W sobotę 7 września całą Polska czytała „Kordiana” Juliusza Słowackiego Narodowe Czytanie, które odbywało się już po raz trzynasty, tradycyjnie zainaugurowało Imieniny ulicy Najświętszej Marii Panny.
„Kordian” Juliusza Słowackiego to dramat, który powstał po upadku powstania listopadowego. Poeta dokonał w nim dogłębnej analizy przyczyn klęski zrywu, z którym Polacy wiązali tak wielkie nadzieje. Narodowe Czytanie było okazją do refleksji w cieniu wojny toczącej się w Ukrainie.
Narodowe Czytanie, którego inicjatorem był w 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski, zainaugurowane zostało wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W następnych latach Polacy czytali dzieła Aleksandra Fredry, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Trylogię” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Balladynę” Juliusza Słowackiego, „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza i polskie nowele. Rok temu lekturą była przepiękna romantyczna powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz