Zamknij

Kształt Piękna w Muzeum Miedzi

14:58, 23.09.2011
Skomentuj

Rzeźba europejska XIX i początku XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Czas trwania wystawy: 23 września do 31 grudnia 2011r.

Blisko pięćdziesiąt rzeźb można zoabczyć na najnowszej wystawie w Muzeum Miedzi. Są to prace artystów francuskich, włoskich, niemieckich, węgierskich i rosyjskich. Prace te reprezentują różne style od klasycyzmu poprzez realizm, impresjonizm do ekspresjonizmu.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu może poszczycić się jedną z najbardziej wartosciowych, poza terenem Niemiec, kolekcją klasycystycznej rzeżby niemieckiej.

Jej ozdobą są dzieła Christiana Daniela Raucha - najwybitniejszego obok Antionio Canovy i Bertela Thorvaldsena - klasycysty europejskiego. Na szczególną uwagę zasługuje jego autorstwa Popiersie księżnej Anny Elżbiety Luizy, które przed wojną zdobiło Ogród Różany berlińskiego pałacu Bellevue.

Inne cenne rzeźby z tego okresu to marmurowe Popiersie Carla Friedricha von Wylich und Lottum (od 1836 roku właściciela wrocławskiej Leśnicy) dłuta Carla Friedricha Wichmanna oraz popiersie wrocławskiego radcy handlowego i bankiera Francka autorstwa Emila Wolfa.

Warto zwrócić uwagę również na wczesnoklasycystyczne dzieło francuskiego rzeźbiarza Michela Victora Aciera - płytę przedstawiającą śmierć marszałka Schwerina w bitwie pod Pragą z jego nagrobka w Borowej Oleśnickiej.

Licznie reprezentowane są na wystawie dzieła nurtu neobarokowego w rzeźbie włoskiej i francuskiej. Do najcenniejszych należy popiersie Joanny D'Arc Francois Raoula Larche'a i figura dziecka Aleksandro Rugi. [FOTORELACJA]3753[/FOTORELACJA]

Bardzo ważne miejsce w kolekcji wrocławskiej zajmują dzieła prekursorów nowoczesnej rzeźby niemieckiej , przede wszystkim prace Ernsta Barlacha (Flecista) czy Ernsta Segersa (Głowa chłopca).

Na wystawie sporo miejsca poświęcono artystom związanym z Wrocławiem, przede wszystkim Theodorowi von Gosenovi (Portret Ludwiga Noacka, Aretuza, Sprawiedliwości Bogactwo), który przez wiele lat związany był z miejscową Akademią Sztuk Pięknych, ale takze Christianowi Behrensowi (Ernest II na koniu) i Paulowi Schulzowi (Akt męski, Portret matki).

Wystawie towarzyszy katalog opracowany przez dr Romualda Nowaka, w pięknej szacie graficznej, obejmujący wszystkie dzieła prezentowane na wystawie.

Wernisaż 23 wrześnai godzina 17:00.

www.muzeum-miedzi.art.pl

 

(red (lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%