Zamknij

Księga wieczysta - jak do niej dotrzeć?

10:51, 24.04.2018
Skomentuj

Bez znaczenia, czy chcesz kupić działkę przeznaczoną na budowę wymarzonego domu, czy wybierasz pierwsze własne mieszkanie - warto dokładnie sprawdzić status nieruchomości.

Wszystkie informacje dotyczące ewentualnych zadłużeń, czy też osób mogących rościć sobie prawa do nieruchomości, znajdziemy właśnie w księdze wieczystej. Warto wiedzieć, jak do niej dotrzeć.

Kilka słów o księdze wieczystej

Prowadzone przez Sądy Rejonowe księgi wieczyste zawierają wszystkie informacje dotyczące stanu prawnego mieszkania, działki lub domu. Dowiemy się z niej czy poprzedni właściciel nie wziął na nią kredytu hipotecznego, czy osoby trzecie nie mają dożywotnego pozwolenia na użytkowanie nieruchomości oraz znajdziemy w niej podstawowe dane, takie jak powierzchnia, przeznaczenie oraz szczegóły dotyczące zadłużenia. Pierwsze księgi wieczyste tworzone były w naszym kraju jeszcze w XIX wieku, jednak na szeroką skalę upowszechniły się na początku XX wieku. Warto tutaj wspomnieć, że rejestry prowadzone od 1818 roku nadal zachowują swoją aktualność i w rozumieniu obowiązującego obecnie w Polsce prawa są to księgi dawne. Obecnie prowadzone księgi wieczyste tworzone są na postawie regulacji Ustawy z dnia 6 lipca 1982 roku o księgach wieczystych i hipotece. Szczegóły ich dotyczące reguluje również Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 lutego 2016 roku. 

Jak dotrzeć do księgi wieczystej?

Chcąc zapoznać się z historią wpisów w księdze wieczystej danej nieruchomości musimy posiadać jej numer. Każdy będący w posiadaniu takiej informacji ma prawo do zapoznania się z jej treścią, ponieważ księgi wieczyste w Polsce są jawne. Oczywiście wyjątek od reguły stanowią akta księgi, do których dostęp mają jedynie osoby posiadające interes prawny do nieruchomości. Aby otrzymać numer księgi wieczystej w celu możliwości przeglądania zawartych w niej wpisów, musimy złożyć odpowiedni wniosek w Wydziale Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej właściwego Starostwa Powiatowego lub Wydziale Ksiąg Wieczystych właściwego Sądu Rejonowego. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli nie posiadamy interesu prawnego do nieruchomości, wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie. 

Czy da się bez wizyty w urzędzie?

Chcąc oszczędzić czas, który poświęcimy na wizyty w urzędach i oczekiwanie na rozpatrzenie wniosku, możemy skorzystać z pomocy portali, które jasno tłumaczą, jak zdobyć numer księgi wieczystej przez Internet - po podaniu adresu nieruchomości lub adresu działki. Przydatne informacje na ten temat znajdziecie m.in. na stronie Ksiegi-wieczyste.org. Po otrzymaniu numeru księgi wieczystej wystarczy wpisać go na stronie Ekw.ms.gov.pl lub Ksiegiwieczyste.pl - na każdym z tych portali uzyskamy bezpłatny wgląd w treść księgi wieczystej wskazanej po numerze.

Zdjęcie: Pixabay.com

(WP(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%