Zamknij
Ważne

Zabytkowa willa w centrum Legnicy wciąż czeka na nabywcę. To wyjątkowa nieruchomość o

Paula LewandowskaPaula Lewandowska 12:59, 04.07.2025
Skomentuj realportico.pl realportico.pl

Przy ul. Waleriana Łukasińskiego w Legnicy, na obrzeżach parku, znajduje się budynek, który zna niemal każdy mieszkaniec miasta. To odrestaurowana willa z drugiej połowy XIX wieku, która od kilkunastu lat stoi pusta i czeka na nowego właściciela. Mimo niewątpliwych walorów historycznych i architektonicznych oraz świetnej lokalizacji, nieruchomość nie znalazła dotąd nabywcy. A szkoda, bo to miejsce, które mogłoby znów tętnić życiem i służyć mieszkańcom Legnicy.

 

[FOTORELACJA]22389[/FOTORELACJA]

 

Idealne miejsce na hotel, siedzibę firmy, instytucję kultury

Willa, której budowę ukończono w latach 70. XIX wieku, została w pełni odrestaurowana na początku lat 90. XX wieku. Obecny właściciel, kupując niszczejącą nieruchomość, włożył wiele pracy i serca, aby przywrócić jej dawny blask. Dziś budynek o powierzchni użytkowej 1573 m² zachwyca oryginalną XIX-wieczną klatką schodową oraz licznymi detalami zabytkowymi, które nadają mu wyjątkowego charakteru.

Trzykondygnacyjna bryła z sutereną i stromym, czterospadowym dachem z ażurową attyką wyróżnia się na tle miejskiej zabudowy. Od strony południowo-zachodniej znajduje się jednokondygnacyjna oficyna, rozbudowana w latach 70. XX wieku. W budynku rozlokowano 13 przestronnych sal, które można zaaranżować zgodnie z potrzebami przyszłego właściciela.

To miejsce aż prosi się o ponowne ożywienie. Ze względu na swoje położenie w centrum miasta i bliskość terenów zielonych, willa idealnie sprawdziłaby się jako butikowy hotel, elegancka siedziba firmy, instytucja kultury czy centrum konferencyjne. Zabytkowy charakter budynku w połączeniu z unikatową atmosferą otoczenia stwarzają niepowtarzalne możliwości.

Bogata historia

Willa powstała jako rezydencja radnego miejskiego i kupca Ericha Schneidera. W okresie do 1945 roku wielokrotnie zmieniała właścicieli, a w latach 1930-1939 była siedzibą Izby Przemysłowo-Handlowej. Po wojnie budynek służył m.in. Gimnazjum Przemysłowo-Energetycznemu i Młodzieżowemu Domowi Kultury. W 1975 roku, po adaptacji, otwarto tu Muzeum Tradycji i Chwały Oręża Związku Radzieckiego oraz Radziecko-Polskiego Braterstwa Broni. Ostatnim znaczącym użytkownikiem była Wyższa Szkoła Zarządzania, działająca tu do 2008 roku.

Czas na nowy rozdział

Nieruchomość od lat wystawiona jest na sprzedaż, jednak dotąd nie znalazła nabywcy, który podjąłby się jej zagospodarowania. To miejsce o ogromnym potencjale, które mogłoby stać się kolejną wizytówką miasta.

Legnica zasługuje na to, by tak wyjątkowy obiekt znów służył mieszkańcom i gościom. Być może wkrótce znajdzie się inwestor, który tchnie w tę zabytkową willę nowe życie.

Zobacz ofertę w serwisie realportico.pl

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%