Dziś imieniny obchodza: Bogdała, Domicela, Domicjana, Flawia, Gizela, Ludomiła, Ludomira i Róża. Przesyłamy moc gorących życzeń. Poniżej znaczenie wszystkich imion.
Bogdała – staropolskie imię żeńskie złożone z członów Bog- ("Bóg", "Boga", ale pierwotnie "los, dola, szczęście") i –dała ("dać"). Prawdopodobnie oznaczało "niech los da", por. bodaj – "niechby, oby". Bogdała imieniny obchodzi 7 maja.
Domicela – imię pochodzenia łacińskiego (łac. Domitilla), utworzone od nazwy rodowej Domicjuszów. Pierwotnie oznaczało "pogromczyni, poskromicielka". Zdrobnienia: Domka, Domcia, Cela, Celinka. Domicela to osoba kompetentna i rzeczowa. Mówi mało, ale za to bardzo konkretnie. Na wiele spraw ma jasny, zdecydowany "męski" punkt spojrzenia. Nigdy nie histeryzuje ani niczego nie wymusza płaczem. Odpowiedzialna za wszystko, co robi. Jej szczęśliwą liczbą jest 8, kamieniem – szmaragd, barwą – zieleń. Imieniny obchodzi 7 maja i 12 maja.
Domicjana – imię pochodzenia łacińskiego, oznaczające "należąca do Domicjusza, adoptowana przez Domicjusza". Podstawę zaś nazwy rodowej Domicjusz stanowi wyraz pospolity, który oznacza "oswojenie, poskromienie"). Istnieje około dziesięciu świętych katolickich — patronów tego imienia, m.in. św. Domicjan, biskup Tongeren-Maastricht (VI wiek). Domicjana przyjmuje życzenia 7 maja, 12 maja, 1 lipca i 9 sierpnia.
Flawia – żeński odpowiednik imienia Flawiusz. Istnieje kilka świętych patronek tego imienia. Zdrobniale mówimy Flawka, Flawusia. Osoba nosząca to imię jest wybuchowa i nieprzewidywalna. Nie umie panować nad swoimi emocjami. Potrafi zrobić dziką awanturę o nic, a później bardzo się tego wstydzi. Najpierw mówi, potem dopiero myśli, co prowadzi do wielu przykrych sytuacji. Jej szczęśliwa liczba to 7, kamień – opal, kolor – błękitny. Flawia imieniny obchodzi: 17 stycznia, 18 lutego, 7 maja, 12 maja, 23 sierpnia i 5 października.
Gizela – imię pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słowa gisel oznaczającego przysięga, lub zakładnik, inne źródła podają jako rdzeń słowo gisil ("strzała", w znaczeniu: smukła, szybka jak strzała). Imię spopularyzowane przez balet Adolphe Adama Giselle z 1841r. Zdrobniale mówimy: Gizelka, Giza, Gizia, czasem: Ela. Gizela jest rozsądna i opanowana. Potrafi uczyć się na cudzych błędach. W dyskusjach emocje odsuwa na bok, kierując się jedynie logiką argumentów. Jeśli czegoś nie wie, nie wstydzi się zapytać. Umie myśleć analitycznie. Jej szczęśliwa liczba to 6, kamień to hematyt, a cyfra 6. Gizela imieniny obchodzi 8 marca i 7 maja.
Ludomiła – staropolskie imię, używane też na całym obszarze słowiańskim, złożone z członów Ludo- ("ludzie, ludziom") i-miła ("miła"). Znaczenie: "miła ludziom”. Zdrabniając jej imię mówimy Ludka, Luda, Ludmiłka, Miła, Miłka. Osoba nosząca to imię jest inteligentna i zdystansowana. Doskonała w roli obserwatora: nic się przed nią nie ukryje. W pracy zawsze stara się być perfekcyjna, aby nikt nie musiał po niej niczego poprawiać. Dokształcanie się sprawia jej przyjemność. Szczęśliwa liczba to 9, kamień sodalit, kolor brazowy. Ludomiła imieniny obchodzi: 20 lutego i 7 maja.
Ludomira – żeński odpowiednik imienia Ludomir, nienotowany w źródłach staropolskich. Ludomira imieniny obchodzi: 21 marca, 7 maja i 31 lipca.
Róża – imię żeńskie pochodzenia łacińskiego, od łac. rosa, co oznacza "róża". W czasach starożytnych kwiat róży symbolizował cnotę, miłość, tajemnicę oraz niezniszczalność piękna. W Grecji był atrybutem bogini miłości - Afrodyty. Złotą różą papież obdarowuje osoby szczególnie zasłużone dla katolicyzmu. W Polsce notowana od 1410r. zdrobniale: Różyczka, Rózia, Rózka. Róża jest osobą delikatną i wrażliwą, a przy tym zdecydowaną oraz pewną swojej wartości. Dla osób, na których jej zależy potrafi być naprawdę urocza i czarująca, za to pozostałym ludziom bardzo często pokazuje swoje "kolce". Jej szczęśliwą liczbą jest 6, kamieniem – rubin, barwą – czerwona. Róża świętuje: 6 marca, 7 maja, 9 lipca, 23 sierpnia, 13 grudnia.
(wikipedia, imiona.wieszjak)
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz