Najcenniejsze dokumenty będące w zasobach legnickiego oddziału Archiwum Państwowego we Wrocławiu znalazły się na wystawie, dokumentującej 70 lat działalności placówki. Podczas piątkowego wernisażu wystawy odbyła się promocja książki zatytułowanej „Od placu Stalina do alei Piłsudskiego”.
Archiwum Państwowe w Legnicy istnieje od 1953 r. i od czasu powstania gromadzi, chroni i udostępnia materiały archiwalne związane z historią Legnicy i okolic. Prowadzi działalność na terenie powiatów: głogowskiego, jaworskiego, legnickiego, lubińskiego, polkowickiego i złotoryjskiego, na bieżąco wzbogacając zbiory. Jego zbiory (z lat 1281-2021) liczą 297 tysięcy jednostek archiwalnych zespołów archiwalnych.
Na wystawie w Muzeum Miedzi znalazły się między innymi księga średniowieczna, dokument potwierdzający nadanie miastu nowego herbu z 1459 roku, listy księcia legnickiego Jerzego Wilhelma, ostatniego męskiego potomka całej dynastii Piastów, księga więźniów aresztu policyjnego w Legnicy z 1944 roku, kronika Szkoły Podstawowej nr 6 z lat 1947-1974, w budynku której obecnie siedzibę ma archiwum, czy projekt scenografii do spektaklu „Maria Stuart” Juliusza Słowackiego.
Wystawa dokumentująca 70 lat działalności legnickiego oddziału Archiwum Państwowego we Wrocławiu znajduje się w Muzeum Miedzi w budynku Akademii Rycerskiej. Dostępna będzie dla zwiedzających do 29 października. Podczas wernisażu odbyła się promocja wydawnictwa zatytułowanego „Od placu Stalina do alei Piłsudskiego”, poświęconego placówce, która skończyła 70 lat.[FOTORELACJA]19791[/FOTORELACJA]
0 0
Do archiwum trafiłem 20 lat temu,jeszcze podczas studiów, gdy przygotowywałem pracę licencjacką. Później były kolejne wizyty, następne etapy edukacyjno-naukowe, badania, publikacje itd. Bardzo miło wspominam p. Kierownik (także z Almanachu Legnickiego), p. Jarka i p. Przemka oraz pewną sympatyczna Panią, która zauważyłem na zdjęciach, ale niestety nie pamiętam imienia.... Wszystkiego dobrego Pracownikom, na kolejne 70 lat!;)
0 0
Tadziura znowu lansuje się.
0 0
Kierownictwo archiwum powinno wiedzieć, że obecna siedziba znajduje się w budynku byłej Szkoły Podstawowej nr 14. Szkoła Podstawowa nr 6 ma się dobrze i znajduje się obok archiwum.
0 0
[quote="Gość"]Kierownictwo archiwum powinno wiedzieć, że obecna siedziba znajduje się w budynku byłej Szkoły Podstawowej nr 14. Szkoła Podstawowa nr 6 ma się dobrze i znajduje się obok archiwum.[/quote]
Egzemplarz archiwalny kroniki też dotyczy SP 14.
0 0
"Kierownictwo Archiwum" bardzo dobrze orientuje się w zmiennej numeracji tych szkół, pozdrawiam.
0 0
Jak zwykle redaktor LS sadzi knoty.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz