Zamknij

Stacja senior w gminie Miłkowice

10:15, 22.10.2016
Skomentuj

„Stacja senior” to kolejny projekt realizowany w Gminie Miłkowice przez Stowarzyszenie Kolejarz. Jest on odpowiedzią na potrzebę aktywności społecznej seniorów, a tym samym poprawę jakości ich życia.

Przez okres siedmiu miesięcy organizowane są warsztaty i zajęcia w kilku blokach tematycznych. Jako pierwsze zaproponowano warsztaty podnoszące wiedzę i uczące zaangażowania i pracy na rzecz aktywnej społeczności, a przede wszystkim otwarcie na wyznaczanie nowych trendów połączonych z rozwojem osobistym. W tym celu seniorzy aktywnie pracowali na stacjonarnych warsztatach, gdzie powstała koncepcja plenerowej gry z wykorzystaniem lokalnych warunków, mocno nacechowanych lokalną tożsamością i historią.

Jej finał odbył się 20 października, gdzie zaangażowani zostali członkowie stowarzyszenia, rodzice z dziećmi, przedstawiciele zakładów pracy. Tematem przewodnim była gmina ze swym bogactwem historycznym. W tym roku uczestnicy mieli do wykonania zadania, które zlokalizowane były w Miłkowicach w miejscach już nieistniejących, które nadal są w świadomości starszych mieszkańców. Zadania wykonywali m.in. w parowozowni, pompowni, jednostce wojskowej, starej stołówce i w szpitalu. Gra terenowa „Nasza Gmina” to nie tylko integracja mieszkańców gminy Miłkowice czy ciekawa i aktywna forma edukacji o jej historii. To przede wszystkim świetna zabawa i współpraca międzypokoleniowa. Trudno ocenić czy lepiej bawią się organizujący ją już po raz drugi członkowie Stowarzyszenia Kolejarz czy uczestnicy, którymi w tym roku byli seniorzy, młodzież, rodzice czy przedstawiciele Gokis. Pomysłowość na coraz to bardziej wymagające zadania rośnie z roku na rok. W tej grze wszyscy zwyciężają.

W ramach projektu odbyło się także szkolenie wyjazdowe. Seniorzy pojechali do Wielenia, gdzie pośród pięknego krajobrazu, w otoczeniu lasów i jezior pracowali nad tzw. kapsułą czasu. Zostanie ona wkrótce zakopana w pobliżu budynku Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Miłkowicach.  W środku umieszczone zostaną ich listy do dzieci, wnuków oraz szeroko pojęta wizja Miłkowic oraz gminy w 2040 roku – w tym też roku, po 24 latach kapsuła zostanie odkopana.

Od sierpnia seniorzy pracują także pod czujnym okiem artystów, aktorów na warsztatach teatralno – filmowym. Już w ubiegłym roku podczas nagrań do etiudy teatralno-filmowej „Pociąg do Miłkowic” pokazali jak duży drzemie w nich potencjał. Doświadczenie ubiegłoroczne okazało się tutaj bezcenne, bo przed nimi kolejne wyzwanie. Tym razem na premierze w grudniu wcielą się w postaci z bajek, zobaczy m.in. Czerwonego Kapturka, Kota w butach, Jasia i Małgosię. Aktualnie pracują nad scenariuszem bajki, z którą będą podróżować po całej gminie, a kto wie może i dalej. Pomysł na taka formę pracy zaczerpnięty jest z lokalnej historii miejscowości. W latach świetności grupa teatralna z Siedlisk była bardzo znana i zjeździła praktycznie cały Dolny Śląsk z bogatym repertuarem zarówno dla dzieci, jak też dorosłych i stąd też pomysł na objazdowy teatr. Przy tak bogatym programie nie realizatorzy nie zapomnieli o dobrej formie seniorów. Z myślą o nich zatrudniono trenera, który ćwiczy z naszymi seniorami i pomaga znaleźć odpowiednie ćwiczenia w celu poprawy formy fizycznej.

W projekt zaangażowani są też młodzi ludzie, dla których oprócz szkoleń a aktywności zaproponowano warsztaty teatralno-filmowe. Wspólne połączenie pracy międzypokoleniowej zobaczymy na premierze 11 grudnia, na którą już teraz zapraszamy.

Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020[FOTORELACJA]11930[/FOTORELACJA]

(reklama)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%