Już 18 maja od godziny 15 w księgarni Matras w Galerii Gwarnej spotkanie z bestsellerowym pisarzem Jakubem Ćwiekiem. Tuż po podpisywaniu książek otwarte spotkanie w sali konferencyjnej ****Hotelu Gwarna. Wstęp wolny!
Jakub Ćwiek – polski autor fantastyki; pisarz, animator kultury, konferansjer, dziennikarz, felietonista, scenarzysta, miłośnik i znawca popkultury. Studiował kulturoznawstwo i scenariopisarstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Urodził się w Opolu. Rocznik 1982 – czyli ten sam, co filmowy Conan Barbarzyńca i Blade Runner co, jak mówi, zobowiązuje. Pierwsze trzy lata życia spędził jako dziecko całego akademika, po czym przeprowadził się z rodzicami do Głuchołaz. Tam zaczął udzielać się w amatorskim teatrze oraz pisać oraz udzielał się m.in. w harcerstwie.
Debiutował w 2005 roku zbiorem opowiadań Kłamca, opowiadających o przygodach nordyckiego boga, Lokiego, pracującego dla znanych z wierzeń chrześcijańskich aniołów. Już w jego pierwszych tekstach dało się dostrzec silne zainteresowanie popkulturą – opowiadania zawierały liczne odniesienia do różnych tekstów kultury, w dużej mierze do filmów. W Kłamcy popkultura występuje w roli współczesnej mitologii, przeplatając się z bardziej tradycyjnymi mitologiami, m.in. nordycką i chrześcijańską. Jeden z tekstów ze zbioru, Cicha noc, doczekał się nominacji do prestiżowej Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Później Ćwiek był do niej nominowany jeszcze trzykrotnie.
Inne z opowiadań ze zbioru, Samobójca, zostało wystawione przez grupę Słudzy Metatrona, Jakub Ćwiek wcielił się w rolę Lokiego. Słudzy Metatrona to sekcja teatralna Śląskiego Klubu Fantastyki, którą pisarz się opiekuje. Z ŚKF-em związany jest od czasu studiów. Adaptowane i reżyserowane przez niego przedstawienia grupa wystawiała na konwentach w całej Polsce. Ćwiek wcielił się też m.in. w tytułową rolę w sztuce na postawie komiksu Neila Gaimana Arlekin i walentynki. W marcu 2007 roku Słudzy Metatrona wystąpili w krakowskiej Piwnicy pod Baranami, wystawiając spektakl Kaliope (także na podstawie twórczości Gaimana). Prócz tego grupa adaptowała m.in. następujące utwory:
* Rybki małe ze wszystkich mórz Terry'ego Pratchetta,
* Córeczka tatusia Franka Millera (z tomu Girlsy, gorzała i giwery),
* Dokąd jedzie ten tramwaj, Towarzysz podróży Janusza A. Zajdla,
* Zrodzony z męża i niewiasty Richarda Mathesona,
* Nie mam ust, a muszę krzyczeć Harlana Ellisona.
Drugą książką Jakuba Ćwieka była kontynuacja zbioru opowiadań o Lokim, czyli Kłamca 2. Bóg marnotrawny, który przyniósł autorowi kolejną nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla – za opowiadanie Bóg marnotrawny. Książka była promowana utworem Loki nagranym przez zespół Anima Liberti . W 2008 roku ukazała się powieść Kłamca 3. Ochłap sztandaru. Wydawcą wszystkich trzech części jest lubelskie wydawnictwo Fabryka Słów. W 2010 roku ukazały się wznowienia tych pozycji oraz, nakładem oficyny Audioteka.pl, audiobook Kłamcy czytany przez Krzysztofa Banaszyka. Cykl Kłamca jest tetralogią, ostatni tom będzie nosił tytuł: Kłamca 4. Kill’em All.
Pierwsza niezwiązana z opowieściami o Lokim historią autorstwa Jakuba Ćwieka była wydana przez Fabrykę Słów w 2007 roku powieść z pogranicza kryminału i horroru Liżąc ostrze. Na jej motywach powstał film krótkometrażowy Hi 2, 3-6 zrealizowany przez Stowarzyszenie Kultura Fabric QFA pod honorowym patronatem prof. Janusza Gajosa.
Kolejną powieścią, wydaną w 2008 roku, także nakładem lubelskiego wydawnictwa, był horror Ciemność płonie, którego akcję Jakub Ćwiek umieścił na katowickim dworcu, wiernie odwzorowując jego infrastrukturę i klimat.
W 2009 roku ukazały się dwie kolejne pozycje autorstwa Ćwieka. Pierwszą z nich był zbiór niepowiązanych ze sobą opowiadań zatytułowany Gotuj z papieżem. Pozycja ta, mimo braku antypapieskiego wydźwięku, wzbudziła liczne kontrowersje; autorowi zarzucano brak szacunku wobec pamięci o Janie Pawle II. Zbiór ukazał się nakładem Fabryki Słów.
Pierwszą powieścią opublikowaną w innym wydawnictwie była Ofensywa szulerów, która ukazała się nakładem Agencji Wydawniczej RUNA. Akcja książki rozgrywa się w czasach drugiej wojny światowej, ale nie jest to powieść historyczna. Zapowiedziana jest jej kontynuacja, Ofensywa szulerów 2.
W 2010 roku do sprzedaży trafiła powieść Krzyż Południa. Rozdroża (ponownie RUNA), w której Ćwiek połączył ze sobą wątki wojny secesyjnej, voodoo oraz steampunk. Przyniosła ona twórcy kolejną nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Kontynuacją powieści ma być Krzyż Południa. Łowcy snów. Wśród literackich planów Jakuba Ćwieka są też książki Dreszcz, Wendy, Świnie Boże oraz Grimm City.
Oprócz książek Jakub Ćwiek publikował także pojedyncze opowiadania, m.in. w „Nowej Fantastyce”, oraz antologiach Księga strachu (Agencja Wydawnicza RUNA, 2007), Księga wojny (Agencja Wydawnicza RUNA, 2011), A.D.XIII (Fabryka Słów, 2007), Epidemie i zarazy (Fabryka Słów, 2008) czy Smok urojony (Śląski Klub Fantastyki, 2010). Opowiadanie z ostatniej z nich, Małpki z liści, przyniosło mu czwartą nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla.
Zaś w 2012 roku zdobył Nagrodę im. Janusza A. Zajdla za opowiadanie "Bajka o trybach i powrotach", które ukazało się w zbiorze "Księga wojny" nakładem wydawnictwa Runa.
Jakub Ćwiek publikuje także w Internecie, m.in. na łamach Esensji, Poltergeista czy Hatak.pl. W ramach promocji gry Dead Island wcielił się w rolę blogera z wyspy Banoi.
Jakub Ćwiek jest aktywnym działaczem fandomu. Często odwiedza konwenty fantastyczne, na których oprócz uczestniczenia w spotkaniach z fanami wygłasza liczne prelekcje, prowadzi LARP-y organizuje konkursy oraz warsztaty. Należy do Smoczków Fandomu – wyróżnienie to spotyka osoby, które działają aktywnie w środowisku od co najmniej ośmiu lat. W maju 2010 roku zaczął prowadzić warsztaty literackie.
Jednym z jego największych marzeń było spotkanie z Bruce’em Willisem. Spełnił je w czerwcu 2010 roku, wraz z Marcinem Juchniewiczem startując i zwyciężając w konkursie zorganizowanym przez Sobieski Vodka Poland. Aby móc spotkać się ze swoim idolem, zrealizowali film Drink Hard 0,7. Ćwiek zapowiedział już kolejny projekt filmowy – F.A.Q. (OFF). Będzie to serial internetowy. Kolejnym medium, którego podbój planuje, jest komiks. W oczekiwaniu na wydanie albumu tworzy scenariusz do internetowego komiksu Serialowa kreska publikowanego na Hatak.pl.
Prywatnie ojciec siedmioletniej Zuzi i pięcioletniego Samuela, który deklaruje, że chce pójść w ślady ojca.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Piłkarskie niższe ligi: wyniki sobotnich spotkań
Ale strzelanina na Grabskiego.
Messi
21:46, 2025-05-17
Pewno zwycięstwo rezerw Miedzi w Turzy Śląskiej
Brawo rezerwy Miedzi. Idą na awans do 2 ligi.
Messi
21:44, 2025-05-17
Szli na zachód… W hołdzie Pionierom
Jakas nowa świecka tradycja?
Obserwator
21:42, 2025-05-17
Lasyk poprowadzi mecz z Bruk-Bet Termalicą Niecie
Jakby nie patrzeć, jest o co grać. Wygrane z Termalika i Wisla dają nam 3 miejsce bez względu na inne wyniki.
Ricki
21:37, 2025-05-17
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz