Zamknij

Kupili opał w internecie. Firma zamilkła kiedy dokonali przelewów

13:17, 11.12.2023
Skomentuj

Ponad 5 tysięcy złotych stracił mieszkaniec Chojnowa, chcąc „okazyjnie” przez internet kupić węgiel. Oszukać dał się także legniczanin, który na zakup ekogroszku wpłacił oszustom 1,6 tysiąca złotych. Policja ostrzega przed „okazyjnymi” zakupami opału.

- W miniony piątek legnicka policja została powiadomiona o dwóch oszustwach. 61-latek z Chojnowa kupił 3 tony węgla przez stronę internetową. Po przelaniu pieniędzy w kwocie ponad 5 tysięcy 300 złotych kontakt ze sprzedającym się urwał. Podobna sytuacja spotkała 42-letniego mieszkańca Legnicy, który również za pomocą Internetu zakupił opał. Po wpłaceniu na wskazany numer konta pieniędzy w kwocie ponad 1,6 tysiąca złotych sprzedający przestał odpowiadać, a zakupiony ekogroszek nie dotarł do mężczyzny – relacjonuje mł. asp. Anna Tersa, oficer prasowy legnickiej policji.

- Jak co roku o tej porze ilość podobnych oszustw może wzrosnąć, dlatego apelujemy o czujność i ostrożność podczas dokonywania zakupów opału przez strony internetowe – ostrzega mł. asp. Anna Tersa.

Policja radzi jak bezpiecznie kupić węgiel:

- Nie wierzmy we wszystko co przeczytamy! Super oferta, zaniżona cena - to sygnały, które mogą świadczyć, że mamy do czynienia z oszustwem. Sprawdzajmy dokładnie każdą taką ofertę.

- Korzystajmy ze sprawdzonych portali sprzedażowych.

- Nie warto wierzyć w każde ogłoszenie zamieszczane w popularnych serwisach internetowych. Część z nich jest tworzona przez oszustów chcących w szybki sposób wzbogacić się naszym kosztem.

- Należy dokładnie sprawdzić ofertę i wiarygodność firmy, przeczytać opinie, sprawdzić oficjalną stronę internetową, skontaktować się z pracownikiem.

- Oszuści tworzą kopie stron internetowych firm zajmujących się sprzedażą opału. Należy dokładnie przyglądnąć się adresowi strony, ponieważ bardzo często w nazwie domeny znajduje się literówka albo przekręcona czy niepełna nazwa firmy. Najlepiej samodzielnie wpisać adres w oknie przeglądarki, ponieważ w ten sposób unikniemy stron podszywających się pod legalnie działające firmy.

- Opłacając zamówienie najlepiej korzystać z opcji zapłaty przy odbiorze, a jeśli dostępna jest tylko opłata online, należy zwrócić uwagę, czy połączenie internetowe do bankowości mobilnej jest bezpieczne.

- Nie należy odpowiadać również na tzw. super oferty przesyłane SMS-em lub e-mailem. Pod żadnym pozorem nie otwierajmy znajdujących się w takich wiadomościach linków, nie pobierajmy też załączników.

(LS(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Art. 47. Zasada ochrony życia prywatnego

Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.

W związku z tym, czy Policja podejmie działania czy zostawi te sprawę w rękach osoby, która kupiła groszek?
Policja oczywiście w sensie: Dzieło Arystotelesa, Ksenofonta. Desygnatów jest dwa.

04:00, 11.12.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Bóg wzywa każdego po imieniu. Imię każdego człowieka jest święte. Imię jest ikoną osoby. Domaga się szacunku ze względu na godność tego, kto je nosi” Katechizm Kościoła Katolickiego § 2158

"Nikomu nie wolno bezprawnie naruszać dobrego imienia, które ktoś posiada, ani też naruszać prawa każdej osoby do ochrony własnej intymności" Kodeks prawa kanonicznego § 220

"Nie dając nikomu sposobności do zgorszenia, aby nie wyszydzono naszej posługi, okazujemy się sługami Boga przez wszystko: przez wielką cierpliwość, wśród utrapień, przeciwności i ucisków w chłostach, więzieniach, podczas rozruchów, w trudach, nocnych czuwaniach i w postach przez czystość i umiejętność, przez wielkoduszność i łagodność, przez objawy Ducha Świętego i miłość nieobłudną wśród czci i pohańbienia, przez zniesławienie i dobrą sławę. Uchodzący za oszustów, a przecież prawdomówni, niby nieznani, a przecież dobrze znani przez głoszenie prawdy i moc Bożą, przez oręż sprawiedliwości zaczepny i obronny jakby smutni, lecz zawsze radośni, jakby ubodzy, a jednak wzbogacający wielu, jako ci, którzy nic nie mają, a posiadają wszystko." Święty Paweł, 2 Kor 6

Wszystko to, odnosi się do prawa: kanonicznego, bądź innego.
Oczywiście, do pojęcia dobrego imienia, łac. Bona fama.
Jak więc te imię jest bronione, skoro nie ma w kodeksie karnym jak tego bronić? Nie ma bowiem żadnego artykułu, który wspominałby o dobrym imieniu.

Dla przykładu ja jestem obdarzony złą sławą a nie dobrą sławę. Jest tak, jak napisał Święty Paweł.
Człowiek naśladując Chrystusa trafia do więzienia. Paweł został skazany i ścięto mu głowę w Rzymie.

A przecież to jego Neron zakuł, oskarżył o kradzież chrześcijan. Jezus zaś został skazany za demoralizację. Jednak czy złamali prawo kanoniczne? To jest moim zdaniem ciekawe, a nie coś co się nie odnosi do treści tego, o czym się rzeczywiście mówi.

04:00, 11.12.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Gdzie są pisowskie trolle?

Brakuje mi tego ich skomlenia... cyt. "słychać wycie? Znakomicie!"

11:00, 11.12.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

...się komunizm. napisał(a):
> Gdzie są pisowskie trolle?
>
> Brakuje mi tego ich skomlenia... cyt. "słychać wycie? Znakomicie!"
a Ty naprawdę myślisz że teraz Twoje życie będzie lepsze
tu zmieniają się tylko politycy przy korycie
opozycja nie wprowadzi żadnych przełomowych zmian bo koalicjanci są skrajnie różni

07:00, 12.12.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Hahahhahahaha. Chytrusy tracą 2x

08:00, 12.12.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%