Płacenie rachunków jest koniecznością, jednak nie musimy godzić się na ciągłe podwyżki kosztów gazu czy prądu. Na szczęście mamy możliwość wyboru sprzedawcy energii i oferty.
Chociaż zmiana firmy energetycznej jest prosta, to zdarza się, że czasami dochodzi do nadużyć. W naszym artykule podpowiadamy na co zwrócić uwagę zmieniając sprzedawcę gazu.
Wolny rynek – wolny wybór sprzedawcyW Polsce z gazu korzysta ok. 6,5 miliona odbiorców, do października 2016 roku tylko 63 tysięcy z nich zdecydowała się zmienić swojego sprzedawcę. Dlaczego? Powodów jest kilka. Przede wszystkim brak lub niska świadomość dotycząca możliwości zmiany sprzedawcy gazu, niechęć do zawierania umów z nieznanymi podmiotami oraz obawy przez nieuczciwością handlowców i "ukrytymi", niekorzystnymi zapisami w umowie.
Na szczęście dostęp do pełnej informacji jest obecnie bardzo łatwy i szybki. Nie musimy, a nawet nie powinniśmy czytać w pośpiechu umowy otrzymanej od akwizytora. Wystarczy odwiedzić stronę internetową sprzedawcy energii, by zapoznać się dokładnie z ofertą oraz z wzorem umowy. W podjęciu dobrej decyzji bardzo pomocne są również informacje o cenach gazu w enerad.pl. Warto pamiętać, że zmiana sprzedawcy gazu jest stosunkowo prosta i nieodpłatna. Ponadto nie wiąże się ona ze zmianą urządzeń przesyłowych, ponieważ wszystkie firmy korzystają z identycznej sieci dystrybucyjnej, nadzorowanej przez Polską Spółkę Gazownictwa.
Zmiana sprzedawcy gazu to spore oszczędnościZ roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na zmianę sprzedawcy gazu. Niestety, badania i analizy prowadzane przez operatorów systemów dystrybucyjnych pokazują, że nadal spory odsetek osób nie ma świadomości dostępnego wachlarza ofert, a nawet jaka firma jest dostawcą, czy sprzedawcą tego surowca do ich domu. Należy przyznać, że nie jest to sytuacja korzystna dla samych konsumentów. Im większa konkurencja wśród firm sprzedających błękitne paliwo, tym lepsza sytuacja klienta. Przekłada się to na cenę gazu, choć zależy ona również od wielu czynników geopolitycznych. Wolny rynek daje nam wybór, więc warto z tego skorzystać, tak jak to zrobiło już ponad 60 tysięcy polskich odbiorców. Ta liczba ciągle rośnie, choć potrzeba jeszcze wielu kampanii informacyjnych, które uświadomią, jakie to proste i opłacalne.
Na co należy zwracać uwagę?Przede wszystkim uważnie czytajmy umowę jeszcze przed jej podpisaniem. Mamy prawo ubiegać się o przedstawienie szczegółowej oferty, która uwzględnia dodatkowe opłaty, włącznie z ewentualnymi ukrytymi kosztami.
Rachunek powinien być czytelny i zrozumiały dla wszystkich klientów. Jeśli mamy obawy co do jasności umowy, lepiej jej nie podpisywać. Doradca firmowy musi rozwiać wszelkie nasze wątpliwości i odpowiedzieć na pytania dotyczące realnych kosztów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta udostępnia wgląd we wzory umów zawierających niedozwolone przepisy. Warto się z nimi zapoznać, jeśli jakiś akapit wydaje się być podejrzany.
Mamy też prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni bez podania przyczyny, jeśli została zawarta poza lokalem firmy energetycznej. Zawsze też możemy zwyczajnie zrezygnować z sprzedawcy, który po czasie zdaje się nie odpowiadać naszym oczekiwaniom. Rezygnacja z usług nie może być obarczona jakimikolwiek kosztami. Jednakże konieczne jest oczywiście opłacenie wszelkich należności względem firmy, które wynikają z okresu obowiązywania umowy – sprzedawca może nas obciążyć np. karą umowną.
Na koniec, nie wzbraniajmy się przed sprawdzeniem rzetelności danej firmy w bazie przedsiębiorstw posiadających koncesję na obrót gazem, która jest dostępna na portalu URE. Miejmy też ograniczone zaufanie do osób, które pukają do naszych drzwi podając się za przedstawicieli danej firmy. Bez sprawdzenia ich identyfikatora oraz dokumentu tożsamości nie podejmujmy żadnych negocjacji. Nie ufajmy im na słowo. Warto zadzwonić na infolinię firmy i upewnić się, że rzeczywiście są jej pracownikami. Nie mamy też obowiązku wpuszczania ich do mieszkania czy natychmiastowego sfinalizowania umowy, choć mogą nalegać. Bywa, że sugerują szybkie podpisanie dokumentu, proponując ewentualną możliwość odstąpienia od umowy. Taka opcja nie jest jednak żadnym ułatwieniem dla klienta. Rozważmy naszą decyzję zanim postawimy swoją parafkę. Nigdy w odwrotnej kolejności.
Zanim podpiszesz umowęJeśli chcesz być naprawdę zadowolony z jakości usług oraz ceny gazu, dokonaj szczegółowej analizy sprzedawców w Internecie. Prześledź opinie klientów oraz porównaj oferty i ceny gazy na enerad.pl. Dokładnie zapoznaj się też z warunkami umowy. Zachowując ostrożność, możesz tylko zyskać - niższe rachunki za gaz są w zasięgu Twojej ręki.
Policjanci czuwają nad bezpieczeństwem nad wodą
dlaczego ratowników nie ma na rzece Kaczawa ? W wielu miejscach nielegalnie ( bez pozwolenia ) leżakują letnicy a część z nich włazi do rzeki.
kontrolować
07:31, 2025-07-02
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna na EXPO 2025
Bogata firma. Za pieniądze podatników można zwiedzać świat za darmo. A nowych inwestorów jak nie było tak nie ma.
AZ
05:53, 2025-07-02
Zespół teatru i widzowie pożegnali Jacka Głomba
I stało sie. Teraz można spokojnie grać na scenach. Cisza zapanowała w biurach. Zero polityki.
zero polityki
23:14, 2025-07-01
Rutyna w sypialni? Oto jak ją przełamać
Po co to wszystko. Najłatwiej wymienić sie partnerami wtedy nic dodatkowego nie jest potrzebne. Potem znowu rutyna i normalność. Nudna żona i zmęczony maż
atrakcyjna
23:12, 2025-07-01
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz