Członek rodziny nie dostanie naszej dokumentacji medycznej bez naszego upoważnienia - mówi rzecznik praw pacjenta legnickiego szpitala i przypomina kilka innych zasad, o których często zapominamy lub ich nie znamy.
- Upoważnienie powinno być na piśmie. Bez tego rejestracja nie wyda nam dokumentów członka rodzina. Obowiązuje nas ustawa o ochronie danych osobowych, a pacjenci często tego nie rozumieją - mówi Grażyna Sokołowska, rzecznik praw pacjenta. Wyjątek to dokumentacja medyczna dzieci do 18 roku życia, którą rodzice lub opiekunowie mogą odebrać bez upoważnienia.Inaczej rzecz ma się ze zdjęciami rentgenowskimi. Tu należy się wyjaśnienie, bo pacjenci często zgłaszają się z tym problemem do rzecznika.
Zdjęcia rentgenowskie są przypisane do dokumentacji szpitalnej. Żeby mieć je w prywatnym zestawie naszej historii choroby (na przykład po pobycie w szpitalu) należy złożyć podanie o wypożyczenie zdjęcia w sekretariacie danego oddziału. Istnieje też możliwość otrzymania kopii zdjęcia. W takim przypadku należy się zwrócić do Euromedic, firmy, która na potrzeby szpitala wykonuje zdjęcia. Odbitka jest odpłatna i kosztuje 15 złotych. Euromedic zastrzega jednak, że elektroniczne archiwum ze zbiorem zdjęć prowadzi od sierpnia ubiegłego roku.
Pacjenci często potrzebują także kopie innych dokumentów, które mogą wypożyczyć tylko na miejscu. Warto tu zaznaczyć, że punkt ksero w szpitalu czynny jest od godz. 08.00 do 12. 00.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz