Na podstawie rozporządzenia Wojewody Dolnośląskiego nr 23 z dnia 4 grudnia, Legnica została objęta strefą zakażenia afrykańskim pomorem świń (ASF). W związku z tym wprowadzono szereg szczególnych środków, które mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się choroby w regionie.
Hodowcy świń muszą ściśle przestrzegać restrykcji, w tym zakazu transportu świń, produktów pochodzenia zwierzęcego oraz produktów ubocznych zwierzęcych bez zgody powiatowego lekarza weterynarii. Wszelkie przemieszczenie tych produktów będzie możliwe jedynie po uzyskaniu stosownej zgody, co ma na celu kontrolowanie potencjalnych źródeł rozprzestrzeniania się ASF. Dodatkowo wprowadzono zakaz wyprowadzania świń z pomieszczeń, w których są one przetrzymywane, oraz zakaz wnoszenia do gospodarstw produktów, które mogą zostać skażone wirusem – m.in. tusz dzików, mięso i inne produkty pochodzące od dzików.
Hodowcy zobowiązani są również do zabezpieczenia swoich hodowli przed kontaktem ze zwierzętami dzikimi, w szczególności dzikami, które mogą być nosicielami wirusa. Zgodnie z nowymi przepisami, gospodarstwa muszą być zabezpieczone przed dostępem dzikich zwierząt, a pasze, którymi karmione są świnie, muszą być przechowywane w sposób uniemożliwiający kontakt z dzikimi zwierzętami.
Ponadto, rozporządzenie nakłada obowiązek stosowania w gospodarstwach środków, które mają właściwości przeciwwirusowe. Zabezpieczenie przed zakażeniem wymaga stosowania dezynfekcji przy wejściu i wyjściu z gospodarstw, a także przy wejściu do pomieszczeń, w których przetrzymywane są świnie. Osoby mające kontakt z dzikami zobowiązane są do przestrzegania zasad higieny, takich jak regularne odkażanie rąk i obuwia, aby ograniczyć ryzyko przeniesienia wirusa.
W przypadku wykrycia padłych dzików, myśliwi zobowiązani są do niezwłocznego zgłoszenia tego faktu powiatowemu lekarzowi weterynarii. Dodatkowo, po przeprowadzeniu testów laboratoryjnych, tusze dzików mogą zostać wykorzystane do celów myśliwych tylko po uzyskaniu negatywnego wyniku badań. W przypadku pozytywnego wyniku, tusze te muszą zostać zniszczone zgodnie z przepisami prawa.
Hodowcy świń, którzy prowadzą działalność na obszarze objętym strefą zakażenia, muszą również sporządzić i na bieżąco aktualizować spis wszystkich zwierząt, w tym podział na kategorie produkcyjne. Zgłaszanie każdego przypadku padłych świń do powiatowego lekarza weterynarii jest obowiązkowe.
Władze apelują do wszystkich zainteresowanych o szczególną ostrożność i przestrzeganie przepisów mających na celu ochronę zdrowia zwierząt oraz ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa.
Pełna treść rozporządzenia wojewody, znajduje się w Dzienniku Urzędowym Wojewoztwa Dolnośląskiego.
Tęczowy Rafałek15:26, 04.12.2024
"Afrykański pomór świń" obrzydliwie rasistowska nazwa. Używanie takich sformułowań może być obraźliwe dla mieszkańców Afryki. Powinniśmy unikać tego w nowoczesnym, multukulturowym i inkluzywnym społeczeństwie. 15:26, 04.12.2024
gienek 16:33, 04.12.2024
"wprowadzono zakaz wyprowadzania świń z pomieszczeń" ha ha ha to jak one teraz wyjdą z urzędów minutę przed piętnastą ? 16:33, 04.12.2024
Nn16:57, 04.12.2024
Smutny koniec pis patologii 16:57, 04.12.2024
DOKTOR 17:00, 04.12.2024
WŁADZE TRZEBA ZASZCZEPIĆ 17:00, 04.12.2024
Mm17:21, 04.12.2024
2 1
Słabo, przegrany robolu. Wysil się bardziej, przegrany nieudaczniku. XD 17:21, 04.12.2024