„Dawna Legnica. Obraz miasta w grafice i malarstwie” - to tytuł najnowszej wystawy, przygotowanej przez Muzeum Miedzi. Znalazło się na niej około stu obrazów, grafik i linorytów. Prezentują Legnicę począwszy od przełomu XVI/XVII wieku, na 1945 roku skończywszy.
- Dlatego będziemy mogli ją oglądać znacznie dłużej niż do wakacji, a takie były plany, które pokrzyżowała nam pandemia. Dostępna będzie więc najprawdopodobniej do końca roku. Miejmy nadzieję, że w tym czasie uda nam się też wydać katalog do ekspozycji – wyjaśnia Marcin Makuch, dyrektor Muzeum Miedzi.
- Warto dodać, że autorką wystawy jest Grażyna Humeńczuk, która dokonała wyboru i przygotowała ekspozycję. Jest to niejako jej pożegnalna wystawa, ponieważ po czterech dekadach spędzonych w naszym muzeum, będziemy ją żegnać. Wystawa i katalog będą więc ukoronowaniem jej pracy.
Na wystawie zobaczyć możemy około stu prac, które zostały wybrane spośród kilkuset znajdujących się w zasobach muzealnych. Tworzą ją grafiki oraz obrazy dokumentujące historyczny krajobraz miasta a co za tym idzie, także niekiedy zaskakujące na przestrzeni stuleci przemiany. Prace, które nie znalazły miejsca na ścianach muzeum można będzie zobaczyć na stronicach katalogu, który przygotowany został w związku z wystawą.
- Bardzo ciekawa jest pierwsza cześć wystawy, na której znalazły się panoramy miasta. Oglądając je, możemy zobaczyć jak miasto zmieniało się w wieku XVII, XVIII i IX, kiedy już pomału znikały fortyfikacje – opowiada Marcin Makuch. -
A zmiany uwieczniali między innymi Theodor Blätterbauer, Elfriede Springer, Walter Bayer, artyści związani z Legnicą. Na wystawie oprócz grafik i obrazów, zobaczyć można także unikatowe wydawnictwa literackie i prasowe.
Część autorów była też ilustratorami książek, pracowali też dla prasy legnickiej kiedy jeszcze fotografia raczkowała, ich prace były wykorzystywane w publikacjach – wyjaśnia dyrektor Muzeum Miedzi.
Muzeum Miedzi intensywnie przygotowuje się do otwarcia. Żeby mogło to nastąpić muzealnicy muszą spełnić wszelkie zalecenia ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego.
- Otwarcie pomieszczeń zamkniętych ma nastąpić w ostatnim etapie czyli pod koniec maja – informuje Marcin Makuch i przypomina o wystawie „Tory historii.175 lat kolei w Legnicy”, która także czeka na odwiedzających. - Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo zwiedzających i naszych pracowników. Już zostały zamontowane osłony z pleksi w kasach, zaopatrujemy się w środki ochrony osobistej, zmienione zostały regulaminy – wylicza dyrektor.
Dziś można już zwiedzać lapidarium przy ul. Partyzantów i ekspozycję znajdująca się przy legnickim cmentarzu na ul. Wrocławskiej, w którym zobaczyć można relikty komunizmu. Warto też posłuchać opowieści Konrada Bysia, który mówi o najstarszym eksponacie na wystawie.
[WIDEO]9680[/WIDEO]
[FOTORELACJA]16635[/FOTORELACJA]
0 0
kilka obrazków w tak dużej sali. To wielka strata miejsca. Czy nie lepiej zeskanować te obrazki i puścić je do internetu ?
0 0
[quote="Ojciec Święty."][quote="Gość"]kilka obrazków w tak dużej sali. To wielka strata miejsca. Czy nie lepiej zeskanować te obrazki i puścić je do internetu ?[/quote]
Majster, Twój głos to walenie grochem o ścianę. Otrzymałem od znajomego 18 zdjeć Legnicy, z lat 60, kiedy to Legnica była fachowo rozwalana. Naprawdę bardzo ciekawe zdjęcia. Dziwne jest to, że te zdjęcia otrzymałem od znajomego, które on znalazł na Facebooku. Na tych zdjęciach widnieje dumno-durne logo Muzeum Miedzi, kuriozum polga na tym że chcąc te zdjęcia zobaczyć na stronie Muzeum Miedzi, dowiadujesz się ze strony Muzeum Miedzi że takich zdjęć nie ma!. Ja osobiście takie badziewie jak; Facebooki, Twitterki, Instagramy, WhatsAppy czy jakies tam Wszy-Łapy mam bardzo głęboko w mojej rurze wydechowej, i nigdy nie będę się tam logować!. Zdjęc starej Legnicy z różnego czasu jest naprawdę bardzo dużo. Z tych starych zdjęć można Photoshopem usunać plamy czy zabrudzenia, lekko poprawić, i oczywiscie można taki album zrobić. Ale to nigdy się to nam nie uda, i nigdy to nam nie wyjdzie, bo jesteśmy tylko i wyłącznie... Polakami!.[/quote]
Panie "Ojciec Świety"
od lat jest coś takiego jak https://polska-org.pl/503912,Powiat_Legnica.html
Polska na fotografii ...kiedyś hydral ...
Tam jest wiele zdjęć i każdy bez wychodzenia z domu może sobie je zobaczyć całkowicie za darmo.
0 0
Widziałem ww. wystawę. Jako legniczanin od urodzenia jestem zawsze zachwycony tego typu ekspozycjami. Legnica historycznie patrząc była zawsze pięknym miastem. Od lat powojennych już tylko pięknym gdzieniegdzie. Zmienia się na lepsze, ale bardzo powoli, w mojej ocenie zbyt wolno. W tym czasie straciliśmy starówkę (klęska) i zamknięty urbanizacyjnie kształt zabudowy miasta (wszystkie skrzyżowania i place z dziurami lub nieudanymi wstawkami w zabudowie), który bardziej przypomina zabudowę wiejską niż miejską. Zbyt duża część zachowanych starych kamienic nie była remontowana od wojny (np. patrz na niemieckie napisy na elewacjach). Natomiast jako niepoprawny optymista cieszę się bardzo z każdego uratowanego budynku czy zabytku, oraz udanego remontu lub odbudowy substancji historycznej zabudowy Legnicy (np. obecnie przy placu Słowiańskim). I z tego typu wystaw, jak opisywana i zorganizowana przy współudziale Pani Grażyny Humeńczuk (dziękujemy !). Niezmiernie szkoda, że tego typu ekspozycja nie została okraszona żadnym wydawnictwem o wystawie i Legnicy. To niestety zawód i stracona okazji promocji zarówno wystawy jaki samego miasta. Zbigniew Stępień z Legnicy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz