Zamknij

Po raz kolejny oddali hołd ofiarom zbrodni wołyńskiej

22:01, 10.07.2016
Skomentuj

Uroczystą mszą świętą w intencji Polaków pomordowanych na Kresach i spotkaniem połączonym z panelem dyskusyjnym uczczono w Legnicy kolejną rocznicę zbrodni wołyńskiej.

- Jeszcze do niedawna w Polsce mówiło się o tych wydarzeniach bardzo mało. Pamiętam, kilka lat temu, kiedy zaczynaliśmy organizację corocznych obchodów zainteresowanie było znikome. Ludzie obawiali się o tym mówić, ukrywali. W tej chwili mówią coraz głośniej i przychodzą wspólnie czcić ofiary mordów – mówi Janina Mazur, starosta powiatu legnickiego.

- W obchody angażują się samorządowcy, część polityków, młodzież. Myślę, że taką postawą i wspólnymi siłami doprowadzimy do tego, że 11 lipca zostanie w końcu oficjalnie ogłoszony dniem pamięci ofiar ludobójstwa. Trzeba to zrobić jak najszybciej, dopóki żyją jeszcze świadkowie i uczestnicy tamtych wydarzeń. - dodaje.

Jednym z uczestników tragicznych wydarzeń jest Józef Korolski, który jako jeden z niewielu uszedł z życiem podczas rzezi w jego wsi rodzinnej. Dziś jest mieszkańcem Legnicy, o wydarzeniach z dzieciństwa pamięta, na obchody przyszedł by uczcić pamięć pomordowanych i podzielić się bólem z innymi żyjącymi uczestnikami tragicznych wydarzeń, opowiedzieć o nich potomnym, o okrucieństwie jakie widział i jakiego doznał, chociażby o tym jak był topiony w studni, trzymany za jedną nogę przez banderowskiego żołnierza. Jako jeden z nielicznych ocalał.

- Urodziłem się daleko stąd, w Budach Osowskich w województwie wołyńskim. Dziś już nie ma tej miejscowości, została zrównana z ziemią i nie istnieje nawet na mapach. Żyję dzięki temu, że mama mnie osłoniła w czasie ucieczki własnym ciałem. Niestety zginęła – opowiada Józef Korolski.

- Musimy pamiętać o tamtych wydarzeniach i ludziach, którzy zginęli. W mojej miejscowości, w jednym dniu zostało zamordowanych w bestialski sposób około 290 osób, w tym 84 dzieci. Przy życiu zostało troje w tym ja. Miałem wtedy 6 lat. Dawno wybaczyłem, ale pamiętam i nigdy nie zapomnę.

Dzień Pamięci Ofiar Banderowskiego Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II RP w latach 1939 – 47 obchodzony był w Legnicy po raz kolejny. Uczestniczyli w nich samorządowcy, politycy, urzędnicy. Jednym z gości był także Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty, który obiecał, że zrobi wszystko, by o tragicznych wydarzeniach uczyli się polscy uczniowie, wszak to cześć naszej historii, bolesna, lecz bardzo ważna, o której powinniśmy wszyscy pamiętać.

Zebrani wysłuchali wykładu między innymi księdza Tadeusza Isakowicza – Zaleskiego. Istnieje wiele opracowań na temat rzezi wołyńskiej, niektóre z nich można było nabyć podczas niedzielnych uroczystości.[FOTORELACJA]11486[/FOTORELACJA]

(LS(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%