Wielu przyszłych emerytów zastanawia się, jaka kwota co miesiąc trafi na ich konto, gdy zakończą pracę zawodową. Czy starczy na spokojne życie? Czy może warto popracować jeszcze trochę? Na szczęście każdy może dziś sprawdzić prognozowaną wysokość swojej przyszłej emerytury, zanim podejmie decyzję o przejściu na świadczenie. Wystarczy zajrzeć na stronę ZUS albo zalogować się do swojego konta na Platformie Usług Elektronicznych. Pomocny będzie też kalkulator dostępny w aplikacji mZUS. To tylko prognoza, ale daje już konkretny obraz przyszłości.
Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku, zachęca też do kontaktu z doradcą emerytalnym. Można to zrobić na miejscu w oddziale albo zdalnie, przez e-wizytę. Warto mieć ze sobą dowód tożsamości, bo doradca korzysta z danych z naszego konta ubezpieczeniowego. Podczas rozmowy nie tylko poznamy szacowaną kwotę emerytury, ale też dowiemy się, kiedy najbardziej opłaca się z niej skorzystać. Sprawdzimy też, czy mamy już ustalony kapitał początkowy, który wpływa na wysokość świadczenia.
Na koncie PUE ZUS znajdziemy także „Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego”, która pojawia się raz w roku. Pokazuje ona prognozowaną emeryturę dla kobiet w wieku 60 lat i mężczyzn w wieku 65 lat. A jeśli ktoś przekroczył już ten wiek, ale nie złożył jeszcze wniosku, może zobaczyć prognozy również dla kolejnych pięciu lat.
Jeśli ktoś chce samodzielnie policzyć swoją emeryturę, wystarczy wejść na www.zus.pl i skorzystać z ogólnodostępnego kalkulatora. Bardziej szczegółowe wyliczenia uzyskamy po zalogowaniu się na PUE lub w aplikacji mZUS, gdzie dane pobierane są bezpośrednio z konta w ZUS.
Kiedy zbliżamy się do wieku emerytalnego, możemy złożyć wniosek o przyznanie świadczenia. Nie wcześniej niż miesiąc przed urodzinami. Po decyzji ZUS możemy jednak dalej pracować, bo wypłata ruszy dopiero po dostarczeniu świadectwa pracy. Dopóki tego nie zrobimy, emerytura nie będzie wypłacana, choć już formalnie będzie przyznana.
Warto pamiętać, że każda kolejna przepracowana chwila działa na naszą korzyść. Im dłużej pracujemy, tym więcej pieniędzy zgromadzimy na indywidualnym koncie emerytalnym. A ponieważ przy dłuższej aktywności zawodowej statystyczna długość naszego życia się skraca, podział oszczędności na mniejszą liczbę miesięcy oznacza wyższą emeryturę. Jeden dodatkowy rok pracy może zrobić sporą różnicę.
skromnie16:47, 13.07.2025
dostanę średnio 8320 zł. Dobrze że nasze partie polityczne PiS i PO zadbali o seniorów
365 dni i co 16:49, 13.07.2025
czy ten dodatkowy roczek zrobi różnicę to bym tak nie powiedział. Wszystko zależy od wysokości składek jakie sie płaciło i płaci. Jesli ktoś myśli że zbije na kolejnym roczku jakieś bonusy zarabiajac powiedzmy średnią krajową to sie rozczaruje. Co innego ktoś kto zarabia miesięcznie kilkanaście lub kilkadziesiat tys zł
Bogaty16:58, 13.07.2025
Przy zarobkach rzędu 260.000 brutto rocznie nie martwię się o emeryturę. Mam też założone IKZE.
Sprawiedliwy 17:32, 13.07.2025
Polska kradnie emerytom podatek od już opodatkowanych piniędzy. Pełnia katolicyzmu !!!
Zawody w skokach przez przeszkody w Kwiatowie
ale fajne ! Coś sie dzieje Brawo - fajna fotorelacja
koniki są ok
23:17, 2025-07-13
Migranci ujęci na torowisku pod Węglińcem
Masowa deportacja rozwiązała by problem
Hail Satan
23:16, 2025-07-13
Dla kogo jest leasing konsumencki?
Mnie to nie interesuje. Kupuję auto z salonu za gotówkę.
Bogaty
21:09, 2025-07-13
Dla kogo jest leasing konsumencki?
Bogaty nie weźmie leasingu. Bogaty zrobi tak by kupić sobie dany model auta gdy go stać na siedem takich modeli. Jesli myślisz że będąc zawodowym bezrobotnym dostaniesz leasing na nowe bmw to się mylisz. Oczywiscie widzimy na co dzień różne modele bmw na drogach ale większość z nich to wersje kupione po taniości...bez kierunkowskazów i elektroniki a nawet klimatyzacji. Kierowcy tych samochodów mają problem bo nie da sie właczyć kierunkowskazu przy zmianie pasa ruchu.
tanie bmw
20:44, 2025-07-13