Uczestnicy szóstego „Legnickiego Spaceru Historycznego” zajrzeli w zakamarki budynku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w którym mieściła się siedziba dowództwa 18. Dywizji Piechoty a następnie siedziba dowództwa i sztab PGWAR.
Obecna siedziba Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to najbardziej niedostępna i tajemnicza budowla w mieście. W ramach „Legnickich Spacerów Historycznych” legniczanie mogli zajrzeć do miejsc na co dzień niedostępnych nawet dla pracowników ZUS-u.
Była siedziba dowództwa 18. Dywizji Piechoty wybudowana została zaledwie w 10 miesięcy i oddana do użytku 23 stycznia 1937 r.
W 1945 roku, gdy Rosjanie z jednostek poza granicami ZSRR utworzyli cztery nowe związki operacyjne, na siedzibę dowództwa i sztabu Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej wybrano ostatecznie dawny Haus der Wehrmacht (Dom Wermachtu). Tym samym legnicka budowla i otaczający ją kompleks tzw. „Kwadrat” stały się jednym z najważniejszych obiektów w zimnowojennej Europie. Początkowo w skład PGWAR wchodziło m.in. siedem armii ogólnowojskowych, cztery dywizje pancerne, armia lotnicza, dziesięć dywizji artylerii – razem około 300 tys. żołnierzy. Prawdopodobnie od połowy lat 60 PGWAR dysponowała również bronią nuklearną. W 1984 roku, w miejsce przeniesionego do Świdnicy sztabu PGWAR, w Legnicy utworzono siedzibę wyższej struktury dowódczej - Naczelnego Dowództwa Zachodniego Kierunku Strategicznego. O randze budowli świadczy fakt iż w 1987 roku gmach sztabu powiększono dobudowując do niego od południa nowy budynek o dwóch kondygnacjach podziemnych i trzech naziemnych, połączony łącznikami z budynkiem sztabowym. To stąd wydawano rozkazy 52 dywizjom i 4 armiom lotniczym rozlokowanym na terytorium NRD, Polski, Czechosłowacji, Białorusi i Ukrainy.
Obecnie mieści się tutaj Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy.[FOTORELACJA]16125[/FOTORELACJA]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz