Zamknij

Uczniowie projektują okładkę gazety satyrycznej

16:42, 21.11.2013
Skomentuj

W Galerii Satyrykon odbywają się warsztaty plastyczne, podczas których młodzież szkolna projektuje okładkę gazety satyrycznej. Podglądaliśmy pracę nastolatków z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego.

Legnickie Centrum Kultury zaprasza uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w warsztatach plastycznych. Swoje umiejętności sprawdzili już żacy z szóstej klasy Zespołu Szkół Muzycznych i gimnazjaliści z drugiej klasy ZSM. W czwartek 21 listopada, okładkę gazety satyrycznej projektowali nastolatkowie z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego.

Zajęcia mają zachęcić młodzież do lepszego poznania legnickiego Satyrykonu. Ukazać, że humor i satyra przez wiele lat w niemalże każdym kraju miały swoją gazetę, w której artyści posługując się ironią i dystansem do rzeczywistości prezentowali swoje prace.[FOTORELACJA]7306[/FOTORELACJA]

Po każdych warsztatach, prowadzący typują najlepszą pracę, a jej autor otrzymuje w nagrodę gadżet związany z Satyrykonem, np. plakat. Zanim uczniowie ALO usiedli na kolorowych poduchach i zaczęli projektować okładkę, Janina Szlempo z Legnickiego Centrum Kultury wprowadziła ich w historię gazety satyrycznej Le Mot. Tak się składa, że wernisaż w Galerii Satyrykon zaplanowano niemal dokładnie w rocznicę powstania gazety. Pierwszy numer pisma ukazał się 28 listopada 1914 r. Początkowo było dwutygodnikiem, natomiast od stycznia 1915 r. wychodziło co tydzień. Swoje prace publikowali w nim Jean Cocteau i Paul Iribe. Dzięki rysunkom Iribe, eleganckie kobiety poznawały kreacje Paula Poireta, Jeanne Lanvin, czy Coco Chanel.

Zarówno Cocteau, jak i Iribe mieli w głowach wiele pomysłów, byli zaangażowani w różne projekty, więc utrzymanie pisma nie było możliwe na dłuższy czas. W czerwcu 1915 r. ukazał się ostatni dwudziesty numer Le Mot. Dziś komplet gazety stanowi dla kolekcjonerów prawdziwą gratkę. Z artykułów prasowych można się przekonać, że nabycie i udostępnienie zbioru na wystawie było bardzo ważnym wydarzeniem. Tym bardziej warto zobaczyć ekspozycję w legnickiej Galerii Satyrykon, bo takiej historycznej wystawy w najmłodszej miejskiej galerii jeszcze nie było.

Warsztaty plastyczne odbywać się będą cyklicznie przez każdym nowym wernisażem w Galerii Satyrykon. Prowadzą je nauczycielka plastyki Iwona Rostkowska i Janina Szlempo z Galerii Satyrykon.

 

(MB (lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%