Legnica od lat przyciąga filmowców z całego świata, stając się tłem dla wielu nagradzanych produkcji. Teraz, dzięki nowej wystawie „Kamera, Akcja! - witamy w filmowej Legnicy” w Muzeum Miedzi, mieszkańcy i turyści będą mogli odkryć filmowe dziedzictwo miasta. Wystawa zostanie otwarta w piątek, 13 września o godz. 17.00 w Akademii Rycerskiej.
Christian Petzold kręcił tu film „Feniks”, a Władysław Pasikowski zrealizował szpiegowski thriller „Jack Strong”. Legnica pojawia się również w tle takich produkcji jak „Zimna Wojna” czy „Wilki”. Film „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego opowiada o legniczaninie Jerzym Górskim. Miasto cieszy się także zainteresowaniem zagranicznych filmowców. Głośnym filmem była „Anonyma – Kobieta w Berlinie” produkcji niemiecko-polskiej. Międzynarodowy charakter miała również polsko-czeska ekranizacja „Operacja Dunaj” w reżyserii Jacka Głomba, dyrektora legnickiego teatru, która nawiązuje do wydarzeń z 1968 roku i zgromadziła znanych polskich i czeskich aktorów. Wśród najnowszych produkcji można wymienić belgijski film „Will” Tima Mielantsa, „Wielką wodę” (Netflix), opowiadającą o powodzi na Dolnym Śląsku w 1997 roku, oraz seriale „Rojst. Millenium” i „Erynie”.
Kamera, Akcja! - witamy w filmowej LegnicyFakt, że Legnicę odwiedza wielu twórców filmowych, polskich jak i zagranicznych, ma walor promocyjny, ale także edukacyjny. Miasto staje się rozpoznawalne nie tylko w skali kraju, jego historia zaciekawia. Dzięki temu, że ulice i zabytki Legnicy stają się planem filmowym, miasto przyciąga turystów, którzy chcą zobaczyć miejsca, gdzie powstawały kolejne produkcje. Jest to świetna okazja, by przedstawić im trudne dzieje Legnicy i na tym przykładzie trudne dzieje Europy. W Polsce filmowa rola naszego miasta nie jest szerzej znana, dlatego też Muzeum Miedzi postanowiło to zmienić poprzez przygotowanie wystawy poświęconej temu tematowi. Ekspozycja „Kamera, Akcja! Witamy w filmowej Legnicy” ma przybliżyć historyczne wydarzenia, o których opowiadają niektóre z wymienionych produkcji. Do tej pory nie prezentowano wystawy związanej z tym tematem. Będzie to pierwsza próba zaprezentowania Legnicy jako miasta lubianego przez filmowców; jako miasta, które dzięki swojej architekturze i historii daje im wiele możliwości; jako miasta kinowego, w którym przemysł filmowy rozwijał się już na przełomie XIX i XX wieku, a po II wojnie światowej zachowane kina stały się miejscem edukacji i rozrywki dla Polaków.
Na wystawie zaprezentowane zostaną przedmioty związane z historią legnickich kin. Ekspozycja przybliży także sylwetki aktorów oraz twórców filmowych, którzy są związani z Legnicą, w tym m.in.: Waldemar Krzystek, Przemysław Bluszcz, Tomasz Kot, Robert Więckiewicz, Marzena Kipiel-Sztuka, czy Janusz Chabior. Stare kamery, projektory, statywy, wydruki fotografii wykonanych przy produkcji wymienionych filmów to tylko część elementów, które zbudują wystawę „Kamera. Akcja! - witamy w filmowej Legnicy”. Ponadto pojawią się na niej również kostiumy i inne elementy aranżacji, m.in. wielki klaps filmowy witający gości na wystawie, czy też czerwone dywany, dzięki którym będzie można poczuć się jak na premierze filmowej.
Instytucje oraz osoby, ze zbiorów i pomocy których korzystaliśmy w trakcie przygotowania wystawy: Muzeum Miedzi, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Dolnośląskie Centrum Filmowe, Kino Piast w Legnicy, Archiwum Urzędu Miasta w Legnicy, Elżbieta i Tomasz Kot, Waldemar Krzystek, Przemysław Bluszcz, Małgorzata Bulanda, Jacek Dąbrowski-Udziela, Robert Pałka, Agnieszka Papiewska, Beata Pisula, Leszek Starzyński, Anna Kępińska, Milena Skorupska, Piotr Krzyżanowski, Wojciech Obremski, Grzegorz Spała, Julian Zawisza, Bogumiła Słomczyńska, Jerzy Górski, Andrzej Markiewicz, Qubus Hotel Legnica, Krzysztof Sitarek, Legnickie Klasyki, Piotr Szmytka, Jan Łukasz.
Wystawa przygotowana została we współpracy z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Dolnośląskim Centrum Filmowym, Kinem Piast w Legnicy i Miastem Legnica. Kuratorem wystawy jest Tomasz Grabowski.
Anonimowy Gość06:00, 09.09.2024
Nie wiem, czy jest się czym chwalić. Te wszystkie filmy nakręcono w Legnicy tylko dlatego, że mamy takie syfiaste i nieremontowane kamienice i ulice-raj dla filmowców, bo mają gotowy plan filmowy...
Anonimowy Gość04:00, 10.09.2024
Przecież przyciąga, bo poszło w świat, że tu syf, kiła i mogiła, jak ktoś chce mieć gotowe ruiny, śmieci, tynk obsypany ze ścian to nawet nie musi się starać, bo tu Legnica jest takim gotowcem, wszystko się sypie i nawet żywe szczury biegają w centrum miasta.
Anonimowy Gość07:00, 13.09.2024
Czy wystawa płatna?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Wybrano wykonawcę ścieżki rowerowej
Szkoda że tak późno zmienia się Legnica na lepsze ale popieram nowego prezydenta.
Git
05:18, 2025-05-15
Ustawa o ochronie ludności wchodzi w życie
Nie strasz, nie strasz bo sie zes...!Sami sie szykujcie na te wojne PoPaprancy!
Czesio
22:16, 2025-05-14
Ustawa o ochronie ludności wchodzi w życie
Lepiej chyba wyjechać na czas wojny do jakiegoś spokojnego kraju. W tych jakby schronach nie ma wc, wody pitnej oraz systemów wentylacji. Nie ma też łózek i krzeseł. Ratusz powinien budować nowe schrony i dodatkowo je w 100 % doposażyć a następnie wysłać mieszkańcom informacje gdzie mają przygotowane miejsca.
budujcie nowe
20:26, 2025-05-14
Stosunek do uchodźców i migrantów
Nowy prezydent powinien nakazać budowę centrów dla uchodźców w każdym mieście i każdej wsi. Liczymy na to Panie Karolu.
głosuje na Karola
20:22, 2025-05-14