Zamknij

„Namalowane” prądem i pędzlem obrazy Remigiusza Dobrowolskiego

21:08, 30.11.2018
Skomentuj

Blisko osiemdziesiąt prac autorstwa Remigiusza Dobrowolskiego można podziwiać na wystawie „Elektrotinty”, której wernisaż w piątek 30 listopada odbył się w Muzeum Miedzi.

Technika tworzenia grafiki z miedzianej matrycy, na której „rysunek” powstaje dzięki elektrolitycznemu trawieniu płyty, została odkryta w połowie XX wieku. Jej twórca, Stanisław Rzepa nazwał ją elektrotintą i w zasadzie nikt się nie interesował i nie próbował oprócz twórcy stosować jej.

Remigiusz Dobrowolski dowiedział się o technice z książki Romana Artymowskiego. Najpierw tworzył w podobny sposób jak jej wynalazca, później unowocześnił i zmodyfikował technikę tworzenia matryc. Efekty jego działań, zarówno matryce jak i grafiki można 

- Autor jest bardzo zaangażowany w ekologię ale kształtuje nowe oblicze sztuki religijnej. Na wystawie znalazły się prace związane z Chrystusem, nawiązujące do „Starego Testamentu”, są ilustracje bajek, także prace malarskie artysty. Myślę, że nie tylko poszukujący nowinek i czystej techniki graficznej znajdą coś dla siebie – mówi Łucja Seredyszyn – Wojtasik, kurator wystawy.

Remigiusz Dobrowolski z zawodu i zamiłowania jest malarzem. Patrząc jednak na matryce, które powstają w wyniku reakcji chemicznych można stwierdzić, że chemia i fizyka z pewnością są mu bardzo bliskie.

- Matryce powstają w wyniku procesu trawienia metali. Można je trawić kwasem, inne powstają w wyniku elektrolizy, która jest technologią czystszą, bez szkodliwych jak w przypadku kwasu oparów. Cząsteczki metalu w elektrolicie odrywają się od blachy i przyciągają do drugiej. Czyli podczas wykonywania matrycy zachodzą procesy chemiczne. Ta forma jest bardziej ekologiczna – tłumaczy Remigiusz Dobrowolski.

- Kolejnym etapem jest wcieranie farby w matrycę, następnie odbijanie jej na specjalnej prasie na papier.

Efekty pracy artysty można podziwiać na ścianach Muzeum Miedzi. Warto dodać, że wystawa jest jedną z niewielu jakie można oglądać na świecie. Wystawa pozostanie w legnickim muzeum do marca 2019 roku.[FOTORELACJA]15055[/FOTORELACJA]

(LS(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%