskiego, wałbrzyskiego, jeleniogórskiego i legnickiego – wylicza Maciej Gałęski. – Staraliśmy się tak podzielić cały Dolny Śląsk. Oprócz tego w jeleniogórskich eliminacjach wzięły udział drużyny z Niemiec i Czech, a wiec konkurs nabiera wymiaru międzynarodowego. Chcemy doświadczenia dotyczące edukacji dzieci, wykorzystać do pracy w umowie polsko – czeskiej i polsko – niemieckiej o ratownictwie medycznym.
W realizacji konkursu wzięły udział następujące służby:
- Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Legnicy,
- Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu NYSA,
- Pogotowie Ratunkowe w Legnicy,
- Zespół Szkół Medycznych w Legnicy,
- Komenda Miejska Policji w Legnicy,
- Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy,
- Straż Miejska w Legnicy,
- Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.O. W Legnicy,
- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Legnicy,
- Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Legnicy,
- Jednostka Wojskowa 3284 w Głogowie,
- Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Oddział Legnica,
- Koło Przewodników Sudeckich i Terenowych przy Oddziale PTTK w Legnicy
Uczestnicy konkursu musieli sprawdzić się w następujących zagadnieniach: pierwsza pomoc, bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ekologia, ochrona przeciwpożarowa, ochrona przeciwpowodziowa, bezpieczeństwo dnia codziennego, turystyka i rekreacja.
[FOTORELACJA]3120[/FOTORELACJA]
[FOTORELACJA]3122[/FOTORELACJA]
[FOTORELACJA]3124[/FOTORELACJA]
- Spodziewaliśmy się, że może szkoły będą niechętnie do tego podchodzić, bo to jest ogrom materiału – mówi Maciej Gałęski. – Same założenia programowe, które są takim elementarzem dla tych, którzy chcą startować. Każdy z elementów trzeba poznać głębiej. Muszę powiedzieć, że dzieci z Dolnego Śląska to faktycznie zdolne ślązaki. Poziom ich wiedzy jest naprawdę doskonały, wiele te dzieci umieją. Oczywiście te wymagania na przykład dotyczące udzielania pierwszej pomocy są dostosowane do wieku. Jeżeli od najmłodszych wymagamy orientacji w temacie, o tyle od najstarszych wymagamy pełnego działania ratowniczego. To jest już siódma edycja i wiele, wiele tysięcy dzieciaków na Dolnym Śląsku przeszło taką edukację.
Laureaci trzech pierwszych miejsc awansują do finału dolnośląskiego, który odbędzie się 31 maja. Tradycyjnie już w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Oprócz części konkursowej uczestnicy imprezy obejrzeli pokaz strażacki. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz