Zamknij

Wigilia Narodów. 11 narodowości i jeden wspólny stół

Lilla SadowskaLilla Sadowska 19:59, 15.12.2024
Skomentuj 23. Wigilia Narodów (Piotr Florek lca.pl) 23. Wigilia Narodów (Piotr Florek lca.pl)

[FOTORELACJA]21262[/FOTORELACJA]

W jedenastu językach zabrzmiały życzenia świąteczne wypowiedziane na XXIII Legnickiej Wigilii Narodów. Przy wspólnym stole zasiedli przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych mieszkających w Legnicy i okolicach.

 

Międzynarodowe spotkania przy wigilijnym stole to już w naszym mieście tradycja, która trwa dokładnie dwadzieścia trzy lata. Rokrocznie spotkanie świąteczne przy wsparciu urzędu miasta i LCK organizuje Elżbieta Chucholska, która pierwszą Wigilię wspomina z wielkim sentymentem, która odbyła się w Rynku dla Polaków i wówczas z potrzeby podkreślenia wielokulturowego charakteru Legnicy narodziła się idea Wigilii Narodów.

 

Wtedy zobaczyłam, że przechodzi żydówka, którą znałam jako szesnastolatka i stwierdziłam, że przecież Legnica to nie tylko Polacy. To są przecież również Żydzi, moi Niemcy, i stwierdziłam, że przecież można zrobić wigilię i można jej nadać już nazwę Wigilia Narodów, i tak powstała legnicka tradycja, z której nie ukrywam, jestem bardzo dumna – wspomina Elżbieta Chucholska.

 

W tegorocznym wydarzeniu, oprócz Polaków, wzięli udział przedstawiciele aż dziesięciu innych narodowości. Przy stołach w Sali Królewskiej zasiedli mieszkańcy pochodzący z Włoch, Niemiec, Turcji, Angoli, Nigerii, Francji, Ukrainy, Żydzi, Łemkowie, a gościem specjalnym była przedstawicielka Indonezji. Podzieliła się ona opowieścią o świątecznych zwyczajach w swoim kraju, gdzie Boże Narodzenie nie jest obchodzone.

 

Legnickie Wigilie Narodów to okazja do wspólnego świętowania, ale także do lepszego poznania sąsiadów, których różni tradycja, religia i kultura. Od lat wydarzenie przyciąga uwagę jako przykład jedności w różnorodności, budując mosty między mieszkańcami miasta.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Giordano BrunoGiordano Bruno

6 2

Nasi przodkowie, dawni Słowianie, byli politeistami i nie obchodzili święta wymyślonego w dalekim południowym kraju. Czcili siły przyrody i obchodzili Święto Godowe związane z zimowym przesileniem. Niestety, siła miecza i ognia chrześcijan sprowadziła Słowian na "właściwą" drogę.

20:51, 15.12.2024
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SwarógSwaróg

1 3

Idź zatem modlić się do drzewa.

06:41, 16.12.2024

CelsusCelsus

3 1

Swaróg, idź w sobotę modlić się do synagogi. Bo twój Bóg, jako rodowity Żyd, tak właśnie się modlił. Nie wiedziałeś o tym?

09:58, 16.12.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%