Zamknij
Ważne

Dzisiejsze solenizantki

07:57, 04.11.2011
Skomentuj

Dzisiaj życzenia przyjmują Dżesika, Emeryka, Franciszka, Helena, Perpetua. Przesyłamy tradycyjnie moc życzeń, wirtualny kwiat i kilka słów o każdym z imion.

Agrykola — imię męskie pochodzenia łacińskiego. Oznacza "rolnik" lub "chłop" i powstało ze złożenia wyrazu ager (pole") i colo ("uprawiam"). Być może jest to jedna z nielicznych pozostałości w łacińskim systemie antroponimicznym hipotetycznego systemu imion złożonych (analogicznego do występującego w grupie celtyckiej i innych językach indoeuropejskich), który później zanikł. W imiennictwie greckim istniało podobne, zanotowane w Knossos na Krecie pod koniec XV wieku p.n.e. imię Agroquolos — "uprawiający pole". Istnieje kilku świętych katolickich o imieniu Agrykola. Agrykola imieniny obchodzi 17 marca, 4 listopada i 16 grudnia.

Dżesika, Jessica, Jesika — imię żeńskie o prawdopodobnie hebrajskiej etymologii. Imię Jessica nosiła jedna z postaci „Kupca weneckiego” Szekspira. Imię to weszło w Polsce w szerszy użytek w latach 70. XX w. z języka angielskiego i jest zapisywane w wielu różnych wariantach, z których najpopularniejsze to Jessica oraz Dżesika (spolszczenie imienia powstałe w latach 90.). Zgodnie z zasadami języka polskiego imię to powinno mieć postać Jesika (wymowa jes-ika) (od biblijnego męskiego imienia Jesse). Dżesika imieniny obchodzi 4 listopada.

Emeryka – imię żeńskie pochodzenia germańskiego. Żeński odpowiednik imienia Emeryk, wywodzącego się ze starogermańskiego imienia Amalaryk, oznaczającego "władca Amalów" (Amalowie według gockiej legendy to ród królewski pochodzenia boskiego. Człon amal może także oznaczać "gorliwy" lub "dzielny, aktywny". Emeryka może wywodzić się również z saksońskiego Emmerich i oznaczać "zawsze bogata". Patronem tego imienia jest święty Emeryk (1007?–1031), syn Stefana I, króla węgierskiego. Emeryka imieniny obchodzi 4 listopada.

Franciszka — żeński odpowiednik imienia Franciszek. Franciszka imieniny obchodzi: 9 marca, 25 kwietnia, 4 listopada,27 listopada, 12 grudnia i 22 grudnia.

Helena – imię żeńskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego „księżyc”, „pochodnia”. Zdrobnienia: Helenka, Hela, Helka, Helunia, Helusia, Helcia. Helena jest emocjonalna i drażliwa. Często najpierw mówi, a dopiero potem myśli, co sprawia, że łatwo rani ludzi. Chciałaby zarządzać całą rodziną, jak również znajomymi. Bywa bardzo ambitna, a przy tym konserwatywna w swoich poglądach. Jej szczęśliwa liczbą jest 9, kamieniem ametyst, kolorem liliowy. Helena imieniny obchodzi: 2 marca, 11 kwietnia, 23 kwietnia, 22 maja, 31 lipca, 13 sierpnia, 18 sierpnia i 4 listopada.
Mścisława – staropolskie imię żeńskie, złożone z dwóch członów: Mści- ("mścić") i –sława ("sława"). Mogło oznaczać "tę, która zdobywa sławę mszcząc się na swych wrogach". Poświadczone w źródłach jako Mścisława (1360) i formach zdrobniałych Mścicha (1394), Mścichna (1383). Mścisława imieniny obchodzi: 9 stycznia, 9 marca i 4 listopada.

Perpetua – imię żeńskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od wyrazu pospolitego perpetuum oznaczającego "nieprzerwany, ciągły". W Polsce imię to jest notowane, co najmniej od 1621r. Męskim odpowiednikiem jest Perpetuus (Perpet). Perpetua imieniny obchodzi: 7 marca, 4 sierpnia, 20 września, 4 listopada.
(wikipedia, imiona.wieszjak)

 

(LS(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%