„Historia sztandarów ziemi legnickiej 1945-2016” to ostatnia z tryptyku historycznego Czesława Kowalaka część poświęcona spuściźnie historycznej miasta i powiatu. O książce autor opowiedział na spotkaniu.
Kolejnymi niemymi „świadkami” historii miasta i instytucji oświatowych, którymi się zajął autor, były sztandary szkolne także będące ogromnym bogactwem historii Legnicy. Mówią bowiem nie tylko o różnych czasach, ale także o różnych wydarzeniach w dziejach naszego miasta i powiatu. W książce znalazła się historia 65 sztandarów.
Ostatnią częścią tryptyku jest historia sztandarów ziemi legnickiej. Znalazły się w niej sztandary kombatanckie, związków zawodowych, służb mundurowych, partii i stronnictw politycznych, harcerskie, cechowe, stowarzyszeń łowieckich oraz innych organizacji i instytucji. Autor tym razem poszerzył krąg swoich poszukiwań na cały powiat legnicki. Książka prezentuje i opisuje 132 sztandary będące żywym dowodem życia społecznego i gospodarczego w powojennej historii Legnicy i powiatu. Dzięki nim czytelnik ma okazję poznać część dziejów, którą współtworzyły organizacje i instytucje. Fundowane ze składek i środków własnych organizacji, symbolizować miały wartości i ideały oraz dumę z przynależności do formacji, do jakiej należeli fundatorzy.
Autor zakończył pracę, jednak jak mówi, zostało wiele dla jego następców, bo liczy, że tacy się znajdą.
„Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie” - te słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego stanowią motto pracy Czesława Kowalaka. - Ja bym dodał to nich słowa, że jeszcze sztandary, bowiem z napisów i grafiki, także można odtworzyć bardzo wiele.
Promocja książki „Historia sztandarów ziemi legnickiej 1945-2016” odbyła się w czytelni Legnickiej Biblioteki Publicznej. Szczelnie wypełniona sala jest najlepszym dowodem na to, jak ważną pracę wykonał legnicki historyk.[FOTORELACJA]12344[/FOTORELACJA]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz