Po raz pierwszy w sześćdziesięcioletniej historii Muzeum Miedzi w jego murach można zobaczyć wystawę poświęconą kończącemu właśnie pięćdziesiąt lat klubowi piłkarskiemu Miedź Legnica.
- Równocześnie z powstawaniem wystawy Marcin Makuch przygotowywał materiały do książki, która udokumentuje minione pół wieku istnienia klubu. Kompletowanie materiałów do niej, podobnie jak eksponatów na wystawę wymagało sporo wysiłku. Na szczęście w klubie są osoby, które myślały o historii i niektóre koszulki, puchary udało im się zachować – dodaje Marcin Makuch.
Na wystawie znalazło się około stu eksponatów. To puchary, koszulki, plakaty, bilety na mecze, wydawnictwa dotyczące drużyny. Najcenniejszym, który udało się wypożyczyć, jest puchar Polski, który Miedź zdobyła w 1992 roku, a który 3 lata później stał się własnością Legii Warszawa. Są już plany wydrukowania przestrzennego repliki pucharu.
-Te minione 50 lat, które za nami, to lata burzliwe i ciekawe. Były momenty lepsze i gorsze. Myślę, że wystawa świetnie oddaje ten czas, ponieważ jest pomyślana w ciągu chronologicznym, czyli zaczynamy zwiedzanie od początków powstania klubu i przechodzimy przez równe okresy historii. Lepsze, gorsze. Przez mecze rozgrywane w niższych ligach z lokalnymi rywalami, zdobycie pucharu Polski, mecz o Superpuchar z Lechem Poznań, w Pucharze Zdobywców Pucharów z AS Monaco, kończymy na awansie do ekstraklasy i na tym, co dzisiaj. Ostatnia plansza to zdjęcie dzisiejszej drużyny – dodaje prezes Brusiło.
Niezaprzeczalnie integralną część drużyny Miedzi Legnica stanowią kibice. Jedna z tablic poświęcona jest właśnie im. Nie bez powodu.
- Kibice są ogromnym wsparciem. Pamiętam, jak wyglądały mecze w czasie pandemii, kiedy graliśmy przy pustych trybunach, było cicho i właściwie było słychać nawet jakieś słowne przepychanki zawodników na boisku. Mam nadzieję, że ten moment już nigdy nie wróci, bo on się odbijał i na grze zespołów, i na nas oglądających te mecze w roli gospodarzy. To jakby zupełnie inna dyscyplina sportu. Mecze z kibicami są pełne emocji. Kibice dodają wsparcia, pozytywnej adrenaliny. Myślę, że najlepiej zapytać o to piłkarzy, ale wiem, że nie chcą grać bez kibiców, którzy potrafią zmotywować, sprawić dopingiem, że zawodnik wyciśnie z siebie dodatkowe 10 procent, nawet kiedy jest już zmęczony, a jeszcze się zdobędzie na jeden dodatkowy sprint i jedną akcję. Z całą pewnością można ich nazwać dwunastym zawodnikiem w drużynie – podsumowuje Tomasz Brusiło.
Na wernisażu wystawy obecny był Andrzej Dadełło, długoletni kibic i obecny właściciel klubu Miedź Legnica. Wystawą jest zachwycony. Znalazł na niej jeden wyjątkowy plakat, który go wzruszył.
Obchody jubileuszu Miedzi Legnica trwają. Niebawem ukaże się książka, która dokumentuje historię legnickiej drużyny piłkarskiej. Autorem jest Marcin Makuch.
- Od 30 lat pojawiam się na stadionie więc opisanie historii dziejów mojego klubu, jest czymś fantastycznym. Dzieje opisuję w książce, która ukaże się w grudniu. Będzie swego rodzaju encyklopedią, w której rok po roku chciałbym opisać to, co się działo w klubie – mówi Marcin Makuch.
MUZEUM MIEDZI W LEGNICY (gmach główny i Akademia Rycerska)
czynne
w sezonie zimowym (od 1 października do 31 maja)
od wtorku do piątku w godz. 10‒17; w soboty w godz.11‒17
w sezonie letnim (od 1 czerwca do 30 września)
od środy do piątku w godz. 10‒17, w soboty i niedziele w godz. 11‒17
CENY BILETÓW
Jednorazowy wstęp do muzeum na wystawy w obu budynkach:
bilet normalny: 10 zł, ulgowy: 6 zł*
(bilet zakupiony w jednym z obiektów uprawnia do zwiedzania obu)
Każda sobota oraz 1. środa miesiąca ‒ wstęp bezpłatny
Dla opiekunów grup wstęp bezpłatny.
[FOTORELACJA]17667[/FOTORELACJA][FOTORELACJA]17669[/FOTORELACJA]
0 0
Super pomysł. Napewno się wybiorę
0 0
A co na to Konfeks, który zdaje się też powinien w tym roku obchodzic 50-lecie?
Takie były zapowiedzi.
I co?
0 0
[quote="Gość"]A co na to Konfeks, który zdaje się też powinien w tym roku obchodzic 50-lecie?
Takie były zapowiedzi.
I co?[/quote]
Zapewne ojciec dyrektor załatwi mszę i to będzie na tyle.
0 0
Prawdopodobnie tak będzie, choć nie rozumiem jednej rzeczy.
Dlaczego modlący się ludzie nie wyciągają wniosków widząc, że efekty modłów są zerower? Pokazał to zwłaszcza koronawirus.
Przypuszczam, że lepsze efekty uzyskaliby modląc się do któregoś z bogów słowiańskich, a nie do boga, który był żydowskim rabinem.
0 0
Piękna wystawa. Najładniejsza jaką w życiu widziałem .
0 0
Obecny właściciel Miedzi kreuje nową historię klubu, która 50 lat temu i później była inna niż jest obecna opisywana i przedstawiana.
0 0
[quote="Gość"]Prawdopodobnie tak będzie, choć nie rozumiem jednej rzeczy.
Dlaczego modlący się ludzie nie wyciągają wniosków widząc, że efekty modłów są zerower? Pokazał to zwłaszcza koronawirus.
Przypuszczam, że lepsze efekty uzyskaliby modląc się do któregoś z bogów słowiańskich, a nie do boga, który był żydowskim rabinem.[/quote]
Jak przedstawiają się Twoje osiągnięcia w modłach do słowiańskich bożków?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz