Zamknij

Podziwiali to, co ludzkie ręce stworzyły przed setkami lat

19:10, 21.09.2024 LS(lca.pl)
Skomentuj

Ponad sto osób postanowiło zagłębić się w zakamarki i historię legnickiej Katedry św. Apostołów Piotra i Pawła, jednej z największych perełek architektury legnickiej, która od 1992 roku pełni funkcję katedry Diecezji Legnickiej.

Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła była kolejnym miejscem, do którego zawiódł poszukiwaczy historii Legnicki Spacer Historyczny, organizowany cyklicznie przez Muzeum Miedzi w Legnicy.

- Pokazaliśmy legniczanom już wiele zabytków, o katedrze jeszcze nie opowiadaliśmy. Katedra czekała na swój czas, który właśnie dzisiaj nastąpił – powiedział Marcin Makuch, dyrektor Muzeum Miedzi w Legnicy.

- Katedra jest jednym z największych obiektów sakralnych na Dolnym Śląsku, w naszym mieście jest to jeden z najstarszych zabytków. Mimo tego, że znajduje się w centrum miasta, legniczanom, przyznam nawet mnie, jest mało znany, bo gdy ktoś nie należy do danej parafii, nie ma zbyt wielu okazji, żeby tutaj trafić – dodał Marcin Makuch.

Krótki rys historyczny majestatycznej dziś budowli, znajdująca się w centrum miasta, o której wzmiankowano według jednych źródeł już w 1192 roku, według innych w 1208 roku, zaprezentował uczestnikom spaceru Tomasz Stolarczyk, kierownik działu archeologii legnickiego muzeum.

Architektura katedry św. Piotra i Pawła w Legnicy zmieniała się na przestrzeni wieków, odzwierciedlając różne style epok. Obecna gotycka bryła kościoła powstała między 1333 a 1380 rokiem. Na początku fazy gotyckiej wśród budowniczych wymieniany jest murator Wiland, średniowieczny budowniczy z Wrocławia. W XV wieku dobudowano kaplicę Von der Heyde, a w XIX wieku kościół przeszedł gruntowną przebudowę w stylu neogotyckim.

Najcenniejsze elementy wyposażenia kościoła to romańska chrzcielnica, która powstała najprawdopodobniej w pracowni cystersów w Lubiążu w pierwszej połowie XIII w. Obiekt został odlany z brązu, a dziś nadal pełni swoją funkcję. Kolejne element, przyciągające uwagę swą historią, to gotycki ołtarz nawowy przedstawiający sceny z Pasji Chrystusa i św. Jadwigi, renesansowa ambona oraz XIV-wieczne rzeźby apostołów. Z czasów protestanckich zachowały się epitafia, w tym epitafium księcia Ludwika II legnicko-brzeskiego oraz jego żony Elżbiety brandenburskiej, a także epitafium księcia Fryderyka II (Fryderyk III), ostatniego Piasta na tronie książęcym Legnicy, który zmarł w 1675 roku.

W 1992 roku papież Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus ustanowił kościół katedrą. 2 czerwca 1997 podczas wizyty w Legnicy, przebywał i modlił się w katedrze.

10 kwietnia 2011 w przedsionku głównego wejścia do świątyni odsłonięta została tablica pamiątkowa, poświęcona ofiarom katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku.[FOTORELACJA]20698[/FOTORELACJA]

(LS(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%