Zamknij

Na zdrowie. Psychotesty gwarancją bezpieczeństwa

09:25, 31.01.2014
Skomentuj

Refleks, zdolność koordynacji ruchowej, szybkość podejmowania decyzji - to cechy, jakie powinien posiadać zawodowy kierowca, instruktor jazdy, operator wózka widłowego. Ich sprawność bada się za pomocą tzw. psychtestów

Testy psychologiczne uprawniające do wykonywania zawodu kierowcy, operatora maszyn, wózka widłowego, instruktora jazdy, pracy na wysokości, powinny być wykonywane co pięć lat. Wyjątkiem są osoby, które przekroczyły sześćdziesiąty rok życia, zostały zatrzymane za jazdę pod wpływem alkoholu, przekroczyły limit punktów 24 karnych, bądź spowodowały wypadek ze skutkiem śmiertelnym.

- Niejednokrotnie osoby zatrudnione na tych stanowiskach są odpowiedzialne nie tylko za siebie, ale i za osoby trzecie - tłumaczy Natalia Kasprowicz, psycholog transportu w MCZ w Legnicy. - Na przykład kierowcy autobusu przewożący pasażerów, za których są odpowiedzialni. Orzeczenia psychologiczne są wystawiane maksymalnie na pięć lat, przy czym mamy możliwość ograniczenia tego czasu w sytuacji kiedy psycholog w wyniku badania aparaturowego stwierdza opóźniony czas reakcji, bądź niską koordynację wzrokowo - ruchową.

Badaniom poddawani są również hutnicy i górnicy, na przykład ci, którzy pracują jako operatorzy specjalistycznego sprzętu, np. suwnic, czy przeciągarek. Badania psychologiczne składają się z trzech części. To test psychologiczny, pozwalający sprawdzić sprawność umysłową badanego, jego koncentrację i uwagę. Badania aparaturowe i wywiad psychologiczny z osobą badaną. Całe badanie jest dostosowane do stanowiska na jakim dana osoba pracuje i trwa średnio około 1,5 godziny.

- W pracowni badań aparaturowych sprawdzamy sprawność psychofizyczną badanych - mówi Natalia Kasprowicz. - Badania wykonywane są na stereometrze, aparacie krzyżowym , Aparacie Piórkowskiego i tzw. semaforze.

Stereometr służy do oceny prawidłowości widzenia przestrzennego, jako niezbędnego czynnika w umiejętności określania odległości człowieka od obiektu. Aparat krzyżowy do oceny koordynacji wzrokowo – ruchowej, czyli szybkości reakcji psychomotorycznej, koncentracji uwagi oraz szybkości podejmowania decyzji pod presją czasu i w warunkach zmęczenia. Aparat Piórkowskiego również bada koordynację wzrokowo - ruchową i szybkość reakcji psychologicznej człowieka. Semafor jest częścią miernika czasu reakcji badanego.

- Badamy osoby na podstawie skierowań wystawionych przez pracodawców jak również osoby prywatne, które muszą same pokryć koszt badania - mówi Natalia Kasprowicz. - Wszystkie aparaty i testy psychologiczne, których używamy, podlegają obowiązującym wymogom i posiadają atesty. Orzeczenia psychologiczne wystawiane przez nas są zgodne z obowiązującymi ustawami i rozporządzeniami.

Pracownia Badań Psychologicznych znajduje się w Miedziowym Centrum Zdrowia w Legnicy. Czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:25 do 15:00.

(LS(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%