Zamknij

W Legnicy blisko 85 procent seniorów dostaje emeryturę „na bank”. Listonosz coraz rzadziej puka do drzwi

Lilla SadowskaLilla Sadowska 09:59, 13.05.2025
Skomentuj Zakład Ubezpieczeń Społecznych (WO lca.pl) Zakład Ubezpieczeń Społecznych (WO lca.pl)

Wśród emerytów i rencistów coraz popularniejsze stają się przelewy na bank. Coraz rzadziej wybierają gotówkę dostarczaną przez listonosza. W Legnicy blisko 85 procent osób decyduje się na taką formę wypłaty, czyli więcej niż wynosi krajowa średnia, która wynosi 80 procent.

 

 

Każdy sam decyduje, jak chce dostawać swoją emeryturę czy rentę. Może wybrać przekaz pocztowy albo przelew. Coraz więcej osób przekonuje się do tej drugiej opcji. Jest szybciej, wygodniej i bezpieczniej.

 

Są jednak tacy, którzy wolą zostać przy gotówce. W małych miejscowościach czy na wsiach trudniej o bankomaty. Czasem też starsze osoby nie mają zaufania do banków albo nie czują się pewnie w obsłudze konta. Dla niektórych samotnych seniorów wizyta listonosza to też po prostu ważna chwila, krótka rozmowa i kontakt z drugim człowiekiem – mówi Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka dolnośląskiego ZUS.

 

Z danych ZUS wynika, że przelewy są dziś zdecydowanie najpopularniejsze. W Legnicy wybiera je prawie 85 procent klientów, we Wrocławiu 84 procent, a w Wałbrzychu trochę ponad 81 procent. Dla porównania, jeszcze w 2020 roku ZUS wysyłał pocztą ponad 2 miliony świadczeń. Cztery lata później ta liczba spadła do 1,78 miliona.

 

Przelew do banku daje nie tylko wygodę, ale też poczucie bezpieczeństwa. Pieniądze trafiają bezpośrednio na konto, nie giną po drodze, nikt ich nie może przechwycić. ZUS zwraca uwagę, że taka forma wypłaty pomaga też obniżyć koszty działania całego systemu.

 

Są grupy, gdzie przelew to już prawie norma. Na przykład wśród nauczycieli pobierających świadczenia kompensacyjne przelew wybiera niemal każdy. Bardzo wysoki odsetek jest też wśród osób na emeryturze pomostowej czy przedemerytalnej.

 

Z drugiej strony są świadczenia, gdzie gotówka wciąż trzyma się mocno. Tak jest na przykład w programie „Mama 4+” albo w przypadku renty socjalnej. Tu przelew wybiera mniej niż połowa uprawnionych. Często to osoby z ograniczoną mobilnością albo wykluczone cyfrowo.

 

ZUS od kilku lat prowadzi kampanię pod hasłem „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”. Zachęca seniorów do korzystania z kont bankowych i pomaga im w przejściu na przelew. Chodzi o to, by każdy niezależnie od wieku, miał łatwy i bezpieczny dostęp do swoich pieniędzy.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

pracują za groszepracują za grosze

0 1

Nie puka bo Poczta Polska jest zadłużona i nie ma już tylu listonoszy co kiedyś. U mnie listonosz przychodzi raz w tygodniu

12:19, 13.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%