Urszula Juchnik-Pogorzelska, radna Rady Miejskiej Legnicy z klubu Koalicji Obywatelskiej, złożyła interpelację do prezydenta Macieja Kupaja w sprawie Szkolnego Schroniska Młodzieżowego przy ul. Jordana. Pyta o konkretne działania miasta, które miały na celu realne wsparcie placówki, której dalszy los pozostaje niepewny.
Radna Urszula Juchnik-Pogorzelska w interpelacji stawia cztery konkretne pytania do prezydenta:
1. Jakie działania promocyjne podjęto w 2025 roku, by zwiększyć rozpoznawalność i atrakcyjność schroniska?
2. Czy obiekt był lub będzie promowany podczas wydarzeń turystycznych, takich jak Międzynarodowe Targi Turystyki lub Dolnośląskie Otwarcie Sezonu Turystycznego w Legnicy?
3. Czy schronisko było ujęte w miejskich kampaniach, publikacjach lub materiałach informacyjnych?
4. Czy obowiązuje nowy cennik usług i jakie zmiany wprowadzono w stosunku do roku poprzedniego?
[ZT]105027[/ZT]
[ZT]105652[/ZT]
Podczas lutowej sesji radni podjęli decyzję, dając prezydentowi zielone światło do przygotowania likwidacji placówki. „Za” głosowało 10 radnych Koalicji Obywatelskiej. Dyrektorka schroniska, Jolanta Jucewicz, otrzymała czas do września na „uzdrowienie sytuacji”. To sześć miesięcy na udowodnienie, że schronisko może funkcjonować w sposób zgodny z oczekiwaniami miasta, które obecnie dopłaca do jego utrzymania ponad milion złotych rocznie. Dyrektorka została szczegółowo przepytana przez radnych Koalicji Obywatelskiej i przedstawicieli władz miasta. Przewodnicząca rady zasugerowała wręcz, że „inne spojrzenie” innej osoby mogłoby rozwiązać problem.
[ZT]107444[/ZT]
Dolnośląski Kurator Oświaty ocenił negatywnie plan likwidacji schroniska. W swojej opinii uznał, że placówka spełnia swoją funkcję, a decyzja o jej zamknięciu nie ma wystarczającego uzasadnienia.
Likwidacja schroniska może przynieść liczne negatywne skutki społeczne, w tym utratę dostępu do taniego noclegu, aktywnego wypoczynku oraz edukacji regionalnej wśród dzieci, młodzieży i nauczycieli. Zahamuje też rozwój postaw obywatelskich i ekologicznych – wskazuje Mirosława Bożek, rzeczniczka prasowa Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.
Prezydent Legnicy nie zgodził się z opinią i złożył odwołanie do Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Stawką w tej sprawie nie są tylko koszty, ale dostęp do taniego noclegu, edukacji i działań legnickich organizacji pozarządowych, które korzystają od lat z pomieszczeń schroniska. Dlatego radna prosi o konkretne odpowiedzi, które chcieliby znać także wszyscy zainteresowani.
4 5
Już tylko 105 dni do końca kadencji pajaca pisowskiego w pałacu prezydenckim.
1 1
Zgraja Gównaja rządzi... Obiekt jest nieczynny, można się domyślać, że postoi jakiś czas, zostanie zaniedbany, aż w końcu stanie się bagażem dla miasta i ostatecznie trafi w prywatne łapy, po tym jak zostanie wystawiony na sprzedaż za bezcen. Pytanie tylko kto może być zainteresowany kupnem tego budynku, kto może dysponować takimi środkami i pod kogo może być ten przetarg zorganizowany... Nie jest to typowa nieruchomość i zainteresowanych może być niewielu. Obstawiam, że może to być właściciel jednego z legnickich hoteli - bliski kumpel Gównaja i Łysego. Jadł mu z ręki Tadziura, jedzą mu z ręki także jego następcy. Więc kto wie czy jeśli dojdzie do przetargu, to on okaże się tym "zbawcą" który pozbawi miasto tego ciężaru. Oby tak się nie stało... Oby miejskie schronisko młodzieżowe zostało ponownie uruchomione, i żeby tylko było to na bardziej korzystnych dla miasta warunkach.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz