Wybierając klimatyzator pod konkretne pomieszczenie należy przede wszystkim właściwie określić jego wydajność chłodniczą.
Jednym z podstawowych czynników służących do określenia mocy chłodniczej urządzenia jest kubatura pomieszczenia przeznaczonego do klimatyzacji.
Obliczając moc chłodniczą klimatyzatora przede wszystkim należy wziąć pod uwagę zyski ciepła, jakie istnieją w danym wnętrzu. Wydajność chłodnicza systemu klimatyzacji musi wyrównać sumę zysków energii cieplnej pochodzącej między innymi od ludzi, urządzeń, oświetlenia, okien, a także wilgoci znajdującej się w powietrzu. Do prawidłowego obliczenia właściwej mocy chłodniczej urządzenia klimatyzacyjnego służą trzy podstawowe metody:
- orientacyjna
- obliczeniowa
- dokładna
Metoda orientacyjna polega na założeniu, że zapotrzebowanie na chłód wynosi 80-150 W/m2 powierzchni pomieszczenia. Klimatyzator typu Split o mocy 2-2,5 kW wystarczy więc do ochłodzenia pomieszczenia o powierzchni 15-30 m2, a klimatyzator o mocy 7 kW do pomieszczenia o powierzchni 60-80 m2, o ile nie będą w tych pomieszczeniach zainstalowane urządzenia emitujące znaczne źródła ciepła. Metoda ta nie jest zbyt precyzyjna, przez co nie udaje się zwykle dobrać odpowiedniego klimatyzatora do konkretnego pomieszczenia.
Druga metoda – obliczeniowa - pozwala określić właściwą moc chłodniczą klimatyzatora w sposób o wiele bardziej precyzyjny i zaawansowany. Przy obliczeniach tą metodą używa się przede wszystkim szczegółowych danych dotyczących danego wnętrza. Są to między innymi takie parametry, jak:
- kubatura pomieszczenia
- powierzchnia i typ oszklenia otworów okiennych nasłonecznionych
- kierunek ekspozycji nasłonecznienia powierzchni okien
- kolor elewacji zewnętrznej oraz rodzaj materiału ścian zewnętrznych
- położenie pomieszczenia w strukturze budynku
- ilość osób przebywających przeważnie w pomieszczeniu
- rodzaj i moc oświetlenia elektrycznego stosowanego w ciągu dnia
- rodzaj, ilość oraz pobór energii elektrycznej przez urządzenia znajdujące się na wyposażeniu pomieszczenia
- sposób i wydajność ewentualnej wentylacji mechanicznej
Dzięki tym informacjom można przeprowadzić rzetelne wyliczenia i otrzymać dokładne wyniki odnośnie prawidłowej mocy chłodniczej klimatyzatora dla danego pomieszczenia. Właściwe obliczenia, a przez to odpowiedni dobór mocy chłodniczej urządzenia, zapewnią sprawne działanie całego układu klimatyzacji oraz pozwoli to znacznie zniwelować koszty eksploatacyjne. Zapewni to również równomierne rozprowadzenie powietrza chłodzącego po całym pomieszczeniu.
Metoda trzecia – dokładna – to metoda, którą przeprowadza się za pomocą specjalistycznego programu komputerowego. Obliczenia taką metodą dają znacznie dokładniejsze wyniki niż w przypadku dwóch pozostałych sposobów. Obecnie większość sprzedawców i dystrybutorów dysponuje tego rodzaju oprogramowaniem, dzięki czemu są w stanie na miejscu dobrać odpowiedni klimatyzator swoim klientom.
Artykuł przygotowano we współpracy z: https://www.strefaklimatyzacji.pl
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Zespół teatru i widzowie pożegnali Jacka Głomba
I stało sie. Teraz można spokojnie grać na scenach. Cisza zapanowała w biurach. Zero polityki.
zero polityki
23:14, 2025-07-01
Rutyna w sypialni? Oto jak ją przełamać
Po co to wszystko. Najłatwiej wymienić sie partnerami wtedy nic dodatkowego nie jest potrzebne. Potem znowu rutyna i normalność. Nudna żona i zmęczony maż
atrakcyjna
23:12, 2025-07-01
Rutyna w sypialni? Oto jak ją przełamać
Są wakacje wiec co chwile można spać z kimś innym. po to wymyślono wakacje. Najfajniejsze miejsca na przełamywanie rutyny to plaża i Bałtyk. Spanie pod kocykiem na takiej plaży gwarantuje że nikt nie podbierze miejsca o poranku. Parawaning ruszył pełną parą wiec trzeba uważać
radosne wakacje
23:10, 2025-07-01
Trzy nowe szyby za dziewięć miliardów złotych
Mam wrażenie że redaktor Lilla ma kłopoty z czytaniem tekstów specjalistycznych. Potem wychodzą głupoty w tekście. Prace terenowe to nie inwestycja, a przygotowanie do inwestycji. 9 mld zł to nie koszt inwestycji a koszty badań przed rozpoczęciem inwestycji. Na budowę trzech szybów to może trzeba będzie wydać 30-40 mld zł i nie wybuduje się ich w dwa lata
Kopidół
22:22, 2025-07-01
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz