Zamknij

Dlaczego warto mieć zwierzaka?

09:08, 05.09.2024 WP(lca.pl)
Skomentuj

Decyzja o przygarnięciu psa, kota lub innego, domowego zwierzaka nie powinna być pochopna. To spora odpowiedzialność, trzeba więc dobrze się zastanowić, szczególnie jeśli o pupilu marzą nasze dzieci. Warto jednak wiedzieć, jak wiele korzyści może przynieść przygarnięcie pod swój dach zwierzaka. To nie tylko radość i dobra zabawa, ale często też okazja do ćwiczenia pozytywnych cech charakteru, motywacja do zdrowszego stylu życia, zacieśniania więzi i lepszego samopoczucia.

Inwestycja w zdrowie psychiczne

Udowodniono, że kontakt ze zwierzęciem pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne. Głaskanie psa lub kota przyczynia się do łagodzenia stresu, a zabawie z pupilem towarzyszy wzmożone wydzielanie hormonu szczęścia. Przebywanie ze zwierzakiem może nawet pomóc osobom walczącym z depresją czy poczuciem lęku, a na pewno pomaga przeciwdziałać takim stanom.

Pies, kot czy rybki?

To jakie zwierzę będzie dla nas odpowiednie, to bardzo indywidualna kwestia. Pies lub kot wymagają więcej zaangażowania od właściciela niż np. rybki czy kanarek, ale też są lepszymi towarzyszami, dają więcej pozytywnych bodźców i pozwalają na nawiązanie głębszej relacji. Pod uwagę należy brać przede wszystkim nasz charakter, możliwości oraz dostępną ilość czasu.

Rasa ma znaczenie

Wybierając zwierzaka zwróćmy uwagę na jego rasę - ma ona wpływ na to, jakiej opieki będzie wymagać nasz pupil oraz na jego usposobienie. Przykładowo labrador, który potrzebuje dużo ruchu i długich spacerów, to doskonały towarzysz dla osoby aktywnej, a np. buldog francuski to uroczy pies, o łagodnym usposobieniu, który silnie przywiązuje się do swojego pana.

Lekarstwo na samotność

Czworonożny przyjaciel to doskonałe remedium na samotność. Szczególnie dobrze w tej roli sprawdzają się psy, które są wspaniałymi i lojalnymi towarzyszami. Często swoim entuzjazmem i żywiołowością poprawiają nastrój, wnoszą radość w codzienność i pomagają przetrwać trudne chwile. Takie towarzystwo bywa szczególnie korzystne dla osób starszych, które mieszkają same.

Lekcja odpowiedzialności

Tym, czego najczęściej boją się rodzice, kiedy dziecko prosi o zwierzaka, jest obawa, że cała odpowiedzialność za opiekę nad nim spadnie właśnie na nich. Rzeczywiście posiadanie pupila wymaga dyscypliny - trzeba go karmić, sprzątać po nim, bawić się, w przypadku psa wychodzić na spacery, a czasem też jeździć do weterynarza. Dla dzieci może to być bardzo dobra lekcja z odpowiedzialności, trzeba jednak też pamiętać, żeby obowiązki były dopasowane do ich wieku i możliwości.

Ćwiczenie empatii

Udowodniono, że osoby, które mają domowe zwierzęta są bardziej empatyczne i otwarte na potrzeby innych. To szczególnie dobra lekcja dla dzieci i młodzieży, które opiekując się swoim pupilem uczą się, że trzeba również myśleć o innych, a nie tylko o sobie, poświecić im swój czas i dopilnować obowiązków.

Wspólna aktywność

Jeśli decydujemy się na psa, trzeba liczyć się z koniecznością regularnych spacerów. I choć wiele osób obawia się tego obowiązku, szczególnie, że niektóre zwierzaki domagają się wyjścia już o świcie, w rzeczywistości jest to świetna motywacja do zapewnienia sobie niezbędnej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Regularne spacery, niezależnie od pogody, mogą pozytywnie wpłynąć na naszą kondycję, odporność i ogólny poziom energii.

Podsumowując, posiadanie domowego pupila to odpowiedzialność i obowiązki, ale też masa radości i pozytywnych emocji dla jego właściciela. Zwierzęta zmuszają nas do aktywności, są świetnymi towarzyszami i pozwalają rozwijać pozytywne cechy charakteru.

(WP(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%