W poniedziałek 3 czerwca w Akademii Rycerskiej odbyła się uroczysta sesja rady miejskiej, podczas której wręczone zostały odznaki Zasłużony dla Legnicy, Nagrody Miasta Legnicy i tytuły Honorowy Obywatel Legnicy. Poniżej prezentujemy sylwetki wyróżnionych.
Honorowi Obywatele Legnicy

Andrzej Dadełło – laureat tytułu „Honorowy Obywatel Miasta Legnicy” w roku 2024, zgłoszony przez Fundację „Książe Henryk Pobożny-Obrońca Europy”. Od 2011 r. jest głównym akcjonariuszem Miejskiego Klubu Sportowego Miedź Legnica, w którym wdrożył biznesowy model zarządzania. Dzięki swojemu ogromnemu zaangażowaniu, klub został uratowany i zaczął osiągać sukcesy sportowe. Andrzej Dadełło postanowił przeznaczyć kilkadziesiąt milionów zł na budowę silnego i transparentnego klubu, który jest dzisiaj sportową wizytówką Legnicy. W 2019 r. legnicka Miedź osiągnęła największy sukces w historii miasta, awansując do Ekstraklasy, a mecze Miedzi oglądały wówczas na legnickim stadionie komplety 6 tysięcy kibiców. W sezonie 2022-2023 kierowana przez Andrzeja Dadełłę Miedź po raz drugi wystąpiła w Ekstraklasie. Zasługą laureata jest również wdrożenie w życie projektu pn. „Akademia Piłkarska Miedzi”, która szkoli blisko 400 dzieci. Z Akademią współpracuje powołana do życia Szkoła Mistrzostwa Sportowego Miedź oraz nowoczesna klubowa bursa. Obecnie pierwsi absolwenci Akademii znaleźli się w kadrze pierwszoligowej drużyny. Szeroka działalność Andrzeja Dadełły przyczyniła się mocno do zintegrowania społeczności lokalnej wokół sportu. Od momentu przejęcia Klubu, Miedź regularnie wspiera akcje charytatywne, społeczne odbywające się lokalnie i mające charakter ogólnopolski.

Edward Wiśniewski - laureat tytułu „Honorowy Obywatel Miasta Legnicy” w roku 2024, zgłoszony przez Stowarzyszenie „Pamięć i Dialog” i rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno- Krajoznawcze Oddział w Legnicy. Laureat jest do dziś przewodnikiem po Legnicy oraz Sudetach, aktywnym działaczem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Legnicy, promującym walory naszego miasta i okolic. To pasjonat, regionalista, krajoznawca i przewodnik turystyczny oraz górski. Na przestrzeni lat zorganizował i współorganizował imprezy turystyczne dla mieszkańców Legnicy, dzieci i młodzieży. Wytaczał szlaki turystyczne i opracowywał mapy szlaków, min. jest autorem map „Wzgórza Strzegomskie”, „Przedgórze Izerskie”, „Park Krajobrazowy Chełmy”. Jest autorem przewodników turystycznych „Park Krajobrazowy Chełmy” i „Przemkowski Park Krajobrazowy” oraz opracowań pt. „Pomniki przyrody województwa legnickiego”, „Szlak dookoła Legnicy” czy „Weekend w Parku Krajobrazowym Chełmy-przewodnik dla zmotoryzowanych”. Wychował i wyszkolił wielu przewodników po Legnicy i Karkonoszach. Jego działalność na rzecz turystyki i promocji naszego miasta trwa niezmiennie od 65 lat.
Nagrody Miasta Legnicy

Irena Kijaczko zgłoszona do Nagrody Miasta Legnicy w 2024 r. przez Fundację FUTURAMA w Legnicy. Irena Kijaczko od 10 lat opiekuje się w naszym mieście bezdomnymi zwierzętami, głównie kotami. Jest wolontariuszką, pracująca na rzecz bezdomnych zwierząt. Zakupuje karmę z własnych środków, którą dostarcza bezdomnym kotom w różnych częściach miasta. Obecnie ma pod opieką około 40 kotów. Zajmuje się również sterylizacją i wyłapywaniem kotów, zapobiegając tym samym ich nadmiernemu rozmnażaniu. Chore zwierzęta leczy, spędzając wiele godzin u weterynarza. Wyleczonym zwierzętom szuka stałych domów, ale zanim je znajdzie udostępnia własne mieszkanie i altanę na działce. Laureatka przez wiele lat była zasłużonym członkiem legnickiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami i została za tą działalność odznaczona.

Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Przyjaciół „Nadzieja” zostało zgłoszone do Nagrody Miasta Legnicy w 2024 r. przez Przewodniczącą Rady Miejskiej Legnicy poprzedniej kadencji panią Martę Wisłocką. Stowarzyszenie „Nadzieja” działa w Legnicy od 1984 r. Zostało założone przez osoby niepełnosprawne i jako główne zadanie obrało szeroko pojętą działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. Jest organizacją non-profit. Zrzesza dobrowolnie członków – osoby niepełnosprawne, ich opiekunów i przyjaciół. Głównym zadaniem Stowarzyszenia jest zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych, pokazanie, że osoby z niepełnosprawnością są aktywnymi, działającymi na rzecz społeczeństwa obywatelami naszego miasta i regionu. Dzięki Stowarzyszeniu życie osób niepełnosprawnych, wielu mieszkańców Legnicy, stało się barwniejsze, urozmaicone, osoby te poczuły potrzebę realizacji wyznaczonych zadań, poczuły się potrzebne i wartościowe. W Stowarzyszeniu „Nadzieja” osoby niepełnosprawne przez wszystkie lata jego działalności mogły się realizować w różnych sferach działania. Stowarzyszenie od 40 lat funkcjonowania wspiera niepełnosprawne osoby i rozbudza ich pasje, opierając swoją działalność na wolontariacie zaangażowanych osób.
Laureaci Odznaki „Zasłużony Dla Legnicy” w roku 2024
Jiri Crha to starosta miasta Blanska, naszego miasta partnerskiego w Czechach. Laureat nie mógł być dzisiaj na uroczystości. Jiri Crha jest mocno związany z Legnicą, dbający od wielu lat o dobre relacje i współpracę. Jest zaangażowany w życie kulturalne i społeczne Legnicy. Wspiera współpracę i wymianę między miastami w zakresie edukacji, sportu i kultury. Corocznie bierze udział w aukcji organizowanej przez Wielką Orkiestrę Pomocy Świątecznej, przekazując swoje statuetki. Dzięki swojemu wsparciu i budowaniu przyjaźni między miastami przyczynia się do rozwoju i promocji Legnicy.

Tadeusz Czuba to aktywny działacz Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej w Legnicy, pełni w nim funkcję wiceprezesa. Dzięki swojemu zaangażowaniu Zarząd Oddziału istnieje i prężnie działa. Laureat reprezentuje Związek w uroczystościach kombatanckich i państwowych oraz w imprezach organizowanych przez szkoły. Bardzo pomaga członkom Oddziału, wspomagając ich poprzez kontakty czy pomoc materialną.
Katarzyna Gałęza ze Związku Inwalidów Wojennych RP.

Barbara Galant to aktywna działaczka na rzecz naszego miasta i mieszkańców. Pisze projekty i pozyskuje środki na ich realizację z programów rządowych i samorządowych. Angażuje mieszkańców do aktywności. Jest założycielką i działaczką Polskiego Stowarzyszenia Szczęśliwych Emerytów i zarządzająca tą organizacją. Pisząc projekty angażuje i integruje członków Stowarzyszenia i ich znajomych. Aktywizuje osoby starsze. Pełniła funkcję Przewodniczącej Miejskiej Rady Seniorów.

Tadeusz Korynek jest członkiem i działaczem Stowarzyszenia Elektryków Polskich i Naczelnej Organizacji Technicznej w Legnicy. Nauczyciel i wykładowca z zakresu przedmiotów zawodowych. Wychował wielu znakomitych fachowców, którzy pełnią ważne funkcje w swoich organizacjach zawodowych. Swoją postawą pedagogiczną zasłużył na wielki szacunek jako wzór nauczyciela i wychowawcy.

Stowarzyszenie Elektryków Polskich Oddział Legnicki im. Emila Oziębłego jest jednym z najstarszych stowarzyszeń naukowo-technicznych działających na terenie kraju. Oddział legnicki istnieje od 45 lat i obok działalności szkoleniowej organizuje liczne konferencje, sympozja i seminaria. Stowarzyszenie organizuje kursy przygotowujące do uzyskana uprawnień zawodowych, przeprowadza egzaminy zawodowe, integruje środowisko elektryków w naszym mieście, organizując spotkania towarzyskie, wycieczki. Podejmuje działania propagujące nowoczesne technologie oraz upamiętniające historię pracy pokoleń legnickich energetyków.

Andrzej Mierzwa jest trenerem i sędzią tańca towarzyskiego, członkiem Polskiego Towarzystwa Tanecznego w Krakowie. Od 1986 organizuje w Legnicy Ogólnopolskie Turnieje Tańca Towarzyskiego o „Złotego Lwa”. Turniej stał się ważną wizytówką Legnicy. Od 2014 r. to impreza z udziałem par zagranicznych, co promuje Legnicę również w Europie. Laureat cały czas współpracując z Legnickim Centrum Kultury przeprowadził turnieje w Mistrzostwach Polski oraz o Puchar Prezydenta Miasta Legnicy.

Barbara Morawiec to ceniony bibliotekarz, członek Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Prowadziła długoletnią działalność edukacyjną z upowszechnianiem czytelnictwa zarówno w środowisku wojskowym, jak i wśród mieszkańców Legnicy, zajmowała się szeroko pojętą informacją i edukacją regionalną. Tworzyła platformę organizacji pozarządowych, pracowała w Miejskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego i w Miejskiej Radzie Seniorów. Jest koordynatorem sekcji rękodzieła artystycznego „Złote Ręce”.

Ada Pankowska-Michalczyk jest nauczycielem tańca w Młodzieżowym Centrum Kultury, choreografem, założycielem i trenerem tańca w Teatrze AVATAR. Opracowała choreografię i przygotowała młodzież do projektu Młodzież Tworzy Musical. W swoim dorobku ma udział w wielu autorskich choreografiach taneczno-akrobatycznych ogólnopolskich i międzynarodowych, min. w Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu w 2016 r. Prowadzi młodzież z Młodzieżowego Centrum Kultury, która z sukcesami bierze udział w przeglądach wojewódzkich i ogólnokrajowych. Jej podopieczni zdobywali liczne nagrody w festiwalach i konkursach tanecznych.

Mirosław Pastuszak to mistrz fotografii, członek Cechu Rzemiosł Różnych, wyróżniany za wybitne zasługi w rzemiośle polskim. Wyszkolił około 30 młodych adeptów sztuki rzemieślniczej, którzy prowadzą swoje zakłady. Laureat jest niestrudzonym działaczem społecznym, którego ideą jest praca na rzecz społeczności lokalnej. Zajmował się wolontariatem, wspierał legnickie szkoły, domy dziecka. To pasjonat i miłośnik Legnicy, fotografuje i pokazuje jak zmienia się nasze miasto i jak Legnica tętni życiem. Mocno angażuje się w funkcjonowanie Cechu Rzemiosł Różnych.
Olaf Raschke to nadburmistrz Miśni i od wielu lat z ogromnym zaangażowaniem dba o dobre relacje w ramach partnerstwa miast Legnicy i Miśni. Zawsze służy pomocą przy realizacji wielorakich projektów. Wspiera współpracę i wymianę miedzy Miśnią a Legnicą w zakresie edukacji, kultury i sportu. Corocznie bierze udział w aukcji organizowanej przez Wielką Orkiestrę Pomocy Świątecznej.

Andrzej Pawlicki to działacz Spółdzielni Mieszkaniowej „Piekary”, członek Związku Zawodowego „Solidarność”, współzałożyciel Polskiego Klubu Ekologicznego w Legnicy. Współpracuje z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami, wspomagając wyłapywanie i leczenie bezdomnych zwierząt. Był organizatorem zbiórki produktów żywnościowych, rzeczowych na rzecz zwierząt, co wspomogło organizację PSIAKOT, legnickie Schronisko, Fundację „Stacyjka Maltusia”. Organizuje spotkania z mieszkańcami w celu poprawy estetyki osiedla.

Marek Poradowski to aktywny działacz Stowarzyszenia „Pamięć i Dialog”. Wspiera wszystkie wydawnictwa Stowarzyszenia, współautor wielu programów realizowanych przez „Pamięć i Dialog” na rzecz miasta i legniczan. Współfundator zakupu sprzętu dla Pracowni Digitalizacji Zbiorów Legnickiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Gumińskiego. Dzięki temu Pracownia zdigitalizowała blisko 270 tys. stron różnych dokumentów.

Grzegorz Puchała to nauczyciel wychowania fizycznego i trener młodzieży w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych, działacz Legnickiego Szkolnego Związku Sportowego. Był organizatorem Mistrzostw Legnicy w biegach przełajowych oraz Halowych Mitingów Lekkoatletycznych. Duże sukcesy odnosił z młodzieżą Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych, prowadząc zespół piłki siatkowej. Pracował z biegaczami przełajowymi i tenisistami stołowymi. Wielokrotnie z reprezentacją zdobywał Mistrzostwo Legnicy w biegach przełajowych. Największym sukcesem było wywalczenie w 2018 r. indywidualnie przez jego podopiecznego III miejsca w Mistrzostwach Dolnego Śląska w biegach przełajowych i I miejsca drużynowo przez szkołę. Wielu jego wychowanków biega w maratonach, biegach ulicznych, gra w tenisa stołowego zawodowo i rekreacyjnie.

Jolanta Soborska jest aktywnym członkiem Ligi Obrony Kraju, prezesem Zarządu Powiatowego Ligi Obrony Kraju w Legnicy. Przez wiele lat współorganizowała wojskowe zajęcia edukacyjne dla klas mundurowych w Legnicy. Jako instruktor strzelectwa sportowego i bojowego organizuje zajęcia dla dzieci i młodzieży. Jest społecznym propagatorem aktywnego spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież.

Piotr Szymczewski to ceniony akustyk i fotograf, zajmuje się działalnością społeczno-kulturalną na osiedlu Piekary, pracując w Domu Kultury Atrium. Redaguje kwartalnik „Prosto z piekarnika”, pracuje przy organizacji imprez kulturalnych i sportowych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim. Aktywnie współpracował z zespołem tanecznym „Złote Dzieci” oraz z zespołem „Balbinki”. Współpracował i wspierał Stowarzyszenie „Nadzieja”, „Jutrzenka” oraz Zespół Placówek Specjalnych w Legnicy. Jest również aktywnym działaczem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Alicja Wielgosz jest mistrzem w zawodzie modniarka i trudni się niszowym i unikatowym zawodem jako modystka poprzez wyrób i sprzedaż damskich kapeluszy i dodatków. Swój zakład prowadzi od niemal 50 lat. Aktywnie działa w Cechu Rzemiosł Różnych. Jako nauczyciel zawodu wyszkoliła wielu uczniów, którzy są obecnie cenionymi fachowcami. Propaguje rzemiosło wśród legnickiej młodzieży. Przez wiele lat angażowała się w szycie biretów i kapeluszy na rzecz legnickich szkół. Wykonywała nakrycia głowy dla tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Legnickiej z Krotoszyc oraz dla łemkowskiej Kyczery.

Artur Wira to nauczyciel, zasłużony dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4, aktywny działacz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, członek Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Nauczycielstwa Polskiego. Swoje doświadczenie pedagogiczne wykorzystywał w pracy na rzecz dzieci pełniąc funkcję Rzecznika Praw Dziecka oraz działając społecznie jako kurator sądowy przy Sądzie Rejonowym w Legnicy. Nadal angażuje się społecznie w akcje charytatywne na rzecz dzieci. Od 20 lat współorganizuje konkurs plastyczny i fotograficzny „Moja mała Ojczyzna”.

Piotr Witka to ceniony i zasłużony nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej Nr 9, organizator zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży. Wielokrotnie był organizatorem zawodów dla dzieci i młodzieży z legnickich szkół. Zdobył z zespołami szkolnymi wiele wyróżnień i nagród. Reprezentacja jego uczniów zdobywała wiele razy wysokie miejsca w Mistrzostwach Dolnego Śląska w piłce siatkowej. Członek Legnickiego Szkolnego Związku Sportowego. Organizował zbiórki na zakup sprzętu medycznego i sprzętu do ratowania życia.

Krzysztof Witkowski kształtuje i dba o tereny zielone na osiedlu Piekary. Odpowiada za estetykę i ekologię przestrzeni publicznej na osiedlu. Dzięki jego zaangażowaniu poprawia się wizerunek i bezpieczeństwo na osiedlu Piekary. Laureat jest również zasłużonym honorowym dawcą krwi.

Paweł Zadrożny jest cenionym nauczycielem i działaczem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. W zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Legnicy od 18 lat prowadzi Koło Przyjaciół Dzieci, które jest bardzo aktywne i rozwija wolontariat wśród młodzieży. Kierowani przez niego wolontariusze zdobyli kilka razy tytuł „Super wolontariusza roku” i są przykładem społecznej działalności w akcjach na rzecz dzieci. Jest pedagogiem zaangażowanym w nauczanie i wychowywanie młodzieży.

Teresa Zyzało to aktywna działaczka Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce Oddział w Legnicy. Odznaczona przez władze centralne za pracę społeczną. Zaangażowana w pomoc dla członków Stowarzyszenia, wspiera ich organizując spacery, wyjścia do kina, spotkania towarzyskie. Pomaga im w załatwianiu spraw codziennych. Organizuje akcje „Mogiłę dziada ocal od zapomnienia”, w ramach której zebrane znicze są zawożone na groby do Wilna. Jest otwarta na potrzeby drugiego człowieka.

Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Legnicy istnieje w naszym mieście od ponad 55 lat. Jest miejscem znanym w kraju i za granicą, przystankiem na szlaku podróży. Jego celem jest edukacja turystyczna, ekologiczna, integracja dzieci i młodzieży oraz promocja Legnicy. Niezależnie od pełnionej funkcji Schronisko zawsze służyło społeczności lokalnej jako miejsce spotkań wielu pokoleń od przedszkolaków po seniorów. W nim odbywają się konkursy plastyczne, fotograficzne, turystyczne, turnieje szachowe, przedstawienia teatralne. W placówce w 2022 r. pomoc znaleźli również uchodźcy z Ukrainy. Schronisko stworzyło przestrzeń przyjazną rodzinom, organizacjom i innym placówkom oświatowo-wychowawczym.
Wspomnienie o Jacku Dąbrowskim
Ha tfu
Ukropoliniak
22:24, 2025-05-12
Ulica Muzealna do remontu. ZDM szuka wykonawcy
Poprzedni prezydent może się uczyć od nowego prezydenta jak remontuje się drogi.
są równe drogi
22:13, 2025-05-12
Ulica Muzealna do remontu. ZDM szuka wykonawcy
Jak szuka, przecież z Kunice
Muror
22:12, 2025-05-12
Co dalej z legnickim pogotowiem?
Do szpitala można podjechać Boldem, Uberem... albo starodawnym TAXI ale czy szpital potrafi wyleczyć to nie wiem. Tak czy inaczej należy omijać dzisiejszych medyków. Może i coś tam wiedzą ale w praktyce jest różnie.
na sygnale
22:11, 2025-05-12